Connect with us

Genel

ENKA Sanat Sezonu ‘İyi Karşılaşmalar’ için Açılıyor!

Published

on

 

 ENKA Sanat’ın, yılın en iddialı tiyatro oyunlarından klasik müzik konserlerine, modern dans gösterilerinden dünya müziklerinin en yeni örneklerine, güncel sergilerden müzikallere kadar uzanan yeni etkinlik sezonu, 29 Ocak Çarşamba  günü başlıyor.

ENKA Sanat’ın yeni sezonu, ENKA Sanat ve İstanbul Tiyatro Festivali tarafından düzenlenecek Türkiye Tiyatrosu’nun ve İstanbul Tiyatro Festivali’nin 1980’lerden Günümüze Yolculuğu başlıklı panel ile başlıyor. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümü tarafından hazırlanan ve ENKA Sanat’ın katkılarıyla Doğan Kitap tarafından yayımlanan “Dikmen Gürün’e Yazılar” kitabı vesilesiyle düzenlenecek panel, İstanbul Tiyatro Festivalinin mimarlarından Prof. Dr Dikmen Gürün’e bir selam niteliği taşıyor. Panelde, 1980’lerden günümüze ülkemiz tiyatro ikliminin şekillenmesinde Dikmen Gürün’ün ve İstanbul Tiyatro Festivali’nin rolü ve etkileri tartışılacak. Sektör profesyonellerini ve duayen sanatçıları bir araya getirecek ve Kerem Karaboğa’nın moderatörlüğünde düzenlenecek etkinlikte, Genco Erkal, Özlem Hemiş, Doğan Hızlan, Kerem Kurdoğlu, Yeşim Özsoy, Şahika Tekad, Leman Yılmaz konuşmacı olacak. Etkinlik 29 Ocak Salı günü saat 19.30’da ENKA Oditoryumu’nda gerçekleşecek.   twitter izlenme hilesi 

Şubat Ayı Hedda Gabler ile Başlıyor!

ENKA

Hedda Gabler

ENKA Sanat’ta, Şubat ayının ilk tiyatro oyunu, 19. yüzyıl tiyatrosunda ve dünya dramasında klâsikleşen, Demet Evgar, Tuğrul Tülek, Osman Karakoç, Yeşim Koçak, Tolga Çiftçi, Nazan Diper ve Merve Satılan’ın performanslarıyla öne çıkan Hedda Gabler olacak. Oyun 1 Nisan’da sahnelenecek.

ENKA

Leipzig Operası Çocuk Korosu

Ardından 12 ve 13 Şubat’ta ENKA Sanat’ta uluslararası bir buluşma gerçekleşecek; Leipzig Operası Çocuk Korosu ile Barış İçin Müzik Gençlik Orkestrası ve Korosu aynı sahneyi paylaşacak. ENKA Sanat’ın katkılarıyla düzenlenecek konser, iki ekibi ilk kez 2016 yılında bir araya getiren projenin ikinci ayağını oluşturacak.

ENKA

Borusan Quartet

18 Şubat’ta ENKA Sanat’a, klasik müziğin başarılı topluluğu Borusan Quartet konuk olacak. Ünlü topluluk, Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası’nın konuk solisti olarak İstanbul’a gelen dünyaca ünlü genç yetenek Andreas Ottensamer ile birlikte sahne alacak.

ENKA

Lâl Hayal

Şubat programının son konuğu, yönetmenliğini Ezel Akay’ın proje tasarımını Songül Öden’in üstlendiği Lâl Hayal oyunu olacak. 25 Şubat’ta sahnelenecek oyun, günümüzün önemli sorunlarından birine işaret ederek, tüm kadınların sesini duyuracak.

Dünya Tiyatro Günü’nde Yıldız Kenter Anılacak

ENKA

Vahşet Tanrısı

Mart ayı etkinlikleri, sezonun büyük ilgi gören komedilerinden Vahşet Tanrısı oyunu ile başlayacak.  Usta isimler Güven Kıraç, Binnur Kaya, Levent Ülgen ve Tilbe Saran’ı aynı sahnede buluşturan oyun, 3 Mart’ta seyirciyle buluşacak. Aynı gün ENKA Sanat, fotoğraf

sanatçısı Laleper Aytek’in Hayat Başka Yerde başlıklı fotoğraf sergisinin açılışına ev sahipliği yapacak. Sanatçının, 2016-2019 yılları

arasında farklı şehirler, kıyılar ve adalarda çektiği siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan sergi, 10 Nisan’a kadar Galeri’de görülebilecek. 10 Mart’ta ise Craft Tiyatro, ünlü fizikçi Rosalind Franklin’in hayatının anlatıldığı Fotoğraf 51 oyunu ile sahne alacak.

Etkinlikler, ENKA Sanat’ın Çiğdem Erken Orkestrası ile gerçekleştirdiği ve bir kutlama klasiğine dönüşen Dünya Tiyatro Günü özel etkinliğiyle devam edecek. Her yıl tiyatro dünyasının ünlü oyuncularını ENKA Sanat’ta buluşturan etkinlik bu yıl 24 Mart’ta, Türk tiyatrosu ve sinemasının duayen ismi Yıldız Kenter’e bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Yıldız’ın Yıldızları başlıklı konserde, Çiğdem Erken ve Orkestrası’na Demet Evgar, Engin Hepileri, Şebnem Sönmez, Selçuk Yöntem ve tiyatro dünyasından pek çok isim eşlik edecek.

Mart ayının son konuğu, geçtiğimiz sezon Edinburg Fringe Festivali’nde İskoçya prömiyerini yapan Yüz Yılın Evi oyunu olacak. Yeşim Özsoy’un hem yönettiği hem de tek kişilik performans sergilediği oyun, 31 Mart’ta sahnelenecek.

Bahar Coşkusu Nisan’da da Sürecek

Bahar ENKA Sanat’a Başar Sabuncu’nun, ikonik müzisyen Edith Piaf’ın hayatını anlattığı ve 37 yıl sonra yeniden sahnelenen Kaldırım Serçesi müzikali ile gelecek. Tülay Günal’ın başrolünü üstlendiği müzikal, kalabalık bir oyuncu ve orkestra kadrosuyla 7 Nisan’da seyirciyle buluşacak.

ENKA

ENKA Sanat

Türkiye’nin en büyük taşlama ustalarından Şair Neyzen Tevfik Kolaylı’nın yaşam öyküsünü Burak Sergen’in tek kişilik performansıyla sahneye taşıyan Neyzen oyunu 9 Nisan‘da tiyatro severler ile buluşacak.

Nisan’ın bir diğer konuğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Anasanat Dalı öğrencileri olacak. Türkiye’nin genç dans sanatçılarının performans göstereceği Baharda Dans gösterisi, 10 Nisan’da ENKA Sanat’ta olacak. Ardından sahne, absürt tiyatronun en önemli yazarı Eugène Ionesco’nun kaleme aldığı Kel Şarkıcı oyununu ağırlayacak. ArtNiyet tiyatro topluluğunun 14 Nisan‘da sahneleyeceği oyun, II. Dünya Savaşını izleyen yıllarda yeni arayışların içinden çıkan Anti Tiyatro’nun, yani geleneksel tiyatronun hiçbir unsurunu barındırmayan tiyatronun ilk örneği olma özelliği taşıyor.

 21 Nisan’da, Borusan Quartet, ikinci konseriyle programın kapanışını yapacak. Sevilen ekip bu konserinde, uluslararası yarışmalarda büyük başarı gösteren genç piyanist Can Çakmur ile birlikte sahne alacak.

Etkinlik programı için enkasanat.org, facebook – twitter- instagram @enkasanat adresleri takip edilebilir. Biletlere, Biletix.com, Biletix satış gişeleri, Çağrı Merkezi ve ENKA Sanat Gişesi’nden ulaşılabilir.