Connect with us

Sanat

Sanatçı Özge Gürkan ve Resimleri Dünyanın Önde Gelen Etkinliklerinde İzleyicilerle Buluşuyor

Published

on

Soyut ekspresyonist çalışmaları ile dikkat çeken ressam Özge Gürkan ve eserleri dünyanın önde gelen sanat etkinliklerinde sanatseverlerle buluşuyor. Hub Design New York sanatçısı olarak ülkemizi yurt dışında yer aldığı sergilerde temsil eden sanatçının çalışması Mart 2021’de gerçekleşecek Canvas London International Art Fair’de sergilenecek.

Türkiye’de soyut dışavurum alanındaki resimleri ile genç kuşağın dikkat çeken ismi Özge Gürkan, çalışmalarını yurt dışına taşıyor. Türkiye’de katıldığı sergilerde beğeni kazanan sanatçının eserleri dünyanın önde gelen sanat etkinliklerinde sergileniyor. Yurt dışında Hub Design New York tarafından temsil edilen Gürkan’ın ‘Subliminal’ isimli eseri mart ayında Canvas London International Art Fair’de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Özge Gürkan London Art Fair’de sergilenecek eserinde bastırılan duygulara ve bilinç altımızda saklı kalan arzulara vurgu yapıyor.

Şubat ayında Contemporary Venice International Art Fair’e katılan ve ‘Rebel’ isimli eseriyle sanat tutkunlarının beğenisini kazanan sanatçı London Art Fair’de sergilenecek ‘Subliminal’ adlı çalışmasında kullandığı özgün tekniği ile ön plana çıkıyor.

Çok katmanlı çalışmalarıyla ve insan ruhuna dokunan anlatımlarıyla dikkat çeken sanatçı eserlerinde kadınlardan ilham alıyor. Soyut olarak kadınların üzerindeki baskıları, dayatılan zorlukları eserlerindeki zincirlerle simgeleyen Gürkan, kullandığı çok katmanlı renklerle de kadının içindeki renklere vurgu yapıyor ve eserlerinde kadınların renklerini göstermek için bu zincirleri kırmaları gerektiğini yansıtıyor.

Özge Gürkan

Özge Gürkan eserlerine eğitimini aldığı hat sanatından da etkiler katarak kendine özgü bir teknik kullanıyor. Türkiye’de resimleri İstanbul 360, Love Festival’de ve Four Seasons Hotel Bosphorus’ta sergilenmekte olan sanatçı mart ayında Atölye Cer’de açılacak sergide, nisan ayında ise Contemporary Istanbul’da ‘Broken’ isimli eseri ile yer almaya hazırlanıyor.

Yurt dışı temsilciliği Hub Design New York tarafından yürütülen Özge Gürkan aynı zamanda İyilik için Sanat Derneği’nin oluşumu Atölye Cer bünyesinde sanatçı olarak yer alıyor ve Sanat Seninle Derneği’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Özge Gürkan

Özge Gürkan

Özge Gürkan Hakkında

1978 doğumlu Özge Gürkan, İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra, reklamcılık ve kurumsal iletişim alanında çalıştı, bu süreçte renk ve biçim denemeleri üzerine yoğunlaştı. Hat Sanatı eğitimi de alarak edebi değerler ve sanatın ritimsel diline dair uygulamaların paralelinde resim alanına da yöneldi.

Ege Yapı ve İyilik İçin Sanat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Atölye Cer kapsamında farklı disiplinlerden gelen sanatçılarla çalışma ortamı oluşturan Özge Gürkan, aynı zamanda Erkan Yaprakkıran’ın atölyesinde de 2019 yılından beri ortak projeler üretmektedir.

Rengin ritmik dilinde, boyayla buluştuğu yerde düşsel devinimlerini yansıtan Gürkan –kadının; özellikle bu dönemde, yaşadığı tutsaklığa dair yasaklar ile bastırılmış duygularını-hapsolmuşluğu hissettiren kurguları kafesler, zincirler, tel örgülerle soyut ve keskin bir ifade ile yansıtmaktadır.

Bu anlamda, düşünsel bir içerikle şekillenen her bir renk ve biçim -o tutsağın içinde nefes aldığımız yerde- Özge’nin resimlerinde hayat buluyor. Renk, fırça tuşu, ruhun derininde huzura dönüşen her bir form tutkuya dönüşüyor. Katman katman, üst üste binen zamanlar gibi biriktirilen o gizem niteliğindeki içsel dünya, açık uçlu anlatımla kapalı kapılardan sıyrılıp sanatçının ruhunu yansıttığı dünyasında izleyicisiyle buluşuyor.

 

Sergiler ve Etkinlikler

2021 “Canvas London International Art Fair” Hub Design New York / London

2021 “Contemporary Venice International Art Fair” Hub Design New York / Venedik

2020 “Art.İst Sauna / Art Market Place” İyilik İçin Sanat Derneği / Uniq İstanbul

2020   CI Contemporary Istanbul International Art Fair” İyilik İçin Sanat Derneği / İstanbul

2020 “Exhibition” Four Seasons Hotel Istanbul at Bosphorus / İstanbul

2020 “Step Istanbul Art Fair” İyilik İçin Sanat Derneği / İstanbul

2020 “Artweeks Akaretler Disiplinlerarası Sanat Platformu” İyilik İçin Sanat Derneği / İstanbul

2020 “IAAF Istanbul Antika ve Sanat Fuarı” F Sanat Galerisi / İstanbul