Connect with us

Genel

Online Editörlük Atölyesi’nde Yeni Dersler!

Published

on

EDİTÖRLÜĞE İLK ADIM: TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ’NİN ONLINE EDİTÖRLÜK ATÖLYESİ’NDE YENİ DERSLER 20 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR!

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin yayıncılık dünyasının gelişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği ve yoğun ilgi gören eğitimler, Online Editörlük Atölyesi’nin yeni sınıfı ile devam ediyor. Eğitmenliğini Sevengül Sönmez’in üstlendiği Online Editörlük Atölyesi, 20 Haziran’dan itibaren dört hafta boyunca, çarşamba ve cumartesi günleri gerçekleşecek. Editörlüğün tüm yönleriyle mercek altına alınacağı ve sonunda Türkiye Yayıncılar Birliği Eğitim Sertifikası’nın verileceği atölyeye kaydolmak için son başvuru tarihi 19 Haziran Cuma!

 

Türkiye Yayıncılar Birliği, 2013 yılından bu yana yayıncılığı meslek edinmeyi düşünenlere ve yayıncılık sektörü çalışanlarına yönelik, farklı konu ve seviyelerde sertifika programları düzenleyerek sektörde nitelikli işgücünün artmasına katkıda bulunuyor. Koronavirüs salgını nedeniyle eğitimlerini çevrimiçi ortama taşıyan Türkiye Yayıncılar Birliği, başlangıç seviyesindeki Online Editörlük Atölyesi’nde yeni bir sınıf daha açıyor.


Editörlüğünde İlk Adım: Online Editörlük Atölyesi’nde Yeni Dersler


Online Editörlük Atölyesi’nin yeni sınıfının dersleri, 20 Haziran-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında dört hafta boyunca çarşamba günleri 17.00-20.00, cumartesi günleri ise 10.00-13.00 saatlerinde gerçekleşecek. Toplam 24 saatlik Online Editörlük Atölyesi’nde editörlük tüm yönleriyle mercek altına alınacak. Bir metnin dosyadan kitaba dönüşüm serüveninde editörün işlevinden editörün bu süreçteki iş adımlarına; yayınevinin diğer bölümlerindeki yetkililerle ve yayınevi dışında çalışan profesyonellerle kurduğu iletişimden kitabı okura sunmadan önceki zihin jimnastiğine tüm konuların ele alınacağı atölyede, tanıtım malzemelerinin hazırlığı ve kontrolleri; eser türlerine göre editörlüğün “ince iş”leri; uzmanlaşmanın artmasıyla türeyen yeni nesil editörlük biçimleri üzerinde de durulacak.

 

Akademisyen ve editör Sevengül Sönmez’in zengin sunumlar ve kaynaklar eşliğinde anlattığı A’dan Z’ye editörlük uğraşı, deneyimli editörler Nazlı Berivan Ak ve Ebru Akkaş Kuseyri’nin aktarımları, katılımcıların sorularıyla interaktif olarak tartışılacak.

 

Kontenjanın 15 kişi ile sınırlı olduğu Online Editörlük Atölyesi’yle ilgili detaylı bilgilere internet sitesinden ulaşılabilir. Eğitimin sonunda Türkiye Yayıncılar Birliği Eğitim Sertifikası’nın verileceği atölyeye son başvuru tarihi ise 19 Haziran 2020 Cuma.

 

Bilgi için:         [email protected]       turkyaybir.org.tr


TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ HAKKINDA

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International Publishers Association–IPA) Türkiye’yi temsil eden üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.

 

Diğer Haberlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz