Connect with us

Festival

Istanbul Fringe Festival Ocak Etkinlikleri’nin İkinci Konuğu Studio Kokyu

Published

on

Tiyatro sezonuna yayılan Istanbul Fringe Festival’in ocak etkinliklerinde 2 yeni gösterim daha yer alacak. Polonya’dan Studio Kokyu, I Come to You River: Ophelia Fractured gösterimiyle 29 ve 30 Ocak’ta Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy’ün katkılarıyla İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Etkinliğin biletlerine tiyatrolar.com.tr üzerinden ulaşılabiliyor.

fringe

Studio Kokyu’dan I Come to You River: Ophelia Fractured 

I Come to You River: Ophelia Fractured, Heiner Müller’in Hamlet Makinesi’ndeki ve William Shakespeare’in Hamlet’indeki Ophelia figüründen esinlenerek üç aktris tarafından sahnelenen bir gösteri. 29 ve 30 Ocak saat 20.30’da Alan Kadıköy’de gerçekleşecek tiyatro gösterisi, Ophelia’yı kendi kişisel deneyimlerle yapıbozuma uğratarak dikkatle inceliyor. Sadece bu karakterin klasik tasvirinde değil, her kadının hayatında mevcut olan ilişkiler, kadınlık, intihar, baskı gibi temalara ışık tutmaya çalışıyor. Performansta kullanılan metinler ekip tarafından oluşturulmuş ve Shakespeare’in Hamlet’inden alınmıştır.

Yönetmen: Przemysław Błaszczak

Oynayanlar: Marie Walker, Katarzyna Stankiewicz, Anita Szymańska.

Animasyon: Adrian Jackowski

Işık: Dawid Ilczyszyn

Ülke: Polonya

Tür: Tiyatro – Trajedi & Dram

Süre: Tek Perde – 70 Dakika

Bilet Fiyatları: Öğrenci 20 TL / Tam 80

fringe

Studio Kokyu

Studio Kokyu ismini Japon yazı dilinde “davet etmek” ve “nefes almak” anlamına gelen iki heceden oluşan Kokyu kelimesinden alıyor. Oyuncunun fiziksel eğitimi ile başta aikido olmak üzere Japon dövüş sanatları arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışan bir tiyatro dilini ve alışma metodolojisini geliştiriyor. Przemysław Błaszczak ve Joanna Kurzyńska’nın birleştirdiği çeşitli fiziksel ve vokal eğitim teknikleriyle, oyuncunun beden eğitimini birleştiren on aylık bir araştırma ve eğitim projesine odaklanıyor.

fringe

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, yaklaşık 4 bin seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, Türkiye’den ve yurtdışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Üçüncü yılında hibrit bir programla büyüyen festival, tüm tiyatro sezonuna yayılarak katılımcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.