Connect with us

Bilim Teknoloji

29 Nisan’da Dünya’ya Göktaşı Mı Çarpacak?

Published

on

NASA’dan 29 Nisan’daki Göktaşı İle İlgili Açıklama

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 1998 OR2 adlı asteroidin bu ay gezegenimize yakın bir bölgeden geçeceğini duyurdu.

Sosyal medya da insanları korkutan ve sürekli yayılan “29 Nisan’da dünyaya göktaşı çarpıcak” haberi yalan çıktı. 2020 yılında felaket ardına felaket gelmesinin ardından insanlar bu haberi hiç araştırmadan paylaşarak yaydılar. NASA bu yayılan sahte haberi yalanlayarak insanların yüreğine adeta su serpti.


Peki bu kadar çok yayılmasının sebebi nedir?

Dünyanın 0.44 AU yakınından geçmesi herkesin bu habere inanmasına sebep oldu. Herkesin bilmediği ise şuydu 0.44 AU = 6.4 Milyon Kilometre yapıyor. Meteorun diğer özellikler ise saniyede 8,7 km, saatte 31 bin 320 km hızla yol alması, meteorun dünyaya en yakın geçişi ise 29 Nisan’da gerçekleşecek.


Göktaşı

NASA’nın Kaliforniya’daki dünya yakınındaki cisimleri otomatik olarak takibe alan sistemi tarafından izlenen meteorun 4,1 km genişliğinde olduğu kaydedildi. Bu büyüklükteki bir cismin dünyaya çarpması halinde dünya üzerinde insan yaşamının devam etmesinin mümkün olmadığını açıklayan bilim insanları, 1 km genişliğindeki bir meteorun bile küresel düzeyde insanlığın sonunu getirebileceğini ifade ediyor..

65 milyon yıl önce dinozorlar ve neredeyse tüm hayatın sonunu getiren meteor ise 10 km genişliğindeydi. NASA‘nın güncel haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla bu tür haber için buraya tıklayarak sitemizdeki içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yazar: Samet Muratoğlu