Connect with us

Gündem

İşe Başlarken “İyi Bir Fikir”: Sanal Ofis

Published

on

İş dünyasında “kendi gemisinin kaptanı olmak” için atılan tüm adımlar heyecanlı olduğu kadar dikkat gerektiren hamlelerdir. Yeni bir şirket veya girişim bir yandan umut ve farklı fırsatlar getirdiği gibi diğer yandan “yeni riskler ve yeni maliyetler” anlamına da gelir. Bu durumun ilk adımında da maddi boyutlar ile karşı karşıya gelinir.

Bir şirket kurmak yasal prosedürler dışında iş yeri ile ilgili maliyetler gibi bir takım ek masraf kalemlerini de beraberinde getiriyor. Ancak bu konuya çağdaş ve yaratıcı çözümler üreten “iyi fikirler” de var. Bunlardan biri: “Sanal ofis”

En genel tanımı ile sanal ofis, kiralanabilir ve şirket için adres olarak kullanılabilecek bir işyeridir. Şirket sahibinin dilediği yerden dilediği zaman dilimlerinde özgürce çalışmasını sağlayan sanal ofis; tamamıyla yasal ve “gerçek” bir şirket adresi olup “kağıt üstünde, sahte, yasa dışı” bir kavram değildir. Bugün sanal ofis ile şirketini kurarak iş hayatına başlayan ve çalışmalarını sürdüren tüm şirketler ilk günden beri yasal prosedürleri yerine getirmiş ve devletin tüm kurumları tarafından kabul görmektedir.

Sana ofis ile ilgili merak edilen tüm soruları konunun uzmanlarından biri olan Ritim Office, cevapladı. Ritim Office’in web sitesinde yakın zamanda yayınlanan makalede, sanal ofisle ilgili merak edilen tüm sorulara yetkin bir ağızdan, detaylı açıklamalar ve cevaplar bulmak mümkün.

İstanbul Anadolu Yakası’nda artık iş merkezlerinin gözde lokasyonu olarak ünlenen Maltepe bölgesinde hazır ofissanal ofis ve paylaşımlı ofis kiralama gibi çağdaş çözümler sunan Ritim Office, 2019 yılından bu yana hizmet veriyor.

Sanal ofisle iş hayatına başlamak, özellikle yeni kurulan firmalar için “en ekonomik” çözüm. Sadece şirket kurmak için geleneksel bir ofis kiralandığında; kira, stopaj vergisi, faturalar, aidatlar, telefon gibi giderler ortaya çıkarken sanal ofiste tek bir kiralama bedeli ile bütün bunlardan kurtulmuş olunuyor. Üstelik rakamlar da son derece makul seviyede.

Sanal ofis kiralandığında, şirketler için profesyonel bazı destek hizmetleri de alınmış oluyor. Örneğin; postalar, kargolar teslim alınıp saklanması, şirkete gelen telefonlar uzman resepsiyonistler tarafından cevaplanması ve istenildiği takdirde santral üzerinden cep telefonuna yönlendirilmesi, şirket veya kişi adına mesajlar alınıp aktarılması gibi birçok özel hizmetten de faydalanılabiliyor.

Bütün bunlara ek olarak RitimOffice’in sunabileceği bir başka avantaj da gelişen iş hacmine göre büyüme ihtiyacı ortaya çıktığında farklı boyutlardaki; paylaşımlı ofis, toplantı odası ya da şirkete özel hazır ofis alternatifleriyle, aynı adreste çalışmaya devam edebilme fırsatı.