Connect with us

Festival

Istanbul Fringe Festival Facebook İstasyon Kültür Sanat Buluşmaları’nın Konuğu

Published

on

Geçtiğimiz yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilen Istanbul Fringe Festival, Facebook’un Türkiye’deki kültür sanat topluluklarını desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Facebook İstasyon Kültür Sanat Buluşmaları’na konuk oluyor. “COVID-19 Döneminde Gösteri Sanatları ve Dijitalleşme” üzerine konuşulacak canlı yayında, Istanbul Fringe Festival ekibinden Kültür Politikaları Direktörü Zeynep Uğur ile birlikte, A Corner in the World ekibinden Fatih Gençkal ve Platform Tiyatro kurucularından Mark Levitas konuk olacak. Canlı yayında, COVID-19 salgınının kamusal yaşamı durdurmasından en çok etkilenen alanlardan biri olan tiyatro, dans, performans gibi disiplinlerden oluşan gösteri sanatlarının, dijital alanlarda var olmaya başlamasının etkileri konuşulacak. 2 Haziran Salı günü saat 21:00’de başlayacak canlı yayın Facebook İstasyon ve Facebook Türkiye sayfalarından takip edilebiliyor.

fringe festival

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’nin hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne davetsiz misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturmak üzere yola çıkıyor. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Fringe, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.

Istanbul Fringe Festival ile ilgili detaylar, web sitesi üzerinden, Facebook, Instagram ve YouTube sayfalarından takip edilebiliyor.


Sitemizdeki benzer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.