Connect with us

Dizi

Netflix’e Üye Oldunuz mu ? Harika Dizi ve Filmler

Published

on

Netflix öne çıkan görsel

NETFLIX

Film-dizi yapımcılığı ve dağıtımı alanında hizmet veren ABD kaynaklı bir kuruluş olan Netflix, kısaca belirli bir ücret karşılığında online olarak bünyesinde bulundurduğu çok sayıda dizi, film ve belgeseller için izleme imkanı sunan internet tabanlı bir yayın platformudur. İnternet üzerinden gerçek zamanlı veri akışı ve posta yoluyla DVD dağıtımı alanlarında uzmanlaşmıştır. Netflix İngilizce internet anlamına gelen “net” ve Amerika’da günlük konuşma diliyle filmler anlamına gelen “flicks” kelimelerinden türetilmiştir.

                     NETFLIX’İN KURULUŞU

Netflix ikinci görsel

Netflix, 1997 tarihinde, Marc Randolph ve Reed Hastings tarafından Kaliforniya eyaletinde kuruldu. Marc Randolph ve Reed Hastings, Reed Hastings’in şirketi olan Pure Atria Corporation’da tanıştılar. Bilgisayar bilimcisi ve matematikçi olan Hastings, çeşitli projeler üzerinde çalışırken Randolph ile birlikte Netflix adında bir proje başlatmaya karar verdiler.

İkili, yeni Netflix projesi için kaynak toplarken, Randolph’un annesinden ve Integrity QA kurucusu olan Steve Kahn’dan Netflix için başlangıç yatırımı olması adına 2.5 milyon dolar para aldılar.  Netflix’i DVD satış ve kiralama olarak kullanmaya karar vererek sektöre girdiler.

Netflix’in ilk iş modeli DVD kiralama üzerineydi fakat kuruluşundan yaklaşık bir yıl sonra Hastings, posta yoluyla DVD satışlarını durdurdu. 2007’de Netflix, akışkan medya aracılığıyla internet üzerinden film izleme olanağı sunarak iş alanını genişletti. 2010’da Kanada’ya açıldı ve zaman içinde veri akışı servisi büyümeye devam etti. 2017 Ocak verilerine göre ABD’de 50 milyon, dünyada 98 milyondan fazla abone sayısına ulaşmış olup Ocak 2018’den beri Netflix 190’dan fazla ülkede hizmet vermektedir.

                    NASIL ÜYE OLUNUR? ÜYELİK ÜCRETLERİ NELERDİR?

netflix görsel 3

Netflix üyeliği temel, standart ve özel olarak üç farklı paketten oluşmaktadır. Paketlerin herhangi biri için üye olunduğunda ilk ay ücretsiz hizmet vermekte olup istenildiği takdirde ilk ay süresi dolduğunda iptal edilebilmektedir. Bu üç paket için 2020 Ocak itibariyle şöyledir;

Temel paket

  • 17.99 TL (KDV dahil)
  • SD yayın
  • Aynı anda sadece tek cihazdan izleme imkanı

Standart paket

  • 29.99 TL (KDV dahil)
  • HD yayın (720p)
  • Aynı anda iki cihazdan izleme imkanı

Özel paket

  • 41.99 TL (KDV dahil)
  • HD ve Ultra HD yayın (1080p/4K)
  • Aynı anda 4 cihazdan izleme imkanı

tiktok takipçi hilesi

Yazar: Kadir Mert Mavuk