Connect with us

Genel

Karantinada Kültür Sanat Etkinliklerinden Geri Kalmayın

Published

on

Korona virüsün dünya gündeminde büyük bir sorun olarak yer alması ve sosyal izolasyonla birlikte bir çok müze kapanırken konser ve tiyatro oyunları iptal edildi. Bununla birlikte birçok müze online ziyarete açıldı. İşte size kültür ve sanat etkinliklerinden geri kalmamanız için site önerileri.

Louvre Müzesi

Camdan piramit görüntüsüyle belkide dünyanın en çok bilinen müzesi olan Louvre Müzesi dünyanın en büyük müzesi olması ve mimarisi dışında Da Vinci’nin en ünlü eseri Mona Lisa’yı koleksiyonunda barındırmasıyla da ünlü. Koleksiyonun maddi ve manevi değeri göz önüne alınınca önünde oluşan sıralar ve 10 milyona yakın turistin burayı ziyaret etmesi çok da şaşırtıcı değil. 2 Mart tarihiyle ziyarete kapatılan müze, online ziyarete açıldı. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

Van Gogh Müzesi – Amsterdam

Amsterdam’da ki en çok ilgi çeken müzelerden biri olan Vincet Van Gogh’a adanan Van Gogh müzesi, 30’lu yaşlarında resme başlayan ancak sadece tek bir eserini satan Van Gogh’un 900’den fazla eserinden, 200 civarında resmine ve 500 taslağına ev sahipliği yapıyor. Diğer ressamların eserlerinin sergilendiği bölüm yanında bir de zaman zaman müzenin koleksiyonunda yer alan ancak sürekli gösterilmeyen eserlerin çeşitli temalar altında sergilendiği dönemsel sergiler de yer alıyor. 1 Haziran’a kadar bütün etkinliklerini iptal eden müze yakın zamanda online ziyaretçiye açıldı. Müzeyi buradan ziyaret edebilirsiniz.

  aksaray escort

 

New York Metropoliten Operası

ABD’nin en büyük klasik müzik organizasyonu olan opera yılda 220 civarında performansa ev sahipliği yapıyordu. Korona virüs dolayısıyla kapanan opera geçmiş performanslarını yayınlama kararı aldı. Her gece farklı bir performans yayınlanan siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Londra’yı ziyaret eden turistlerin ilk duraklarından biri olan müze, sergilenen her eser hakkında bilgi edinmeye çalıştığınızda günlerinizi ayırmak zorunda kalacağınız kocaman bir koleksiyona sahip. 70 milyondan fazla örneğin 27 milyonunu hayvanlar, 28 milyonunu böcekler, 9 milyonunu fosiller, 6 milyonunu bitkiler, 500 binden fazlasını kaya ve mineraller, 3.200`ünü de meteoritler oluşturmaktadır. Müze koleksiyonundaki en bilinen eserlerin başında Hintze Hall’da asılı duran mavi balina iskeleti var. Online turunuzda kalıntıların üzerlerindeki numaralara tıklayıp eserler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. (Türkçe seçeneği bulunmayıp, site İngilizcedir.) Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali

1988 den beri her yıl Amsterdam’da düzenlenen festival dünyanın en büyük belgesel film festivalidir. Festivalin amacı yaratıcı belgeselleri desteklemek ve bu belgeselleri olabildiğince fazla seyirciyle buluşturmaktır. Bu yıl festival kasım ayında olmasına rağmen alınan kararla festivalde yer alacak 300 film erişime açıldı. Filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu

2007 yılından bu yana tiyatronu ilgi odağına alan belediye Nilüfer Sanat Prodüksiyon Tiyatrosu’nu hayata geçirdi ve ortak yapımlar üretmeye başladı. Korona virüsü nedeniyle tiyatroların iptal olmasıyla birlikte nilüfer belediyesi “Evde kal tiyatrosuz kalma!” sloganıyla arşivinde olan oyunları izleyiciye açtı. Oyunlara buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 


Sitemizdeki diğer kültür sanat içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazan: Aleyna Özdemir