Connect with us

Kitap

İbrahim Bakırhan’dan Macera Dolu Kalpazanlık Hikayesi

Published

on

İtalya’nın hüzünlü ve zorlu yollarından geçen karakterlerin dahiyane bir planı gerçekleştirme serüvenini anlatan Da Vinci’nin Darphanesi, İnkılâp Kitabevi ile okuyucuya aktarılıyor.

ibrahim

İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Da Vinci’nin Darphanesi, 1975 yılının İtalyasına ışık tutarak İtalyan Merkez Bankası etrafında birleşen hayatların heyecan dolu vurgun hikayesini okuyucuyla buluşturuyor.  İtalyan Merkez Banka’sının ‘’Darphanenin Da Vinci’si’’ olarak anılan yetim ve öksüz Giancarlo’su ve yol arkadaşlarının bankayı kullanarak yaptıkları sıra dışı kalpazanlık hikayesi ele alan kitap, uzun zaman boyunca ilmek ilmek işleyerek planını oluşturan ana karakterin hüzünlü hayatı ve aile kurma hikayesi, Auschwitz’den geçen ayak izleri ve hüzünlü bir maziye sahip yan karakterlerin hayatlarını zaman zaman tarihte geriye giderek akıcı bir şekilde aktarıyor. Birçok zorluktan geçmiş karakterlerin çıkış yolu bulmak için çıktıkları serüvende; mafya, emniyet, din ve devlet güçlerinin de dahil olduğu temposu hiç düşmeyen dâhiyane planın işleyişine tanıklık ediliyor.

Arka Kapak

Giancarlo, “Hedef üretim 10 milyon liret!” dediğinde, Alberto aldığı emre istinaden “Tamam patron” diyerek ivedilikle makinelerin başına geçti. Makineler aynı bir köstekli saatin mekanizması gibi takır takır çalışıyordu. Çıkan sesler Giancarlo için adeta büyülü bir terapi gibiydi. Oturduğu koltukta gözlerini kapatarak kendisine kısa bir mola verdi ve zihninde çalmaya başlayan orkestraya konsantre oldu…

İtalya Merkez Bankası darphane çalışanı Giancarlo’nun macera dolu hikayesi…

Giancarlo Machiavelli, yetimlik ve öksüzlükten gelen yaşam mücadelesi, tehlikeli ancak bir o kadar dâhice planlanan kalpazanlık girişimi ve hayran kalacağınız zekâsı sayesinde kendisi gibi birçok insanın hayata tutunmasını sağlıyor. Bakırhan’ın benzersiz kaleminden satırlara, nabzı yüksek aksiyon sahneleri ile birlikte mafyanın, emniyetin, din ve devlet büyüklerinin de dahil olduğu koca bir kaos dökülüyor. Yaşanan tüm bu karmaşa, olay akışı ve ustaca işlenmiş sürükleyici kurgunun sonunda ise sizleri, hayrete düşürecek bir final bekliyor. İbrahim Bakırhan’ın, çok sevilen kitabı Kimsesizler Adası’nın ardından, bir solukta okuyup bitireceğiniz Da Vinci’nin Darphanesi ile İtalya tarihinde çıkacağınız eşsiz bir yolculuğa hazır olun!