Connect with us

Sanat

İstanbul’dan Londra’ya ”Üretim Yoluyla Düşünmek” Etkinleri Devam Ediyor

Published

on

Üretim Yoluyla Düşünmek

İstanbul Modern ve Kraliyet Sanat Koleji – Royal College of Art (RCA), tekstil ile teknoloji ilişkisine odaklandığı çevrimiçi “Üretim Yoluyla Düşünmek” adlı etkinlik dizisi 22 Nisan’da “Evde Doğal Boya Yapımı” ve 29 Nisan’da “Kodlanan Bedenler” başlıklı atölyelerle devam ediyor

Üretim Yoluyla Düşünmek

Evde Doğal Boya Yapımı ve Kodlanan Bedenler atölyeleri

Etkinlik dizisi, tekstil alanındaki yeni yöntem ve sistemleri, zanaat ile 21. yüzyıl teknolojilerinin kesişiminde keşfetmeyi amaçlıyor. İstanbul Modern’in Kraliyet Sanat Koleji ile birlikte yürüttüğü proje, farklı alanlarda uzman, sanatçı, tasarımcı, akademisyen ve yaratıcı bireyleri bir araya getirirken, geleceğin zanaatları için işbirliğine dayalı bir çalışma ortamı oluşturmayı hedefliyor.

Kamuya açık olarak düzenlenen çevrimiçi seminer ve atölye çalışmaları dizisinde, teknoloji-zanaat ilişkisine odaklanılıyor. Bu kapsamda katılımcılara kültürler arası yeni bilgi ve becerilerin aktarılacağı bir platform sunulması amaçlanıyor.

Evde Doğal Boya Yapımı

22 Nisan 2021, Perşembe 12.00 – 18.30

Çevrimiçi atölyede Hannah Elisabeth Jones (MA, RCA) katılımcıları evde doğal boyalar hazırlayıp uygulamayı öğrenmeye davet ediyor. Katılımcılar doğal boyaların tarihinin yanı sıra, yemek artıkları ve bitkiler gibi boya malzemelerini keşfe çıkacak ve bohça boyama, hapazome ve shibori gibi farklı boyama tekniklerine dair bilgiler edinebilecekler.

Hannah Elisabeth Jones kimdir?

Doktora çalışma ve araştırmalarını sürdüren Hannah Elisabeth Jones, uzmanlık alanı biyo-esaslı malzemeler ve doğal boyalar olan bir tasarımcı ve maker. Tekstile yenilikçi bir yaklaşım getiren Hannah, doğal malzemeleri ekolojiye duyarlı bir etik anlayışı ve güçlü bir görsel estetik ile birleştiriyor. Çalışma süreçlerinde sanat ve bilim dalları ile ilişkiler kuran Hannah, Burberry Tasarım Bursu alarak Royal College of Art Tekstil programındaki yüksek lisans eğitimini 2020’de tamamladı.

Kodlanan Bedenler

29 Nisan 2021, Perşembe 10.00 – 15.00

Giulia Tomasello tarafından yürütülen “Kodlanan Bedenler” adlı atölye dizisinde katılımcılar, Arduino ile kodlamanın temelleri, yumuşak giysiler ve biyolojik tekstillere dair pek çok şey öğreniyor ve deneyimliyor. Katılımcılar giyilebilir teknolojiler dünyası ile tanışarak, elektroniğin temelleri ve Arduino ile kodlamanın yanı sıra elektronik sensör üretme ve programlama, konsept geliştirme ve fiziksel yumuşak nesne prototipleri hazırlama konularında bilgi ve beceriler edinme imkânı buluyor.

Giulia Tomasello kimdir?

Kadın sağlığı konusuna odaklanan ve biyoteknolojiyi etkileşimli giysiler ile birleştirerek alana yenilikler getiren etkileşim tasarımcısı Giulia Tomasello; Alma, Future Flora ve Rethinking the Bra projeleriyle EU Horizon 2020 tarafından Re-FREAM, STARTS Prize ve WORTH Partnership ödüllerine layık görüldü ve son dönemde disiplinlerarası çalışmalarıyla dikkat çekerek Japonya’da verilen World OMOSIROI Ödülü’nün de sahibi oldu.

Kadın sağlığına dair bilgilerin gelişip derinleşmesine katkıda bulunarak tıp ile sosyal bilimler kesişiminde yenilikçi araçlar geliştiren Giulia, yumuşak giysilerin temellerini ve biyolojik tekstilleri tanıtmak üzere tasarladığı eğitim platformu Kodlanan Bedenler bünyesindeki etkinliklerinin yanı sıra, Konuk Öğretim Üyesi olarak görev yaptığı Royal College of Arts, Londra ve Politecnico, Milano’da yumuşak teknolojiler üzerine çalışmalar sürdürüyor.

Canlı video konferans etkinliğine katılılm 15 kişiyle sınırlı ve ücretsizdir. İngilizce gerçekleşecek buluşmalarda simultane çeviri yapılacaktır.

Bilgi ve rezervasyon için: [email protected]