Connect with us

Kitap

Zülfü Livaneli’nin Orta Zekâlılar Cenneti, Raflarda

Published

on

Orta Zekâlılar Cenneti

Zülfü Livaneli’nin eserleri, İnkılâp Kitabevi etiketiyle okurlarıyla buluşmaya devam ediyor! Edebiyatçı kimliğinin yanında düşünceleriyle de toplumu etkileyen Livaneli, Orta Zekâlılar Cenneti’nde bu kez toplumun hem diline hem de yapısına yerleşen “orta zekâlı” kavramı üzerine yazdığı denemelerle okur karşısına çıkıyor. İnkılâp Kitabevi etiketli yeni baskısıyla raflarda yerini alan Orta Zekâlılar Cenneti, ilk yayımlanışının üzerinden geçen onyıllara rağmen “orta zekâlı”ların genişleyen alanını ve yozlaşan toplum değerlerini hâlâ net bir şekilde anlatıyor. 

Ünlü edebiyatçı, sanatçı ve fikir insanı Zülfü Livaneli’nin, ilk kez 1991 yılında yayımlanmasına rağmen hâlâ güncelliğini koruyan kitabı Orta Zekâlılar Cenneti, 2010 yılında yayımlanan Sanat Uzun, Hayat Kısa’dan derlenen yazılarla birlikte İnkılâp Kitabevi’nden çıkan yeni baskısıyla raflarda yerini aldı. Livaneli kültürel ve siyasal yozlaşma atmosferini analiz eden denemeleriyle okurlarını toplumsal kalite, iyilik-kötülük, hak-haksızlık, ahlak gibi pek çok kavram üzerine düşünmeye teşvik ediyor.

İlk yayımlanışının üzerinden geçen onyıllara rağmen “orta zekâlı”ların genişleyen alanını ve yozlaşan toplum değerlerini hâlâ net bir şekilde anlatan Orta Zekâlılar Cenneti, insan soyunu türlü dertlere sürükleyen muktedir “orta zekâlı”ların hikâyesini Zülfü Livaneli’nin sürükleyici anlatımıyla aktarıyor. Livaneli, pek bilgili olmasalar da kurnaz ve uyumlu olarak hayatın her alanına sinen “orta zekâlı”ları, eleştirel bir yolculuğa çıkarıyor. Bu kez kaidelere ve geleneksel kabullenişe direniyor, hesaplaşıyor ve hatta “putları yıkıyor”.

Zülfü Livaneli imzalı Orta Zekâlılar Cenneti, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda, inkilap.com, dr.com.tr ve kitapyurdu.com adreslerinde!

ÖMER ZÜLFÜ LİVANELİ HAKKINDA

1946 yılında Ilgın’da doğdu. Öğrenim hayatına Ankara Maarif Koleji’nde başlayan, ardından Stockholm’de felsefe ve müzik eğitimi alan Livaneli, ayrıca Fairfax Konservatuarı’nda uzaktan eğitim gördü.

Hem Türkiye hem de dünya yazınına ve kültürel birikimine müzik, edebiyat, sinema gibi çeşitli mecralarda katkı koydu. Üretken yazarın romanları 40 dilde yayınlandı; İspanya, Kore ve Almanya’da çok satanlar listesine girdi. Son olarak Serenad, basının ve uluslararası kültür çevrelerinin yoğun ilgi gösterdiği bir organizasyonla Amerikalı okurlarıyla buluştu. Zülfü Livaneli’nin romanları İtalya ve Fransa’da Yılın Kitabı Ödülü, ABD’de çeşitli edebiyat ödülleri, Balkan Edebiyat Ödülü; Türkiye’de Yunus Nadi Roman Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı ve Beyaz Martı Onur Ödülü gibi ulusal ve uluslararası ölçekte pek çok saygın ödüle layık görüldü.

Columbia, Harvard, Princeton, Shangay, St. Petersburg, Kazan üniversiteleri gibi dünya çapında prestij taşıyan üniversitelerin yanı sıra, çeşitli Türk üniversitelerinde de konferanslar ve dersler veren usta edebiyatçının romanları, Missouri Southern State University’de (MSSU) ders kitabı olarak okutuldu. Cengiz Aytmatov ev sahipliğinde Arthur Miller, Peter Ustinov, James Baldwin, Yaşar Kemal gibi 20. yüzyılın edebiyat dahileri ve düşünürlerinin katılımıyla gerçekleşen Issık Göl Forumu’nda yer aldı.

Romanları kadar fikirleri ve müziği ile de dünya basınında övgülerle karşılanan bir sanatçı olan Livaneli edebiyat, müzik ve sinema alanlarında 30’dan fazla ulusal ve uluslararası ödül sahibi. Çalışmaları, dünya çapında yüz binlerce okur ve dinleyici tarafından takip ediliyor.

1972 yılında, dönemin politik atmosferi etkisinde, düşünceleri nedeniyle suçlanarak hapis ile cezalandırılan ve uzun yıllar sürgün hayatı yaşayan fikir-sanat işçisi Livaneli; Türk-Yunan ilişkilerinin zor dönemler yaşadığı 1980’li yıllarda Türk-Yunan Dostluk Derneği’nin kurucularından biri oldu. 1996-2016 yılları arasında UNESCO İyi Niyet Büyükelçisi olarak görev yaptı. 2002-2006 yıllarında ise milletvekili olarak TBMM’de yer aldı.

Türkiye müzik, kültür, fikir ve siyaset sahnesinde vazgeçilmez bir yeri olan Zülfü Livaneli, düşünsel ve edebi üretimine halen yaşadığı İstanbul’da devam etmekte.