Connect with us

Kitap

“Ben Okurum”un Yeni Bölümünde Kolera Günlerinde Aşk

Published

on

YAZAR İSMAİL GÜZELSOY: “GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ’E ÇOK ŞEY BORÇLU OLDUĞUMU HİSSEDİYORUM” 

Sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum” podcast’inin yeni bölümünün konusu, Nobel ödüllü yazar Gabriel García Márquez’in çok sevilen ve sinemaya da uyarlanan romanı Kolera Günlerinde Aşk. “Ben Okurum”da Deniz Yüce Başarır’ın konuğu olan yazar İsmail Güzelsoy, Márquez’in romanlarındaki ‘büyülü gerçekliğin’ herkes gibi kendisinin de ufkunu çok açtığını söylüyor ve ekliyor: “Gabriel García Márquez’e çok şey borçlu olduğumu hissediyorum.”

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın hazırladığı podcast “Ben Okurum”un yeni bölümünün konusu, büyülü gerçekçilik akımının tüm dünyada tanınmasını sağlayan Nobel ödüllü yazar Gabriel García Márquez’in sinemaya da uyarlanan, çok sevilen romanı Kolera Günlerinde Aşk. 1800’lü yılların sonunda başlayıp, 1900’lü yılların ilk yarısına kadar süren bir aşkın hikayesini anlatan roman, masalsı havası, zengin tasvirleri ve özellikle de renkli karakterleriyle podcast’i adeta bir edebiyat şölenine çeviriyor. Başarır’ın romandan okuduğu bölümler ise kitapseverlerin burnuna Karayipler’in acıbadem kokusunu getiriyor.

“Ben Okurum”un yeni bölümünün konuğu da romanlarında büyülü rüzgarlar estirmeyi seven bir yazar: İsmail Güzelsoy. Marquez tutkusu ve coşkusuyla dinleyenleri de heyecanlandıran Güzelsoy, romanın ve yazarın köklerinin dayandığı  Latin Amerika kültürü içinse “Latin Amerika kültürü diktatoryanın, baskının, zulmün, sömürünün olduğu topraklar; büyülü gerçeklik bir anlamda kaçış olanağı da veriyordu bu yazarlara” diyor.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

 

 

“BEN OKURUM” HAKKINDA

KOLERA GÜNLERİNDE AŞK

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri.

 

“Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Deniz Yüce Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

 

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl mart ayında bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor.


Sitemizdeki benzer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.