Connect with us

GFTVBlog

Türk Sineması’ndan ‘Sağlam’ 5 Film Önerisi

Published

on

Bugün sizlere Türk Sineması’nda öne çıkan, bildiğiniz veya bilmediğiniz aynı zamanda izlerken keyif alacağınıza da inandığımız beş adet film önereceğiz. İsterseniz lafı çok uzatmadan hemen başlayalım.

1-) Bir Zamanlar Anadolu’da

2011 yapımı filmin yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan, senaristliğini ise yine Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal ve Ebru Ceylan birlikte yaptı. 2 saat 43 dakika uzunlukta olan film, bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünü anlatıyor. Filmin kadrosunda Muhammet Uzuner (Doktor), Taner Birsel (Savcı), Yılmaz Erdoğan (Komiser Naci), Ercan Kesal (Muhtar), Ahmet Mümtaz Taylan (Arap Ali) ve Fırat Tanış (Kenan) gibi isimler bulunuyor. Kadınlar filmde oyuncu olarak çok az bulunsa da hikayede güçlü bir simge olarak karşımıza çıkıyor. Filmin hikayesi, yönetmenliği ve oyunculukları sizi içine çekerken her an karakterlerle berabermişsiniz hissini de vermekte. 64. Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü alan bu eseri izlemeniz şiddetle önerilir.

türk

2-) Sarmaşık

Yeni nesil yönetmenlerimizden Tolga Karaçelik’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği 2015 yapımı bir film Sarmaşık. Bağımsız filmlerin yarıştığı 29. Sundance Film Festivali’nde ‘En İyi Uluslarası Film’ kategorisinde yarışarak adından söz ettirmişti. Bir armatörün iflas etmesiyle gemide kalan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın öyküsünü anlatan filmin süresi 1 saat 44 dakika. Kadroda Nadir Sarıbacak, Özgür Emre Yıldırım, Kadir Çermik, Hakan Karsak ve Osman Alkaş gibi isimler bulunmakta. Gerçekçilik katsayısı çok yüksek bir film Sarmaşık, oyunculukların da buna ekstra katkısı var tabii ki. Özellikle Cenk rolündeki Nadir Sarıbacak’ın performansı izleyiciyi kendisine hayran bırakacak cinsten. Kısacası Sarmaşık gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz bir film.

türk

3-) Limonata

Listemize bir komedi filmiyle devam ediyoruz. Ali Atay, ilk kez yönetmenlik deneyimini yaşadığı bu filmin senaryosunu da Ertan Saban ile beraber yazdı. 1 saat 41 dakika uzunluktaki filmin başrollerinde Ertan Saban ve Serkan Keskin yer almakta. Filmin konusu ise şöyle; Ertan Saban’ın oynadığı Sakip karakterinin babası ölüm döşeğindedir. Baba Suat’ın son isteği, terk ettikten sonra yıllardır görmediği Selim (Serkan Keskin) adındaki oğlundan helallik almaktır. Sakip, bu isteği yerine getirmek üzere Makedonya’dan İstanbul’a uzun bir yolculuğa çıkar. Başarılı oyunculuklara ve eğlenceli bir hikayeye sahip bu güzel film sizleri bekliyor.

4-) Bizim İçin Şampiyon

Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu film, efsane yarış atı Bold Pilot sayesinde yolları kesişen ünlü jokey Halis Karataş ve Begüm Atman’ın hikayesini anlatıyor. Ekin Koç’un başarıyla canlandırdığı Halis Karataş, hala kırılamayan 1996 yılı Gazi Koşusu rekoru dahil olmak üzere Bold Pilot ile pek çok başarıya imza atmıştır. Fikret Kuşkan’ın canlandırdığı Türkiye Jokey Kulübü eski başkanlarından Özdemir Atman ise bu atın sahibi ve aynı zamanda Begüm Atman’ın babasıdır. Halis Karataş’ın büyük aşkı Begüm Atman’a ise Farah Zeynep Abdullah hayat vermektedir. Bazen ağlatan bazen heyecanlandıran bu film, son yıllarda öne çıkan güzel filmlerimizden.

5-) Kelebeğin Rüyası

Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği 2013 yapımı filmin başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat bulunuyor. II. Dünya Savaşı sırasında Zonguldak’ta yaşayan şairler Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur’un hayat hikayesi filmin konusu. Bu iki genç zor koşullarda topluma şiiri sevdirmek, bir yandan da kendi şiirlerini bastırmak istemektedir. Şairlerin edebiyat öğremeni Behçet Necatigil (Yılmaz Erdoğan), onlara her koşulda yol göstermeye çalışmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan (Belçim Bilgin) ise ailesi istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur ve onların şiire dair umutlarını diri tutar. 2 saat 18 dakika süresi olan ve hikayesini de başarılı bir şekilde aktaran bu filmi keyifle izleyebilirsiniz.

Diğer sinema yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: Yağız Ahmed Palaz