Connect with us

Sanat

23 Nisan Academic Hospital’da Sanatla Kutlanacak

Published

on

academic hospital

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yıldönümü Academic Hospital’da çocuk sanat etkinlikleriyle kutlanacak. Academic Hospital tarafından düzenlenen ve “Pandemide Özlediklerim” temalı dijital resim sergisi etkinliğinde, 5 – 11 yaş aralığındaki çocukların hayal güçlerinden beslenmiş eserler sergilenecek.

Katılımcılar adına fidan dikilecek

22 Nisan’da Academic Hospital’in lobisinde gün boyu sürecek dijital sergiye 4 yaşından beri arp çalan 11 yaşındaki Mina Yılmaz’ın Arp performansı da eşlik edecek.

Sergiye katılım gösteren ilk 50 çocuk adına ÇEKÜL 7 Ağaç Ormanları’na fidan dikilecek ve sertifika hediye edilecek.

“Resimler, bilinç düzeyi ile bilinçdışı düzeyinin ortak bir ürünüdür”

Çocukların yaptıkları resimlerde görsel bir gerçeği değil iç dünyalarını yansıttığını söyleyen, Academic Hospital’dan Psikolog Gizem Sıla Bayraktaroğlu, özellikle pandemi gibi sıra dışı bir dönemde çocukların resim yapmasının önemini şöyle açıklıyor;

“Resimler, bilinç düzeyi ile bilinçdışı düzeyinin ortak bir ürünüdür. Resim aracılığıyla gereksinimlerini, isteklerini, korkularını, mutluluklarını, üzüntülerini ifade etme olanağı bulurlar. Çocukların yaptığı resimler, kendileri hakkında bilgi vermenin yanında kendi akranları ve yetişkinlerle olan ilişkilerini de yansıtır. Aile resimlerinden, aile içindeki bireylerin ve kendisinin rolünü nasıl algıladığı anlaşılır. Güneş, dağ, otomobil, hayvan figürlerinin yanı sıra çizilen şekillerin silik, kesintili veya çokça keskin, bastırılarak çiziliyor oluşu da çocuğun ruhsal dünyasında neler olduğunu anlatır. Yapılan resim kadar içerisinde kullanılan renklerin de büyük bir önemi vardır. Çocuğun resimlerindeki renkler ve semboller kendi içselliğine aittir, onun dünyasının bir yansımasıdır ve kendine özgüdür. En önemlisi çocuğun kendini ifade etme biçimidir.”

Katılım Devam Ediyor

Academic Hospital “Pandemide Özlediklerim”  konulu sergiye katılan eserler 22 Nisan tarihinde hastanenin giriş lobisinde gün boyu sergilenecek. Dijital sergi için katılımcıların eserleri 20 Nisan tarihine kadar kabul edilecek.  Resimlerini göndermek isteyenler, www.academichospital.com.tr adresini ziyaret ederek katılım koşulları hakkında bilgi alabilir.