Connect with us

Genel

Dışarıda Yemenin Leziz Hikayesi: Hesap Lütfen

Published

on


Restoranların ne zaman, nasıl ve neden ortaya çıktığından, dışarıda yemek yemenin zaman içinde farklılaşan işlevine, ülkemizin yemek kültürünün kendine has özelliklerine ve değişen yeme alışkanlıklarımıza kadar, dışarıda yemek yemenin yüz yıllık hikâyesi.

Hesap Lütfen, restoran kavramının dünyada ilk ortaya çıkışından başlayarak Türkiye’de dışarıda yemenin tarihi, geçirdiği kültürel değişiklikler, türünün ilk restoranları gibi konuları anlatıyor.  İnsanlar neden dışarıda yemek yeme ihtiyacı duyar, pastanelerin Türk kültür tarihindeki yeri, fast food kültürü bize nasıl geldi ve gelişti, bahşiş alışkanlıkları, sokak satıcılarının hayatımızdaki yeri, gazinoların altın devri gibi dışarıda yemek yemenin önemli unsurları bol edebî ve kültürel referansla zenginleştirilerek aktarılıyor.

Yazarlar

CEYLAN ÖZGE KUNDUZ

hesap lütfen görsel 1

İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Lisans ve yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tamamladı. Çeşitli dergilerde serbest yazarlık ve editörlük yaptı. Yemeğin tarihsel ve sosyolojik açılardan ele alınışına olan ilgisi üniversite yıllarında başladı ve halen devam etmekte.

ELİF YİRMİBEŞOĞLU

hesap lütfen

İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nde tamamladı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yeme içme yazarlığı ve editörlük yaptı.

Hesap Lütfen

Yazar: Ceylan Özge Kunduz, Elif Yirmibeşoğlu

Tür: İnceleme

Sayfa sayısı: 152

Fiyat: 19.00