Connect with us

GFTVBlog

Chadwick Boseman: Kısa Yaşam, Büyük Kariyer

Published

on

Hayatta binbir türlü zorluk var. Belki de her gün bu zorluklardan biriyle karşılaşıyoruz ama bir şekilde hayatımıza devam ediyoruz. Bazen insanın içinden pes etmek, her şeyden elini eteğini çekmek gelebiliyor. Ancak biz yine de devam ediyoruz ve bence etmeliyiz de. Ölümün ne zaman kapımızı çalacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Bu bugün de olabilir, 50 yıl sonra da. Tam da bu nedenle her günümüzü dolu dolu geçirmeye çalışmalı ve hiç pes etmemeliyiz, tıpkı Chadwick Boseman’ın yaptığı gibi. Kendisi, 2016 yılında 3.derece kolon kanseri teşhisi konulmasına rağmen pes etmeden savaştı ve geçen 4 yılda pek çok başarılı filme de imza attı. Bu şekilde pes etmeden devam etmesi belki de onun durumundaki pek çok kişiye de güç verdi ve bundan sonra daha fazla verecektir. Ben de bugün sizlere Chadwick Boseman’ın yaşam hikayesini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

chadwick

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Chadwick Aaron Boseman, 29 Kasım 1976’da Güney Carolina eyaletinde dünyaya gelen Boseman, 1995 yılında T.L. Hanna Lisesi’nden mezun oldu. Crossroads isimli ilk oyununu 11.sınıftayken yazdı ve bir sınıf arkadaşının vurularak öldürülmesinden sonra okulda bu oyunu sahneledi. Daha sonra Washington D.C.’deki Howard Üniversitesi’ne gitti ve 2000 yılında yönetmenlik dalında Güzel Sanatlar Lisansı ile mezun oldu. Aynı zamanda öğretmenlerinden biri olan akıl hocası Phylicia Rashad, Boseman’ın kabul edildiği Londra’daki İngiliz Amerikan Drama Akademisi Oxford Yaz Ortası Programı’na katılabilmesi için fon toplamaya yardımcı oldu. Amerika’ya döndükten sonra New York Dijital Film Akademisi’nden mezun oldu.

Kariyeri

Boseman’ın TV’deki ilk deneyimi, 2003 yılında Third Watch isimli dizinin bir bölümünde oynadığı roldü. Daha sonrasında Law&Order, CSI:NY ve ER gibi dizilerde roller aldı. Bunların yanı sıra tiyatro oyunları yazmaya da devam etti. Chadwick Boseman, ilk büyük rolünde 2013 yılında ’42’ filminde efsane beyzbolcu Jackie Robinson’u canlandırdı. Siyahi ırkçılığına karşı sağlam bir duruş sergileyen bu filmdeki performansıyla göz doldurdu. 2014 yapımı ‘Get on Up’ filminde, Amerikan şarkıcı James Brown’ı başarılı bir şekilde canlandırdı. 2016 yılına gelindiğinde ise Boseman, Marvel Stüdyoları çatısı altındaki ilk rolünde ‘Captain America: Civil War’ filminde T’Challa/Black Panther karakterini oynadı. 2018 yılında bu karakterin hikayesine odaklanan ‘Black Panther’ filminde başrolde bir kez daha göz dolduran bir performans sergiledi. Aynı karakteri 2018 ve 2019 yıllarında vizyona giren ‘Avengers: Infinity War’ ve ‘Avengers: Endgame’ filmlerinde peş peşe canlandırdı. 2019 yılında ’21 Bridges’ ve ardında 2020 yılında ‘Da 5 Bloods’ isimli filmlerde rol aldı. En son rol aldığı film olan ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ ise henüz yayınlanmadı. Filmin bu sene içerisinde Netflix’te yayınlanması bekleniyor.

Chadwick Boseman’ın filmlerindeki bazı unutulmaz anlarını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. Huzur ve güç içinde yat ‘Kral’.

chadwick

Yazar: Yağız Ahmed Palaz


Sitemizdeki diğer sinema yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.