Connect with us

Genel

Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Sektör Paydaşlarına Dayanışma Çağrısı!

Published

on

türkiye

Türkiye Yayıncılar Birliği, dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle zor günler geçiren yayıncılık sektörünü ve tüm paydaşlarını, dayanışmaya çağırdı. Sektörün bu zor günleri atlatıp yoluna güçlü bir şekilde devam edebilmesi için yurt içinde ve dışında yoğun şekilde çalıştıklarını aktaran Türkiye Yayıncılar Birliği, sektör paydaşlarının da bu süreçte birbirine destek olması ve koşulları daha da olumsuzlaştırmak yerine destekleyici çalışma modellerine imkân veren yöntemlerle hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

 

Hükümetin açıkladığı bir dizi tedbir paketi kapsamında, diğer meslek birlikleriyle ortaklaşa yaptıkları girişimlerle yayıncılık sektörünün de “mücbir sebep” ilân edilen sektörler arasına alınmasını başardıklarını belirten Türkiye Yayıncılar Birliği, yine de bunu yeterli olmayacağına dikkat çekti.

 

Türkiye Yayıncılar Birliği, yayıncılık sektörünün geçirdiği zor günleri atlatıp yoluna sağlıklı ve güçlü bir şekilde devam edebilmesi için gerek yurt içinde gerekse yurt dışında girişimlerini sürdürdüklerini belirtti. Gerek Cumhurbaşkanlığına gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığına, gönderdikleri mektuplarla sektöre destek çağrısı yapan dernek, üye olduğu Uluslararası Yayıncılar Birliği’ne (IPA) de bir yazı yazarak global olarak etkilenen yayıncılık sektörünün bu krize birlikte göğüs germesi çağrısında bulunacaklarını da ifade etti. Türkiye Yayıncılar Birliği ayrıca üyelerine “Koronavirüs’ün Sektöre Etkisi” başlıklı bir anket gönderdiğini ve üyeleriyle düzenli iletişimini koruyacağını vurguladı.

türkiye

türkiye

Üyelerine yaptığı çağrıda “İçinde bulunduğumuz durum dünyada ve ülkemizde her açıdan dayanışmayı gerektiriyor. Bu dayanışmayı bizlerin de hem kişisel olarak hem de iş yaparken benimsemesi ve gerektiğinde topluma örnek olması gerekiyor. Biz yayıncılar ve yayıncılık sektörü paydaşları olarak çok çok önemli ve özel bir iş yapıyoruz. Toplumun kültürel gelişiminde, kültürel mirasının korunmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında, doğru ve güvenilir bilginin yayılmasında bizlere çok önemli görevler düşüyor. Bizlere düşen bu önemli görevleri elimizden geldiğince gerçekleştirmeye çalışırken sektör paydaşlarının da birbirine destek olması, içinde bulunduğumuz koşulları daha da olumsuzlaştırmak yerine destekleyici çalışma modellerine imkân veren yöntemlerle ve sektörümüzün itibarını da artırmayı hedefleyen stratejilerle hareket etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullanan Türkiye Yayıncılar Birliği, tüm yayıncılık sektörünü ve paydaşlarını dayanışmaya davet etti.

 

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ HAKKINDA

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International PublishersAssociation–IPA) Türkiye’yi temsil eden üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.


Sitemizdeki diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.