Connect with us

Kitap

Buket Uzuner, Hayatımız Kitap’ın Yeni Konuğu Oluyor

Published

on

Romancı, hikâyeci ve gezi yazarı Buket Uzuner, kitaba ve yayıncılığa odaklanan online program “Hayatımız Kitap”ın yedinci bölümünde Sibel Oral’ın konuğu olacak! Türkiye Yayıncılar Birliği’nin hayata geçirdiği programın 5 Kasım Perşembe akşamı 21.00-21.45 saatleri arasında canlı yayınlanacak yeni bölümünde Oral ve Uzuner; romanları birçok dile çevrilen Uzuner’in yazma deneyimini, çevre bilimiyle ilişkisini, gezi edebiyatını, Türkiye’de edebiyatı, okur eğilimlerini ve okuma kültürünü konuşacaklar. Zoom üzerinden yapılan program, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından da canlı olarak takip edilebilir.

Yayıncı ve yazar Metin Celal ile gazeteci ve yazar Sibel Oral’ın dönüşümlü olarak yönettiği “Hayatımız Kitap programı, yayıncılık sektörünün paydaşlarını bir platform üzerinde bir araya getirerek gerek sektörde çalışanları gerekse sektörle ilgili kişileri, öğrencileri ve Türkiye Yayıncılar Birliği üyelerini bilgilendirmeyi; ufuk açıcı sohbetlerle geleceğe dair öngörüleri, sorunları, yeni fikirleri masaya yatırmayı; topluma yayıncılığı anlatmayı; okumanın önemi ve gerekliliği konusunda bilinç kazandırmayı ve yayıncılık sektörüne itibar kazandırmayı hedefliyor.

buket

“Hayatımız Kitap”ın 5 Kasım’daki Yeni Bölümünün Konuğu, Yazar Buket Uzuner! 

Uzun yıllardır yayıncılık dünyasına değerli katkılar sunmuş yayıncı ve yazar Metin Celal, online “Hayatımız Kitap” programında iki haftada bir perşembe günleri yayıncılar, genel yayın yönetmenleri ve editörlerle sohbet ediyor. Metin Celal ve konukları programda, yayıncılık sektöründeki gelişmeler, sorunlar, çözüm yolları, yayın politikaları ve okuma kültürü konularına yoğunlaşıyor. Deneyimli gazeteci ve yazar Sibel Oral ise iki haftada bir perşembe günleri yazarlarla sohbet ederek “Hayatımız Kitap”ta seyircilere, yazma deneyimleri, yeni kitapları ve Türkiye’de okur eğilimleri ve okuma kültürü konularında yoğunlaşan bir program içeriği sunuyor.

Her perşembe 21.00-21.45 saatleri arasında Zoom üzerinden online olarak yayınlanan “Hayatımız Kitap” programının yayın linki Türkiye Yayıncılar Birliği’nin sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor. Program, derneğin YouTube kanalından da eşzamanlı yayınlanıyor. “Hayatımız Kitap”ın önceki bölümlerine ise yine YouTube’dan ulaşılabiliyor.

BUKET UZUNER HAKKINDA

Romancı, hikâyeci ve gezi yazarı. Çevre bilimci. Feminist, hayvan ve çevre hakları savunucusu. Hacettepe Üniversitesi, (Norveç) Bergen Üniversitesi, (ABD) Michigan Üniversites’nde biyoloji ve çevrebilim eğitimi aldı. Tampere Teknik Üniversitesi (Finlandiya) ve ODTÜ’de araştırmacı olarak çalıştı, ders anlattı. Romanları on dile çevrilen Buket Uzuner 1996 yılında Iowa Üniversitesi’nin (IWP) (ABD) “onur üyesi” olmuş, 2004 yılında da ODTÜ Senatosu tarafından takdir belgesiyle onurlandırılmıştır. Yazar, 2016 yılında Ankara Üniversitesi ve Ankara Öykü Günleri Derneği’nce verilen “Öykü Onur Ödülü”nü almıştır. Buket Uzuner, Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. kuruluş yılında  Türkiye üniversiteleri, basını, meslek kuruluşları ve 81 ilin valiliklerinden oluşturulan jürinin oylarıyla “Cumhuriyetin 75 Başarılı Kadını”ndan biri olarak seçilmiştir. İklim değişikliği, çevre sorunlarını ele aldığı ve Türk Mitolojisi’nden fantastik öğeler kullandığı Tabiat Dörtlemesi romanları Su, Toprak, Hava ve Ateş yayınlanmaya devam etmektedir. Yazar, ilk Osmanlı feminist kadınlarından Zeynep Hanım kitabına önsöz hazırlamıştır. 2017’de ilk çocuk kitabı Ah Bir Kedi Olsam! yayınlanmıştır. Kuzey Sahra Afrikası, Kuzey Amerika, Avrupa’da uzun tren yolculukları yapan Buket Uzuner İstanbul’da yaşamaktadır.