Connect with us

Genel

Sultan II. Bayezid Dönemi Uluslararası Bir Konuşmayla Anılacak

Published

on

Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü profesörlerinden Cemal Kafadar ölümünün 500. Yılında Şeyh Hamdullah sergisi kapsamında çevrimiçi bir konuşma gerçekleştirecek. Konuşma 29 Ocak Cuma günü  Türkiye’de 18.30’da, New York’ta ise yerel saatle 10.30’da

Sakıp Sabancı Müzesi’nde 10 Aralık – 31 Mart arasında gerçekleştirilen, konunun uzmanları Prof. Dr. Zeren Tanındı ve  Prof. Dr. Muhittin Serin’in değerli katkılarıyla hazırlanan Ölümünün 500. Yılında Şeyh Hamdullah sergisi, uluslararası bir konuşmaya ev sahipliği yapacak. Sakıp Sabancı Müzesi ve Columbia University Sakıp Sabancı Center for Turkish Studies Merkezi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte Harvard Üniversitesi Vehbi Koç Türkiye Etütleri Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Cemal Kafadar “Rıza, İmar, Fetih: II. Bayezid’in İmkânları ve Tercihleri” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek.

Osmanlı Hat

Osmanlı Hat Ekolünün Yaratıcısı Şeyh Hamdullah’ın  Yaşadığı ve Eser Verdiği  Sultan II. Bayezid Dönemi Uluslararası Bir Konuşmayla Anılacak

Sakıp Sabancı Müzesi ve Columbia University Sakıp Sabancı Center for Turkish Studies tarafından canlı yayınlanacak konuşma, günümüze kadar geçerliliğini koruyan “Osmanlı hat ekolünün” yaratıcısı Şeyh Hamdullah’ın hamisi Sultan II. Bayezid’a odaklanacak. Prof. Dr. Kafadar, II. Bayezid’in hükümdarlık yıllarına (h. 1481-1512) yepyeni bir bakış açısı getirecek. 

Sultanı, babası ve oğlunun gölgesinden sıyırarak yeniden değerlendirmeyi, Amasya’nın o çağdaki rolünü “Bursa-Edirne-İstanbul” üçlemesinden bağımsız bir yaklaşımla irdelemeyi ve Çaldıran Savaşı’na odaklanmayan bir bakış açısıyla, 15. yüzyıl sonu ila 16. yüzyılın başları üzerine düşünmeyi amaçlayan Prof. Dr. Cemal Kafadar’ın konuşmasında, II. Bayezid’in hem geleceğe dair görüşleri anlatılacak, hem de kültür hamiliği ve saray kütüphanesi ele alınacak.

29 Ocak 2021 Cuma günü Türkiye’de 18.30’da, New York’ta ise yerel saatle 10.30’da başlayacak konuşma İngilizce olacak ve eş zamanlı Türkçe çeviri seçeneğiyle yayınlanacak. 

Etkinliğe ücretsiz katılmak isteyenler Sakıp Sabancı Müzesi web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilir.