Connect with us

Bilim Teknoloji

İnternet, Sanatın Geleceğini Nasıl Şekillendirecek

Published

on

sabancı

Sabancı Üniversitesi ve digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” projesi etkinlikleri, İnternet Sanatı Kuşakları: 1.0’dan 2.0 ve İnternet Sonrası başlıklı uluslararası konuşmaya evsahipliği yapıyor.

Sheila C. Johnson Design Center direktörü, Whitney Museum of American Art’ın digital sanat yardımcı küratörü Christiane Paul’un konuşmacı olacağı etkinlik 30 Nisan Cuma günü Türkiye saati ile 17.00, New York yerel saatiyle 10.00’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Yaklaşık otuz yıldır teknolojik platformlarla gelişen, arama motorları ve yaratıcı keşifleri temel alan internet sanatı, artık yerini kurumsal sosyal medya platformlarına ve internet sonrası olarak adlandırılan son on yılın fiziksel üretimine bıraktı. Christiane Paul konuşmasında, Web 1.0’den günümüze kripto sanat furyasını, internet sanatının estetik ve kavramsal gelişimini takip ederek kimlik, veri çerçevesi ve ortaklaşa üretimle ilişkisinin tarihini anlatacak. Aynı zamanda internet temelli sanatı sunmaya yönelik küratörlük modellerini ele alacak ve bu sanat formunu koruma yöntemlerinden bahsedecek.

30 Nisan Cuma 17.00’de gerçekleştirilecek etkinliğe, Sakıp Sabancı Müzesi web adresi üzerinden kayıt yaptıran herkes ücretsiz olarak katılabilecek.

İngilizce olacak konuşmalar, eşzamanlı Türkçe’ye çevrilecek.