Connect with us

Bilim Teknoloji

Neri Oxman: Tasarımda Biyoloji ve Teknolojinin Birleşimi

Published

on

Mimar, Mühendis ve Mucit; Bilim İnsanı

6 Şubat 1976 Haifa-İsrail doğumlu, Amerika’da yaşayan, mimar olan Neri Oxman, MIT (Massachusetts Institute of Technology) Media Lab’ta tasarımcı ve aynı üniversitede Medya Sanatları ve Bilimi profesörüdür. Mimariyi, sanat, biyoloji, bilgisayar teknolojisi ve malzeme bilimiyle birleştirir, orjinal ve detaylı tasarımlar yaratır.

Neri Oxman bilim ve sanat dünyasında, tasarım ve mimaride, kullandığı malzemelerle, çevrebilimle ilgili ürünler ve 3D giyilebilir teknolojiler alanında farklı ve olağan dışı çalışmalarıyla tanınır.

Modern Sanat Müzesi ve Boston Bilim Müzesi’nde tasarladığı ürünleri sergileyen Neri Oxman’ı, MoMA küratörü Paola Antonelli’i, “Zamanının değil, zamanının önünde bir insan” olarak tanımlanıyor. Bruce Sterling ise onun yaptığı işleri; “daha önce herhangi bir şeyden farklı bir şekilde farklı” olarak nitelendiriyor.

Nery Oxman 1997 yılında, Hebrew University’s Hadassah Medical School (Tıp Fakültesi)’ne gitmek için Kudüs‘e taşındı. İki yıl sonra ise okul değiştirerek, mimari çalışmalara yöneldi ve bu alanda eğitim almak için Technion – Israel Institute of Technology üniversitesine geçerek orada Mimarlık eğitimi aldı. Daha sonra, İngiltere‘ye geçerek London Architectural Association School of Architecture (Londra Mimarlık Derneği Mimarlık Okulu’nda eğitim aldı ve buradan 2004 yılında mezun oldu. Neri Oxman, 2005 yılında danışman William J. Mitchell’in MIT’deki mimarlık doktora programına katılmak üzere Boston’a taşındı. Tezi “Bilinçli Madde Tasarımı üzerineydi. Daha sonra 2010 yılında MIT’de doçent oldu.

Oxman’ın amacı, doğadan ilham alarak tasarlanan tasarım ilkelerini kullanarak ve yeni tasarım teknolojileriyle, doğal ve biyolojik çevre arasında köprü kuruyor. Uygulama alanları arasında mimari tasarım, ürün tasarımı, moda tasarımı ve dijital imalat ve inşaat için yeni teknolojilerin tasarımı yer almaktadır.

MIT Media Lab’da Sony Corporation Kariyer Geliştirme Profesörü ve Medya Sanatları ve Bilimleri Doçenti olan Neri Oxman, The Mediated Matter Group’u kurdu. Yönettiği Massachusetts Institute of Technology’nin Medya Laboratuvarı’nda Arabulucu Madde araştırma ekibiyle hesaplamalı tasarım, dijital üretim, malzeme bilimi, sentetik biyoloji ve mikrodan bina ölçeğine kadar, ölçekler ve disiplinler arasında tasarlamalar yaratıyor. . Ekip; bilgisayar tasarımı, mimarlık, deniz bilimi, moleküler biyoloji ve fizikle ilgilenen öğrencileri barındırıyor. Birlikte, sentetik biyoloji ve sanata yönelik araştırmalar yapıyor ve sonuçları tasarıma uyguluyorlar. Araştırma grubu, chitin, kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarını oluşturan malzeme ve biyolojik olarak modellenen, kemikten modellenen çimento da dahil olmak üzere doğal dünyadan ipucu alan biyolojik olmayan maddeleri basabilen 3 boyutlu yazıcılar oluşturdu.

Oxman, form üretme, üretim, çevre ve malzemenin kendisini tasarımın ayrılmaz boyutları olarak gören Malzeme Ekolojisi alanına öncülük ediyor. Bu yaklaşımda ürünler ve binalar biyolojik olarak bilgilendiriliyor ve doğa ile dijital olarak tasarlanyor. Oxman’ın “madde açısından anlatılan form” olarak tanımladığı ve doğal olarak formun çıkmazıyla başladığı “Maddi Ekoloji” terimiyle, ürünlerin ve binaların dikkate alındığı, çevre ve biyolojik olarak, doğadan esinlendiği tasarımlar yaratıyor.

Neri

Neri Oxman ve MIT’den Dijital Olarak Üretilen Su Bazlı Yeni Bir Hammadde

MIT araştırmacıları, Neri Oxman liderliğinde, asırlık deniz kabuklularından elde edilen malzemeyle üretim yapılabilen bir dijital sistem geliştirdi.

Neri Oxman ve ekibinin geliştirdiği üretim teknolojisi; robotik bir 3B yazıcıyı ve sentetik biyolojiyi bir arada kullanıyor. Üretim malzemesi, okyanustaki asırlık kabuklulardan elde edilen bir tür su bazlı polimer. Bu, okyanusta en bol miktarda bulunan yenilenebilir polimer ve gezegendeki ikinci en fazla bulunan polimer olan kitinden yapılmış. Kitin; eklembacaklıların ve kabukluların dış iskeletini ve kabuğunu oluşturan, kimi mantarlarda ve likenlerde de görülen, dayanıklı ve esnek bir organik madde. Sistemde üretilen her bileşen, hava ile temas ettiğinde katılaşıyor ve su ile temas ettiğinde biyolojik olarak bozunmaya başlıyor. Dolayısıyla atık olarak çevreyi tehdit etmiyor. Su direnci ve iletkenlik gibi ek özellikler kazandırmak için bileşenlere yine kitinden elde edilen kitosan adlı bir madde kullanılıyor.

Fotoğraflarda gördüğünüz parçalar 3b baskı ile üretilmiş. Üretilen parçalar kolay birleştirilebilme özelliğine sahip. Dolayısıyla sistemin, çadır gibi geçici mimari bileşenlere sahip ürünler ve de geri dönüştürülebilir ürünler için kullanılması planlanıyor.

Giyilebilir Giysi

Bugün bildiğimiz malzemelerin sınırlarını test etmek için çoğu 3D-baskı kullanılarak üretilen yeni tasarım teknolojileri yaratıyorlar. Bu iş kolunda ölçek sorun değil – Oxman, mikro-yapı boyutuna kadar nesnelerini sentezledi, hepsi de ekibinin doğada gördüklerinden elde edildi.

2015 yılında Oxman ve ekibi Mushtari adlı bir “giyilebilir cilt” tasarımını açıkladılar. Canlı organizmaların yaşadığı ve sentetik bir cilt tabakası içinde büyümesini sağlar. 3B baskılı tasarım, ışık üreten fotosentetik organizmaları barındıran sıvının, giysinin yapısı boyunca akmasını sağlar. Organizmalar cilt içinde büyüyebilir ve enerjiyi güneş ışığından kullanıcıya iletebilir.

Neri

Oxman, 2016’daki Dünya Ekonomik Forumu’ndan Kültür Lideri ödülü, 2009’da Gelecekteki Önemli Tasarım Ödülü, 2016’da MIT Collier Madalyası ve verilen Vilcek Tasarım Ödülü dahil olmak üzere toplamda 43 ödül kazandı.

Oxman’ın yüzü, 2017 yılının Eylül’ünde, GE’nin genç kadınları STEM’deki kariyerleri hakkında düşünmeye teşvik etme kampanyasının bir parçası olarak LED ışıklarla oluşturulan takımyıldızlar olarak tanımlandığı 2017 Eylül’ünde Grand Central Station’ın tavanına yansıtıldı. Oxman’la birlikte görülen diğer önemli yüzler arasında Mars’ta yaşamı aramak için zaman harcayan bir jeokimya olan Laurie Leshin ve kuantum yerçekimi araştırmacısı Sabrina Gonzalez Pasterski vardı.

Oxman’ın tasarımları, Tokyo’daki Mori Sanat Müzesi, New York’taki Modern Sanat Müzesi, Melbourne’deki Victoria Ulusal Galerisi ve Londra’daki Tasarım Müzesi dahil tüm dünyadaki sergilenmiştir.


Sitemizdeki diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Berfu Işık