Connect with us

Gündem

Adalet Bakanı Abdullah Gül ‘Arkeoloji Enstitüsü’nü Ziyaret Etti

Published

on

arkeoloji

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı çatısı altında hizmet verecek Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, Ramazan Bayramı’nın 3. gününde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü ağırladı. Bakan Gül, “Vakfın kuruluşu ile ilgili Yasa çalışmalarının takipçisi” olacaklarını ifade etti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep’teki Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’ne ziyarette bulundu. Bakan Gül’e Gaziantep Valisi Davut Gül ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin eşlik ettiler.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığında ve Avrupa Birliği’nin desteğiyle hayata geçirilen Enstitü hakkında bilgi alan Bakan Gül, Kendirli Kompleksi’nde yer alan Enstitü’nün kuruluş amacı, gelişimi ve faaliyetlerini gösteren sergiyi gezdi.

Enstitü çalışmalarını son derece başarılı ve etkileyici bulduğunu ifade eden Bakan Gül, “Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı’nın kuruluşu için gerekli olan Yasa çalışmalarını Gaziantep milletvekilleri ile birlikte takip edeceklerini ve destekleyeceklerini” açıkladı.

Komplekste yer alan ve Türkoloji alanındaki ilk ihtisas kütüphanesi olma özelliğini taşıyan arşivin “Türk kültürüne yapacağı katkılardan memnuniyet ve heyecan duyduğunu” belirten Gül, Enstitü çatısı altında bir de açık hava kütüphanesinin kurulması önerisinde bulundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1933 yılında, Ramazan Bayramı’nı geçirmek üzere kente geldiğinde Gaziantepliler’e seslendiği Kendirli Kompleksi’ndeki balkona özel ilgi gösteren heyet, Enstitü’nün Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda tamamlanarak kullanıma hazır hâle gelen ve ‘saha yönetimi’ özelliğine sahip Arkeometri Laboratuvarı’nda da incelemelerde bulundu.

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün çalışmaları Türkiye ve Avrupa’dan 430 kültür, sanat ve bilim insanının katkılarıyla sürdürülüyor. Yakın zamanda tamamlanması planlanan projeler arasında arkeoloji alanında bilimsel çalışmaları içeren kitapların yayınlanması ve bir de Hakemli Dergi var. Enstitü, akademisyenlerden gençlere kadar farklı gruplara hitap eden eğitimler ve Arkeoloji Şûrası için de hazırlıklarını sürdürüyor.

Türkiye’nin ilk ‘Dijital Arkeoloji Arşivi’ de Enstitü çatısı altında hayata geçecek. Nadide eserlerin yer alacağı kütüphane için bugüne kadar 100 yıllık Devlet Arşivleri’ndeki 1,5 milyon belge tarandı. Türkoloji İhtisas Kütüphanesi olarak işlev görecek kütüphanede yurt dışındaki arkeoloji enstitülerinin kütüphanelerine erişim için dijital altyapı hazırlandı.