Connect with us

Genel

Havada Karada İlk Yardım Eğitimi

Published

on

İlk yardım eğitimi farkındalık etkinliklerinin ikincisini düzenlemeye hazırlanan Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metro A.Ş ve Beykoz Üniversitesi, 3 Eylül Perşembe Günü Saat 10:00 ile 13:00 arasında Eyüp-Pierre Loti teleferik hattında olacak. Yolculara ilk yardım konusunda nasıl davranmaları gerektiğini aktaracak olan uzmanlar, belirli ilk yardım tekniklerini maketler üzerinde göstererek toplumda ilk ve acil yardım konusunda duyarlılık oluşmasını amaçlıyor.

ilk

İlk yardım tekniklerini bilmenin insan hayatındaki önemi her geçen dakika artıyor. Bu nedenle doğru şekilde ve zamanında, karmaşaya sebebiyet vermeden olay yerine ambulans gelinceye kadar ilk müdahaleyi yapabilen bireylere ihtiyaç duyuluyor. Olası gelişebilecek kaza, yaralanma veya acil tıbbi durumlarda doğru şekilde müdahale etmenin yanı sıra “Yaşam Zincirinin” topluma anlatılması sosyal sorumluluk olarak görülmektedir. Bu nedenle İlk Yardım Eğitimi Farkındalık Etkinlikleri’nin ikincisi Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metro A.Ş ve Beykoz Üniversitesi tarafından 3 Eylül Perşembe Günü Saat 10:00 ile 13:00 arasında Eyüp-Pierre Loti teleferik hattında gerçekleştirilecek.  Beykoz Üniversitesi Öğretim Görevlileri ve Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Eğitmenleri tarafından ilk yardımın önemi ve doğru kalp masajının nasıl yapılması gerektiği yolcuların katılımı ile maketler üzerinde uygulamalı olarak gösterilecektir.

Kalp krizi anında ilk müdahale; “Altın Dakikalar”

Ülkemizde bir yılda kalp krizi geçiren kişi sayısı 300 bin olurken kalp krizi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı ise 100 bin civarındadır. Kalp krizi geçiren kişilere yapılan ilk yardım; kalp masajı ve suni solunum uygulama oranı ise sadece %1,7 civarında kalmaktadır. Doğru ve bilinçli yapılacak olan ilk yardım insan yaşamını ve sağlığını doğrudan etkilediği için halkın bu denli önemli bir konuda bilgilendirilmesi bir ayrıcalık olarak görülmekten çıkıp, gereklilik olduğu anlaşılmalıdır.  Ülkemizde acil yardım ambulanslarının kırsalda vakaya ulaşma süresi ortalama 45 dakika iken bu durum şehir merkezinde 8 dakika olarak bilinmektedir. Oysa kalbi duran bir kişiye ilk iki dakika içerisinde yapılmayan ilk yardım ve ambulans gelinceye kadar müdahale edilmeksizin boşa geçen zaman sonucu beyin hücreleri oksijensizliğe yenik düşmekte ve ilk 5-10 dakika içerisinde beyin ölümü gerçekleşmiş olmaktadır. Oysa olay yerine ambulans ulaşıncaya kadar sürdürülen ilk yardım hayat kurtarıcı etkiye sahiptir.  İlk 10 dakika insan hayatı için önem ve ehemmiyet arz ettiğinden “Altın Dakikalar” olarak adlandırılmaktadır. Bu altın dakikalarda ilk yardım eğitimi almış bireylerin yetiştirilmesi ise söz konusu etkinliğin amacını oluşturmaktadır.

Editöre Not: İstanbul Kavacık’ta 2016 yılında kurulan Beykoz Üniversitesi’nin temeli, 2008’de Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atıldı. Rektörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Durman’ın yaptığı Beykoz Üniversitesi’nde; ‘İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’, ‘Sanat ve Tasarım Fakültesi’, ‘Sosyal Bilimler Fakültesi’, ‘Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ olmak üzere dört fakülte, ‘Yabancı Diller Yüksekokulu’, ‘Sivil Havacılık Yüksekokulu’ olmak üzere iki yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki meslek yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulduğu bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü yer almaktadır.

 

Diğer Haberlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz