Connect with us

Kitap

İnsan Neyle Yaşar?- GFTV’den Kitap İncelemeleri

Published

on

“Tek bir önemli zaman vardır, o da şu an! En önemli an şu andır. Çünkü üzerinde gücümüzü kullanabileceğimiz tek andır. En önemli insan birlikte olduğun insandır. Çünkü hiç kimse bir başkasıyla bir ilişkisinin olup olmayacağını önceden bilemez ve en önemli iş de o kişiye iyilik yapmaktır. çünkü insan yeryüzüne sadece bu yüzden gönderilmiştir.”

Hepimizin adını mutlaka duymuş olduğu ama kitapların sayfa sayılarından korkup bir türlü okuyamadığımız ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’u okumanın tam sırası bence. Tolstoy zengin bir ailede dünyaya gelmiştir; ancak annesini ve babasını küçük yaşta kaybetmiş, yakınlarıyla büyümüştür. Yoksul köylüyle birlikte yaşamaya karar vermiş ve tüm servetini halka dağıtmıştır. Hayatı boyunca yaşamın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışmış, eserlerini de bu temelde kaleme almıştır.

Tolstoy’un “İnsan Neyle Yaşar?” adlı eseri bizlere hem Tolstoy’un felsefesini anlatıyor hem de insanlık dersi veriyor. Kitap insanı sıkmayan akıcı bir anlatımla yazılmış kısa kısa hikayelerden oluşuyor. Kitabın dili çok sade ve anlaşılır bunun nedeni ise yaşamı anlamaya çalışan Tolstoy’un aynı zamanda “insanı eğitmek” konusunda da bir nevi kafayı bozmuş olmasıdır. Bu kitaptaki hikayeleri de halkın her kesimini hedefleyerek yazmıştır.

İnsan Neyle Yaşar

Birinci hikayemiz “İnsan Neyle Yaşar?”:

Tanrı katından kovulan bir meleğin, yeryüzündeki insanlar ile yaşayıp tanrının ona gönderdiği mesajları alması;

İkinci hikayemiz “Kıvılcımı Söndüremeyen Ateşi Zapt Edemez”:

Bir yumurta yüzünden köyün savaş alanına dönmesi ve tanrıya duyulan inanç sayesinde barışın geri gelmesi;

Üçüncü hikayemiz “Mum”:

Zalim bir yöneticiye halkın düşündüğü kötülük ve sonradan tanrı inancı nedeniyle kötülükten vazgeçilmesiyle kavuşulan mükafatı;

Dördüncü hikayemiz “Kızlar Büyüklerden Akıllıymış”:

İki kız çocuğunun kavgası yüzünden birbirine giren köy halkının, kızların birbirlerine olan sevgisini görünce gerçeği anlamalarını;

Beşinci hikayemiz “İnsana Çok Toprak Gerekir mi?”:

insanın aç gözlü bir yaratık olduğunu, Dünya malına doymadığını;

Altıncı hikayemiz “İlyas”:Yine insan sevgisinin insanın hayatını nasıl olumlu yönde etkilediği anlatılmaktadır.