Spor

Nevra Eker Güryel, J/70 Dünya Şampiyonası Tarihinin İlk Türk Kadın Dümencisi Oldu

Published

on

Katıldığı uluslararası yarışlarda elde ettiği derecelerle Türk yelkenciliğini gururlandıran ve genç yelkencilerimiz için yeni ufuklar açan Eker Yelken Takımı, J/70 Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden tek takım oldu.

California Yacht Club’ın ev sahipliğinde düzenlenen ve 61 teknelik filonun yer aldığı yarışa Burak Zengin’in koçluğunda katılan takımda; Nevra Eker Güryel, Doğa Arıbaş, Kerem Özkan ve Burak Baran yer aldı. Eker Yelken Takımı, yarışı 37. sırada tamamladı.

Bu şampiyonaya ilk kez katılan Eker Yelken Takımı dümencisi Nevra Eker Güryel, aynı zamanda J/70 Dünya Şampiyonası tarihinin ilk Türk kadın dümencisi de oldu. Eker Süt Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Nevra Eker Güryel, yarış sonrasındaki düşüncelerini şu şekilde aktardı:

“Organizasyon Tarihine Geçmek, Benim İçin Büyük Bir Onurdu”

“Eker Yelken Takımı, uzun zamandır saygın yarışlara katılan, uluslararası yelken yarışlarında önemli başarılar elde eden bir oluşum. Dümenci sıfatıyla kendileriyle ilk kez yarışma fırsatı buldum. Yarıştan önce bazı çekincelerim olsa da takım arkadaşlarım bana çok yardımcı oldular. Benim için müthiş ve çok öğretici bir tecrübe oldu.

Bir Türk kadın dümenci olarak bu yarışın bir parçası olmak gurur vericiydi. J/70 Dünya Şampiyonası tarihindeki ilk Türk kadın dümenci olmak ise büyük bir onurdu. Bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.

J/70 Dünya Şampiyonası, daha önce deneyimlemediğim kadar kapsamlı bir yarıştı. Çeşitli ulusal yarışlarda yelkenci ya da dümenci olarak yer alsam da J/70 Dünya Şampiyonası’nda çok farklı boyutta bir mücadele ile karşılaştım. Öncelikle 61 takımlık bir filoyla yarışmak bambaşka bir dinamikti.

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak yarışın her saniyesinde %100’ünüz ile yarışmanız gerekiyor. Gerçekten her saniyeniz çok kritik. Yaptığınız minik bir hata ya da milisaniyeler içerisinde aldığınız doğru bir karar, tüm filo içerisindeki yerinizi dramatik şekilde değiştiriyor. Sonuç ne olursa olsun çok keyifli bir süreç yaşıyorsunuz. Eker Yelken Takımı olarak bu yarışta yer almaktan ve yarış boyunca sergilediğimiz performanstan gurur duyuyoruz.”

Eker Süt Ürünleri, ülkemizi uluslararası yelken yarışlarında temsil etmeye ve yelken sevgisini genç nesillere aktarmaya önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Trendler

Exit mobile version