Connect with us

Kitap

Mustafa Aksoy, Hayatımız Kitap’ın Yeni Bölümüne Konuk Oldu.

Published

on

“HAYATIMIZ KİTAP”IN 15 NİSAN’DAKİ BÖLÜMÜNDE METİN CELAL’İN KONUĞU DENEYİMLİ YAYINCI MUSTAFA AKSOY!

Kitaba ve yayıncılığa odaklanan online program “Hayatımız Kitap”ın 15 Nisan 2021 Perşembe akşamı 21.00’de canlı yayınlanacak yeni bölümünde Metin Celal’in konuğu, Bulut Yayınları’nın kurucusu ve YAYBİR-Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği Başkanı Mustafa Aksoy olacak. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin hayata geçirdiği programın yeni bölümünde, programı hazırlayan ve sunan Metin Celal ile konuğu Mustafa Aksoy; ülkemizde yayıncılık sektörüne uzun yıllardır önemli katkılarda bulunan Aksoy’un yayıncılık hikâyesini, dünden bugüne Türkiye’de yayıncılığın yolculuğunu konuşurken sektörün sorunlarına da değinecekler. “Hayatımız Kitap” programı, yayın saatinde Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından canlı olarak izlenebilir.

MUSTAFA AKSOY

Yayıncı ve yazar Metin Celal ile gazeteci ve yazar Sibel Oral “Hayatımız Kitap” programını dönüşümlü olarak yönetiyorlar. Program, yayıncılık sektörünün paydaşlarını bir platform üzerinde bir araya getirerek sektörde çalışanları, sektörle ilgili kişileri, öğrencileri ve Türkiye Yayıncılar Birliği üyelerini bilgilendirmeyi; ufuk açıcı sohbetlerle geleceğe dair öngörüleri, sorunları, yeni fikirleri masaya yatırmayı; topluma yayıncılığı anlatmayı; okumanın önemi ve gerekliliği konusunda bilinç kazandırmayı ve yayıncılık sektörüne itibar kazandırmayı hedefliyor.

Uzun yıllardır yayıncılık dünyasına değerli katkılar sunmuş yayıncı ve yazar Metin Celal, online “Hayatımız Kitap” programında iki haftada bir perşembe günleri yayıncılar, genel yayın yönetmenleri ve editörlerle sohbet ediyor. Metin Celal ve konukları programda, yayıncılık sektöründeki gelişmeler, sorunlar, çözüm yolları, yayın politikaları ve okuma kültürü konularına yoğunlaşıyor. Deneyimli gazeteci ve yazar Sibel Oral ise iki haftada bir perşembe günleri yazarlarla sohbet ederek “Hayatımız Kitap”ta seyircilere, yazma deneyimleri, yeni kitapları ve Türkiye’de okur eğilimleri ve okuma kültürü konularında yoğunlaşan bir program içeriği sunuyor.

Her perşembe 21.00-21.45 saatleri arasında canlı yayınlanan “Hayatımız Kitap” programı, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından izlenebiliyor. “Hayatımız Kitap”ın önceki bölümlerine ise yine YouTube’dan ulaşılabiliyor.

 

İletişim: 0212 512 56 02

Bilgi için: youtube.com/channel

instagram.com/turkiyeyayincilarbirligi

facebook.com/turkiyeyayincilarbirligi

twitter.com/turkyaybir

[email protected]

turkyaybir.org.tr

MUSTAFA AKSOY HAKKINDA

1957 doğumludur. Yayıncılık sektöründe 37 yılını dolduran Mustafa Aksoy, sektöre ilk adımını 1983 yılında Cumhuriyet Kitap Kulübü’yle attı. ABC Kitap Kulübü’nün kuruluşunda yer aldı. Sırasıyla Demokrat Tavır Dergisi (1984), Patika Yayınları (1984), Papirüs Yayınları (1986) ve son olarak da Bulut Yayınları’nı (1998) kuran Mustafa Aksoy, CEMMAY Dağıtım, Papirüs Dağıtım ve PİA Dağıtım’ın ortaklarından biridir. 90’lı yılların başında Türkiye Yayıncılar Birliği’nin yönetim kurulunda yer aldı. Daha sonra Türkiye Yayıncılar Birliği, YAYBİR (Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği) ve YAYFED (Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu) denetim kuruluğu üyeliği yaptı. YAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı ve YAYFED Yönetim Kurulu üyesidir.

MUSTAFA AKSOY

METİN CELAL HAKKINDA

1961, Ankara doğumlu. ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü’nde (1979) ve İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda öğrenim gördü. Çeşitli yayınevlerinde ve dergilerde (Karacan, Güneş vb.) redaktörlük ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. İmge/Ayrım (1984), Yeryüzü Konukları (1984) Poetika (1985), Fanatik (1989) ve Sombahar (1990 – 1996), Özgür Edebiyat (2007 – 2013) şiir ve edebiyat dergilerinin yazı kurullarında yer aldı, yayın yönetmenliğini yaptı. 2013-2017 yılları arasında iki dönem, daha önce Genel Sekreterlik görevini yürüttüğü Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Başkanlık görevini yürüttü. 1992 yılından beri Parantez Yayınları’nın yöneticisidir.

SİBEL ORAL HAKKINDA

2000 yılında başladığı gazetecilik mesleğine kültür sanat alanında yoğunlaştı. Taraf Kitap, Radikal Kitap ve Cumhuriyet Kitap’ın yanı sıra IAN Edebiyat, Milliyet Sanat dergilerinde söyleşi dizileri ve yazıları yayımlandı. Almanak ve kolektif kitaplara katkıda bulundu ve uzun süre kitap kritik sitesi K24’ün yayın yönetmenliğini yaptı. Beni Beklerken adlı ilk romanı 2007 yılında, Zayi-Harp ve Darp Ülkesinde Bir Selvi adlı romanı 2011’de, bir araştırma inceleme kitabı olan Toprağın Öptüğü Çocuklar 2015’te yayımlandı. Yeni kitabı Tanıyalım Bu Sefer Birbirimizi yakında yayımlanacak.

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ HAKKINDA

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International Publishers Association–IPA) Türkiye’yi temsil eden üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.