Connect with us

Gündem

Bilfen Antalya Liselerinde, “Geri Dönüşüm ve İnovatif Sıfır Atık”

Published

on

Her yıl çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile adından söz ettiren Bilfen Antalya Liseleri bu sefer doğa için büyük bir tehlike unsuru olan “atıklar” konusu üzerine eğildi.  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülen “Çevrenin Genç Sözcüleri” programına katılan Bilfen Antalya Liseleri öğrencileri, “Geri Dönüşüm ve İnovatif Sıfır Atık” projeleri ile ülkemizdeki tekstil atığı konusuna çözüm ürettiler. 

Bilfen

Atık tekstil ürünü olan penyeleri değerlendiren öğrenciler, penye cinsi atıklardan penye ipi elde ettiler ve oluşan ipler, ek gelire ihtiyaç duyan kadınlar tarafından örülerek kaktüs saksıları haline dönüştürüldü. Bu saksılar içlerine yerleştirilen kaktüs bitkileriyle beraber Çevrenin Genç Sözcüleri ve okul aile birliğinin de desteğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde satışa çıkarıldı.  Sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlayan öğrenciler elde ettikleri geliri de Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma (ZİÇEV) Vakfına bağışladı.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülen “Çevrenin Genç Sözcüleri” programına katılan Bilfen Antalya Liseleri öğrencileri, doğanın daha çok duyarlı ve bilinçli tüketiciye ihtiyacı olduğu bilincinden yola çıkarak ülkemizdeki atık tekstili konusunu araştırdılar. Dünyada tekstil üretiminde başı çeken ülkemizde her yıl milyarlarca ton üretim yapılmakta olduğunu belirten öğrenciler; “Tüm dünyada her yıl tonlarca kıyafet atığı çıkmakta ve bu durum yeryüzü ve doğanın dengesi için tehlike arz etmektedir. Üstelik bu ürünler 200 yıl boyunca doğada yok olmamaktadır. Bu sorunun çözümü üzerine araştırmalarımıza başladık ve tekstil ürünlerini değerlendirmek üzere geri dönüşüm tesislerinde penye cinsi atıkların penye ipine dönüşebileceğini öğrendik. Buradan yola çıkarak evde atık durumunda kalmış penye kıyafetleri dönüştürerek farkındalık sağlamayı amaçladık.” dediler.

12 duyarlı öğrenci ve 2 öğretmenin başlattığı kampanya sayesinde toplanan kıyafetler, Ballyarn Ergene Geri Dönüşüm Tesisinde penye ipe dönüştürüldü. Oluşan ip, ek gelire ihtiyaç duyan kadınlar tarafından örülerek kaktüs saksılarına dönüştürüldü.

Elde edilen gelir ZİÇEV’e bağışlandı

Ek gelire ihtiyacı olan kadınların geri dönüşüm ipleriyle ördükleri bu saksıların satılmasıyla elde edilen tüm geliri Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma (ZİÇEV) Vakfına bağışlayan Bilfen Antalya Lisesi öğrencileri, zihinsel engelli birçok çocuğun eğitimine de katkıda bulunmuş oldu.

Bilfen