Connect with us

Festival

İstanbul Fringe Festival Ocak Etkinlikleri ile 2022’ye Başlıyor

Published

on

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival, tiyatro sezonuna yayılan gösterimlerine devam ediyor. Japonya-ABD üretimi Pythagorean Peas, 23 ve 24 Ocak’ta ENKA Sanat’ın mekan sponsorluğunda İstanbul’a geliyor! Etkinliğin biletlerine tiyatrolar.com.tr üzerinden ulaşılabiliyor.

fringe

Ayalis in Motion’dan Pythagorean Peas

New York ve Tokyo bağlantılı gezgin dans topluluğu Ayalis in Motion, Grimm kardeşlerin masallarından sahneye uzanan fiziksel tiyatro işi “Pythagorean Peas” ile ENKA Oditoryumu’na geliyor. 23 ve 24 Ocak saat 20.30’da sahnelenecek ”Pythagorean Peas”, Pamuk Prenses ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi halk masallarından ilham alan karakterler aracılığıyla kendi kırılganlıklarımızla ve güçsüzlüklerimizle nasıl baş ettiğimizi vurgulamayı amaçlıyor.

Bu süreçlerin bedensel ve zihinsel olarak tezahür etme biçimine odaklanan dansçılar, başkalarıyla uyumlu ilişkiler kurmak için özellikle kinesferik; yani hareket sınırları dahilindeki bağlantıları keşfediyor. Çalışma boyunca, bu fantastik karakterler başkalarına saldırarak veya kendi güçsüzlüklerini gizlemek için pasif agresifleşerek ortak karakter kusurlarını somutlaştırıyor.

Yönetmen/Koreograf: Ayako Takahashi

Dansçılar: Emily Arden Jones, Chiho Yokoyama, Saori BORI Makiuchi, Akane Koizumi, Nono Oue

Ülke: Japonya / ABD

Süre: 65 Dakika

Tür: Dans

fringe

Ayalis in Motion (AyalisIM)

Ayalis in Motion (AyalısIM), hareket sanatı aracılığıyla bireyleri güçlendirmeye ve farklı toplulukları güçlendirmeye kendini adamıştır. Hem kendi topluluklarında hem de stüdyo alanında her yaştan, geçmişe ve yetenekten insana ilham vermeyi ve onları meşgul etmeyi amaçlayan topluluk, insanları dünyalarına davet ederek, hareketin keyfini yaşatır ve keşfettirir. Okul sonrası programları, sağlık merkezleri ve yerel sanat kurumlarıyla olan geniş ortaklık yelpazesi ile Ayalis in Motion, kaliteli dans deneyimlerini New York/Tokyo topluluğuyla olduğu kadar uluslararası alanda da paylaşıyor.

AyalisIM, çağdaş dans tekniğinin sınırlarını zorlamayı, hareket temelli bütünsel deneyimleri ve şaşırtıcı öngörülemezliği ile izleyicilere ilham vermeyi hedefliyor. Topluluk, her yaştan farklı izleyici kitlesi için kışkırtıcı, görsel olarak dikkat çekici ve müzikal olarak teşvik edici performanslar sunmaya kendini adıyor. Çoklu duyusal eserleri, besteciler, görsel sanatçılar, mimarlar, moda tasarımcıları ve ışık tasarımcıları ile yapılan işbirliklerinden doğar. Dansçıları, keskin uyum ve dans etme yetenekleri ile yaratıcı vizyonları için seçilen, yaşam boyu öğrenen kişilerdir.

fringe

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, yaklaşık 4 bin seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, Türkiye’den ve yurtdışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Üçüncü yılında hibrit bir programla büyüyen festival, tüm tiyatro sezonuna yayılarak katılımcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.