Connect with us

Gündem

Çin Yeni Yılı İçin Yetenek Yarışması Düzenleniyor

Published

on

çin

Çin takvimine göre 12 Şubat’ta Boğa yılına giriliyor. Çin başta olmak üzere uzak doğunun en önemli bayramı olan “yılbaşı” diğer bir deyişle Bahar Bayramı, Türkiye’de de tanınmaya başlandı. Türk Çin Kültür Derneği’nin her yıl Çin Kültür Merkezi’nde düzenlediği kutlamalar bu yıl pandemi dolayısı ile sosyal medyaya taşındı. Bu kapsamda Instagram üzerinden bir de yetenek yarışması düzenleniyor.

çin yeni yılı

Hem Türkler Hem Çinliler Katılabiliyor

21 Yıldır Çin ve Türkiye arasında çok sayıda kültürel organizasyon düzenleyen dernek, iki ülkenin tanışmasında büyük katkı sağlıyor. Yarışmaya katılan Çinliler; Türkçe müzik, geleneksel Türk dansları, Türk enstrüman performansları ve el sanatları gibi konularda yeteneklerini sergiliyorlar.

Türkler ise diledikleri alanlardaki Çin performanslarını videoya çekip Instagram üzerinden #hongbaocompetition hashtagi ile paylaşarak yarışmaya katılabiliyorlar.

Yarışmanın ödülleri de Kültürel: Yarışma için hazırlanan ödüller Çin ve Türk kültüründen zengin hediyeler seçilmiş durumda. Çinlilerin bahar bayramında içine para koyarak verdikleri kırmızı zarf anlamına gelen “Hong Bao” yarışmaya da adını veriyor.

Nasıl Katılacaksınız?

Yarışmaya katılmak isteyenler çektikleri performans videolarını İnstagram’da yayınlayacaklar ve açıklama bölümüne #hongbaocompetition hastagini yazacaklar. En çok beğeni alan performanslar finale yükselecek.

Yarışmanın son katılım tarihi ise 10 Şubat 2021

Yarışma hakkında detaylar, derneğin sitesinde ve @turkcinkulturdernegi instagram hesabında yayınlanmış durumda.