Connect with us

Sanat

Arter’in Çocuk Atölyeleri Devam Ediyor!

Published

on

Arter’in çevrimiçi çocuk atölyeleri Temmuz ayında da devam ediyor! Farklı yaş gruplarından katılımcılara açık olan atölyelerde çocuklar çağdaş sanatı keşfederken bir yandan da kendi eserlerini üretiyorlar. 4 ve 25 Temmuz’da “Eksik Parçayı Tamamla”, 11 Temmuz’da “Ekrandaki Ben”, 18 Temmuz’da ise “Geçmiş Ne Renktir?” başlığıyla düzenlenecek ücretsiz atölyelere katılım kontenjanla sınırlı olduğundan [email protected] adresine yazarak kayıt yaptırmak gerekiyor.

Çocuk Atölyeleri

16 Haziran itibarıyla kontrollü olarak yeniden ziyarete açılan Arter, bir yandan çevrimiçi etkinliklerini de sürdürüyor. Arter, Öğrenme Programı kapsamındaki Çocuk Atölyeleri Temmuz ayı boyunca çevrimiçi ortamda gerçekleşmeye devam ediyor.

6-9 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenen çevrimiçi “Eksik Parçayı Tamamla” atölyesi, 4 ve 25 Temmuz 2020 Cumartesi günleri gerçekleşecek. Gündelik malzemelerle ve tamamlama eylemiyle ilişkilenen yapıtlardan ilham alan atölye çalışması, çocukları Arter Koleksiyonu’nda yer alan yapıtları yaşadıkları çevreden yola çıkarak yorumlamaya davet ediyor. Çocuklar atölye çalışmasında resim kâğıdı, farklı büyüklükte yapraklar ve taşlar, yapıştırıcı, bant, makas ve kuru boya kalemleri kullanarak doğada karşılaştıkları malzemeleri, sezgileri ve hayal güçleriyle tamamlayarak onlara yepyeni bir görünüm kazandıracaklar.

Katılımcılarını, Arter’in güncel sergilerinde yer alan otoportreleri keşfetmeye çağıran “Ekrandaki Ben” atölyesi, 11 Temmuz 2020 Cumartesi günü 4–6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olarak düzenlenecek. Teknoloji ve sanat ilişkisi üzerine bir sohbetle başlayacak atölyede, çocuklar ekrandaki görüntülerinden yola çıkarak çizgileri, renkleri ve sanatın yaratıcı olanaklarını kullanırken, bir yandan da yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle suluboya otoportrelerini üretecekler. Çocuklar atölyede resim kâğıdı, siyah keçeli kalem, kurşunkalem, silgi ve suluboya kullanacaklar.

 7-11 yaş aralığındaki çocukların katılımına açık olan “Geçmiş Ne Renktir?” atölyesi ise 18 Temmuz 2020 Cumartesi günü gerçekleşecek. Arter Koleksiyonu’ndan seçili yapıtlardan yola çıkan atölyede, siyah beyaz fotoğrafları temel alan yapıtlar aracılığıyla çocuklar hafıza, geçmiş ve arşiv kavramları üzerine sohbet edecekler. Çocukların kendi aile arşivlerinden seçtikleri bir fotoğrafın siyah beyaz fotokopisini renklerle buluşturacakları atölye, katılımcılarını geçmişe yepyeni bir gözle bakmaya davet edecek. “Geçmiş Ne Renktir?” atölyesinde çocuklar, sevdikleri bir fotoğrafın siyah beyaz fotokopisiyle birlikte resim kâğıdı, makas, yapıştırıcı, boya kalemleri, gazete ya da dergi sayfaları gibi çeşitli malzemeleri kullanacaklar.

 

Saat 11:00’de başlayacak çevrimiçi atölyeler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelere [email protected] adresine yazarak kayıt yaptırmak gerekiyor.

 

Bilgi için tıklayınız.


Sitemizdeki benzer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.