Connect with us

Genel

“Ben Okurum” Bu Kez, Bir Oyuncunun Bir Yazara Olan Aşkını İfşa Ediyor

Published

on

DENİZ YÜCE BAŞARIR, PODCAST’İNİN YENİ BÖLÜMÜNDE  SEVİNÇ ERBULAK’LA HARUKİ MURAKAMİ ÜZERİNE KONUŞUYOR.

 Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır’ın, sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum” adlı podcast’inin yeni bölümü yayınladı! Başarır yeni bölümde, Japon yazar Haruki Murakami’nin Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları adlı romanını sevilen oyuncu Sevinç Erbulak’la konuşuyor; Erbulak’ın Murakami’ye duyduğu aşkın coşkusu edebiyatsever dinleyicileri de sarıyor. “Ben Okurum”un eski ve yeni tüm bölümleri Spotify ve Apple Podcasts başta olmak üzere farklı kaynaklardan dinlenebilir.

 

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast’in her bölümünde farklı bir kitaba odaklanıyor. Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’inin her bölümüne farklı bir isim konuk oluyor.

“Ben Okurum”un yayına giren yeni bölümünün konusu, Nobel Edebiyat Ödülleri için her yıl favoriler arasında yer alan ama henüz ödüle kavuşamayan Japon yazar Haruki Murakami’nin sevilen romanlarından biri, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları. Deniz Yüce Başarır’ın, oyuncu arkadaşı Sevinç Erbulak’ı ağırladığı bu bölüm dinleyenler için romanın irdelenmesinden ya da alıntılardan ibaret değil; dost sohbeti bu kez bir aşkın derinlerine iniyor. Erbulak’ın, Murakami’ye duyduğu aşkın coşkusu edebiyatsever dinleyicileri de sarıyor.

 

 

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan podcast’in önceki bölümlerine ise Filiz Aygündüz, Nermin Yıldırım, Omca-Aybek Korugan, Pelin Yüceyaltırık, Regaip Minareci, Alper Hasanoğlu, Başar Başarır, Eray Ak ve Tülin Kozikoğlu konuk oldu. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

 

 

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri.

 

“Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Deniz Yüce Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu podcasti bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

 

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl mart ayında bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor.

 

Podcast’i Spotify’dan dinleyebilirsiniz.


Sitemizdeki benzer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.