Connect with us

Festival

Bugün 23 Nisan! Peki Bugün Neler Olacak?

Published

on

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun !

TBMM’nin kuruluşunun 100. yılında 23 Nisan’da bu anlamlı günü ayrı ayrı kutlayacak olmamız hepimizi üzüyor ama yine de planlar yapıldı, etkinlikler evden de olsa devam edecek. Peki neler yapılacak etkinlikler ne bu yazımız da sizler için bunları listeledik.

8.30 – Anıtkabir ziyareti

Saat 8.30’da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çocuklar adına Anıtkabir’de Atatürk’ün huzurunda olacak.


9.30 – Saygı duruşu  ve İstikal Marşı

Anıtkabir ziyareti sonrasında ise 09.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile Bayram Özel Yayını başlayacak, tüm gün devam edecek. Yayında yarışma, çizgi film, gösteri, müzik, sihirbazlık, gölge oyunu, çocuklardan mesajlarla dolu bir bayram kuşağı olacak. Aynı zaman da halk olarak herkes balkonlarda saat 9.30 da İstiklal Marşını söyleyecek.


10.00 – FMV Işık Okulları Kutlamaları

FMV Işık Okulları da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram kutlamalarını da dijital ortama taşıyacak. Öğrencilerin evlerinde hazırladıkları videolar ve birbirinden renkli etkinlikler, öğretmenlerinin yardımıyla bir araya geldi. 23 Nisan sabahı saat 10:00’da dijital platformlar üzerinden canlı bir tören düzenleyecek olan Işıklı öğrenci ve öğretmenler, hazırladıkları coşku dolu videoları FMV Işık Okulları’nın sosyal medya hesapları ve web sitesi üzerinden binlerce kişiyle paylaşacak. Öğrenciler, sözlerini kendilerinin yazdığı, bestesini arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu’nun yaptığı, 100’üncü yıl marşını da enstrümanlarıyla çalıp seslendirecekler.


10.30 – Anadolu Efes ile Canlı yayın

Anadolu Efes Spor Kulübü, canlı yayında miniklerle buluşacak. 23 Nisan Perşembe günü video konferans üzerinden gerçekleştirilecek ve saat 10.30’da başlayacak kutlamada Başantrenör Ergin Ataman ve oğlu Sarp Ataman’ın yanı sıra takım kaptanı Doğuş Balbay, Anadolu Efes’in sesi Mustafa Özben ve kulüp maskotu Çaylak da çocuklarla bir araya gelecek.


11.30 – 100 METRE CANLI YAYIN KOŞUSU

Eker’in düzenlediği, Türkiye Atletizm Federasyonu, Adım Adım ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın destek verdiği çevrimiçi koşu 23 Nisan’da gerçekleşecek. ’23 Nisan 100. Yıl Çocuk Koşusu’ saat 11.30’dan itibaren Eker’in YouTube kanalından canlı olarak takip edilebilecek. 12 yaş ve altı sporseverler, buraya tıklayarak kayıt olacaklar. Ardından aynı adresten göğüs numaralarının çıktısını alarak veya ekranda gördüklerini boş bir kağıda çizip kendi göğüs numaralarını oluşturarak yarışa katılacaklar. Katılımcı çocuklar ve aileleri; evlerinin içinde salonda, koridorda, balkonda, belki birkaç odada tekrar edebilecek bir hat belirleyerek 100 metrelik bir koşu parkuru oluşturacaklar. Yarışırken çektikleri fotoğraf ve videoları ise sosyal medyada paylaşacaklar. Koşuya 2017’de Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası 100 metre koşusunda şampiyon olan Mizgin Ay da konuk olacak.


17.00 – İKSV Uçurtma Tasarım Atölyesi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), uçurtma atölyesi düzenliyor. Uçurtma tasarımcısı Zahit Mungan’ın uçurtma tasarım atölyesi bugün saat 17.00’de İKSV Alt Kat Instagram sayfasında gerçekleşecek. Atölyenin sonunda Deniz Soruklu Evren, vereceği yönergelerle çocuklardan yaptıkları uçurtmaları camlara asmalarını ve fotoğraflarını paylaşmalarını isteyecek. Çocuklar ve aileler #gökyüzühepimizin etiketiyle uçurtma görsellerini sosyal medya üzerinden paylaşabilecekler. Bu fotoğraflar 23 Nisan’da İKSV Alt Kat Instagram sayfasında paylaşılacak.


Gün boyu sürecek etkinliklerle çocuklarımızı evde sıkılmadan ve TBMM’mizin de 100. yılını coşkuyla kutlayacağız. Şimdiden tüm dünya çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. 

23 Nisan’da kitap hediyesiyle ilgili diğer haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Samet Muratoğlu