Connect with us

Kitap

Sıra Dışı Durumlar Serisi Dört Kitabıyla Raflarda!

Published

on

Pedagog Ayşen Oy’un, çocuklara yangın, deprem, elektrik çarpması, savaş gibi olağanüstü durumları anlattığı Sıra Dışı Durumlar Serisi, İnkılâp Kitabevi’nden çıktı. Bilgilendirici anlatımıyla dikkat çeken seri, Ateşin Yaramaz Akrabası Yangın, Depremde Kendimizi Nasıl Koruruz ve Dikkat Elektrik Var’ın yanı sıra, ülkelerindeki savaştan kaçan iki mülteci kardeşin hikâyesine odaklanan Ayrı Topraklarda Aynı Gökyüzü Altında adlı dört kitaptan oluşuyor.

 

Okul öncesi setleriyle adından söz ettiren pedagog ve yazar Ayşen Oy, Sıra Dışı Durumlar Serisiyle çocuklara ulaşmaya devam ediyor.

 

Serinin ilk kitabı Ateşin Yaramaz Akrabası Yangın, çocuklara bir enerji kaynağı olan ateşin günlük hayatımıza kattığı faydaları anlatarak, dikkatli olunmazsa ateşin yol açabileceği yangınlardan nasıl korunmaları gerektiği öğretiyor.

Depremde Kendimizi Nasıl Koruruz kitabında bir doğa olayı olan depremin nasıl oluştuğunu anlatan Ayşen Oy, deprem öncesinde, esnasında ve sonrasında ne tür önlemler alınması gerektiğinin de altını çiziyor. Serinin üçüncü kitabı Dikkat Elektrik Var’da çocukların, ısı, ışık ve hareket enerjisi üreten elektriğe dair en çok sordukları sorulara yanıtlar var: Elektriği kim icat etti? Şimşek ve yıldırım nedir? Elektrik bize nasıl zarar verir ve bu zararlardan nasıl korunuruz?
seyhan escort

 

MÜLTECİ ÇOCUKLARA DAİR DUYGUSAL BİR HİKÂYE

 

Sıra Dışı Durumlar Serisinin Ayrı Topraklarda Aynı Gökyüzü Altında adlı son kitabı ise hem Türkiye’de hem de tüm dünyada yakıcı bir sorun olan mülteci çocukların duygusal hikâyesini anlatıyor. Okul öncesi kitaplarda hiç değinilmemiş bir meseleyi kitaba dönüştüren Ayşen Oy kitapta, savaşın karanlık yüzünden kaçan iki küçük kardeşin, Fatma ve Abdullah’ın hikâyesini çocuklarla buluşturuyor. Ülkelerine duydukları büyük bir özlemle yaşayan iki kardeşin tek hayalleri savaşın bitmesi ve ülkelerine dönebilmeleri. Onların umudu gökyüzü ve yıldızlar, aynı gökyüzü altında kurdukları çocuk hayaller…

Ayşen Oy’un kaleme aldığı, dört kitaplık Sıra Dışı Durumlar Serisi, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda!

 

AYŞEN OY HAKKINDA

1971 yılında Tekirdağ’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü mezunudur. Bahçeşehir Koleji, Önde Koleji, TED Kuzey Kıbrıs Koleji ve Yakındoğu Okullar Grubu’nda rehberlik koordinatörlüğü ve rehber öğretmenlik; KKTC Uluslararası Final Üniversitesi’nde okutmanlık yaptı. Neşe Erberk Joyfull House, Bahçeşehir Üstün Dökmen Küçük Şeyler Anaokulu ve KKTC British Culture College’da pedagog olarak görev yaptı. 1999 Gölcük Depremi’nde Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nda supervisor olarak görev aldı, deprem bölgesinde aktif olarak çalıştı. Düşen THY Hollanda uçağından sonra Türk Hava Yolları Aile Destek Timi’nde pedagog olarak görev aldı. Öğretmenlere, velilere ve öğrencilere yönelik 50’nin üzerinde seminer verdi. UNICEF, SCBWI (Society of Children Books Writers and Illustrators), Beylerbeyi Inner Wheels Club üyesidir. 1988 yılından bu yana çeşitli yayınevlerinde yazar ve editör olarak görev almaktadır. Mandolin Yayınları ile 10 yılı aşkın süredir bilfiil çalışmaktadır. 100’ün üzerinde yayımlanmış kitabı vardır. KKTC’de yaşamaktadır, TC ve KKTC vatandaşıdır. Evli ve bir erkek çocuk annesidir.

 

Bilgi için:        inkilap.com

instagram.com/inkilapkitabevi

facebook.com/inkilapcom

twitter.com/inkilapkitabevi


Sitemizdeki diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.