Connect with us

Gündem

Kardeş Kentlerin Mirası İzmir Fuarı’nda 

Published

on

izmir

İzmir Enternasyonal Fuarı, medeniyetler beşiği Anadolu’nun kültürel ve tarihi mirasını yansıtıyor. Türkiye’nin il ve ilçe belediyelerine ev sahipliği yapan fuar, yerel yönetimlerin birlik ve kardeşliğine kucak açarak milli değerleri ön plana çıkartıyor.

Fuar bünyesinde Kültürpark Uzun Havuz’da kurulan “Belediyeler Sokağı”,     10 Eylül 2021 Cuma günü iki önemli konuğu ağırladı. Anadolu ve Rumeli’nin köprü şehri Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Teke Yöresi’nin kültür başkenti Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; İzmir Enternasyonal Fuarı’nı ziyaret etti. Her iki başkan da, medeniyetler beşiği İzmir Fuarı’nın 90’ıncı yılında bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Dünyadaki gelişmeleri Türkiye’ye getirmenin yanı sıra, ülkenin kültürel hafızasına 90 yıldır ayna tutan İzmir Enternasyonal Fuarı, Anadolu topraklarında yetişen farklı dinamikleri tek bir mozaikte birleştirip tüm kültürlere kucak açtı. Geleneği gelecek ile buluşturan, farklı kültürlerin birlikteliğinden geleceği kurgulayan İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye’nin milli değerlerini ziyaretçileri ile buluşturmaya devam ediyor. Fuar kapsamında kurulan belediyeler sokağı, il ve ilçe belediyelerinin tarihi ve kültürel miraslarını tanıtmasına olanak sağlıyor.

izmir

default

“Dünyada ülkeler değil kentler artık ön plana çıkıyor”

Anadolu ve Rumeli’yi birbirine bağlayan Meriç Köprüsü gibi her iki yakanın tarihi ve kültürel değerlerini içinde barındıran Edirne, tüm mirası ile İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaki yerini aldı. Anadolu’nun en önemli kentlerinden biri olan Edirne’nin Belediye Başkanı Recep Gürkan, fuarı ve standını ziyaret etti. Fuar ile eş zamanlı olarak düzenlenen UCLG Kültür Zirvesi kapsamında fuara gelen Başkan Gürkan, fuara ve İzmir’e yönelik şunları söyledi:

“9 Eylül İzmir’in kurtuluşunu birlikte kutladık. Fakat 9 Eylül sadece bir şehrin değil bir ülkenin ve vatanın kurtulması demektir. Biz İzmir’deki kurtuluş bayramını öyle görürüz. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bütün bir vatanı işte o gün kurdular. O yüzden iyi ki 9 Eylül var ve nice 9 Eylülleri sonsuza kadar yaşatmaya kararlıyız. Pandemi koşullarında düzenlenmesi sebebiyle insanlarda hem özgürlüğe koşma arzusu hem de bir tedirginlik var. Bu çok insani bir davranış… Ama İzmir Fuarı hep bildiğimiz gibi. Türkiye’nin en eski fuarı ve 90’ıncı yılına gelmiş. Kolay değil bu gelenekleri oluşturmak. Sürekliliği sağlamak çok zordur bu işlerde. Bütün olumsuz koşullara, ekonomik krize rağmen gayet başarılı bir fuar olmuş. Kültür Zirvesi gibi bir etkinliğe de ev sahipliği yapması ayrı değer katmış.  Bunların her biri tek başına büyük bir organizasyon… Ama hepsi iç içe geçmiş gayet başarılı bir şekilde. Başta sevgili arkadaşım Tunç Soyer olmak üzere bütün ekibi kutluyorum. Dünyada artık ülkeler değil kentler ön plana çıkıyor. O yüzden hepimiz yönettiğimiz şehirleri bir adım ileri taşıma gayretindeyiz. Önümüzdeki günlerde daha da güzel ve birlikte çalışmalar yapacağız”.

“Fuar sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin fuarıdır”

Coğrafi konumu, doğal güzellikleri, kültürel değerleri, antik kentleri ve Türk-İslam kültürünü yansıtan eserleriyle, Türkiye’nin önemli kültür ve turizm şehirlerinden olan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın adına yakışır ve başarılı bir fuar olduğuna dikkat çekerek; “İzmir Fuarı aslında sadece İzmir’in fuarı değildir. Türkiye’nin fuarıdır. Çocukluktan aklımızda kalan şey hep göl gazinosu etkinliklerinden başlayarak büyüklerimizin özenerek geldiği önemli bir yer oluşuydu. Şimdi kültür etkinliklerinin daha fazla yapıldığı bir formata döndü. Tunç Başkanımızın vizyoner yaklaşımıyla da bu yıl İzmir’de düzenlenen bir Kültür Zirvesi ile taçlandırıldığını düşünüyorum. Çok da keyifli olmuş. Pandemi nedeniyle belki birçok belediyemiz bu etkinliğin farkına varamadı. Ama bir sonraki yıl ve devamında giderek büyüyeceğini düşünüyorum. Çünkü fuarlar, önemli etkileşim alanları. Bu etkileşim alanlarından da yerel yönetimlerin önce kendi yaptıklarını, ardından da yörelerinin her türlü kültürel faaliyetini duyurması için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.

İnsanları bir arada tutan belediyecilik vizyonu

90. İzmir Enternasyonal Fuarı “Belediyeler Sokağı”; Burdur, Edirne, Hatay, Bayraklı, Bornova, Buca, Dikili, Foça, Karşıyaka, Konak, Menderes, Narlıdere , Ödemiş, Seferihisar, Torbalı, ve Urla belediyelerini ağırlıyor. Çeşitli il ve ilçe belediyeleri aynı anda tarihi ve kültürel değerlerini fuar ziyaretçileri ile buluşturuyor.

10 Eylül 2021 Cuma günü ayrıca, “Yüz Yüze Sohbetler” etkinliğinde Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar bir araya geldi. Yazar Ateş İlyas Başsoy moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide buluşan başkanlar, “Radikal Sevgi” konusunu gündeme getirdi. Ayrım yapmaksızın geldikleri ilçelerde tüm halka hizmet etiklerini dile getiren başkanlar, halkın birleştirici gücünü sevgiyle kucaklamak gerektiğini belirtti. Yeni belediyecilik anlayışlarının bu şekilde ilerlediğini ifade eden ilçe belediye başkanları, insanları bir arada tutmanın en temel görevleri olduğuna değindi.

Yöresel tatlar fuarda

Fuarda kurulan yemek alanında ise; Adana, Afyon, Aksaray, Ankara, Antakya, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bayburt, Bitlis, Bolu, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Hatay, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tokat, Uşak, Urfa, Van’ın birbirinden lezzetli yöresel tatları fuar ziyaretçileriyle buluştu.