Connect with us

Bilim Teknoloji

Bilişimde nitelikli insan sermayesine katkı

Published

on

Hızla gelişen teknoloji ve değişen mesleki yeterlilikler birçok sektör ve uzmanlık alanı için yetişmiş personel ihtiyacını artırıyor. Yerli yazılım şirketi Bimser, kapsamlı bir protokole imza attığı Kocaeli Üniversitesi ile birlikte, iş dünyasının reel pratiklerine dayalı birçok alanda teorik ve uygulamalı derslerle ülkemizin nitelikli insan sermayesine katkıda bulunacağını duyurdu. 

Özellikle pandemiden bu yana hızlanan dijital dönüşüm, birçok sektörün çağa uyum sağlamasında itici güç oluşturuyor. Bugünün ihtiyaçlarına cevap verirken geleceğin fırsatlarını yakalamanın ilk adımı, bireylerin doğru stratejilerle oluşturulmuş bir eğitim almasından geçiyor. Türkiye’nin öncü yazılım şirketlerinden Bimser, ülkemizin nitelikli  işgücü potansiyeline katkıda bulunmak için Kocaeli Üniversitesi ile kapsamlı bir protokole imza attığını duyurdu. Bimser tarafından yapılan açıklamada konuya dair, “Üniversite-Sanayi İşbirliği (ÜSİ) değişimi kapsamında Bimser Academy ile çok kıymetli olduğuna inandığımız bir proje başlatıyoruz. Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ile imzaladığımız kapsamlı protokol doğrultusunda, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınma planlarını destekleyecek nitelikli işgücü yetiştireceğiz” denildi. 

Yetkin insan kaynağı yetiştiriliyor

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğrencileri için tasarlanan programda, birçok alanda teorik ve uygulamalı dersler verileceğini aktaran Bimser’in yaptığı açıklamanın devamında, “İşletmede Mesleki Eğitim (İME) uygulamaları kapsamında tasarladığımız programımıza dahil olan gençlerle, bir dönem boyunca iş dünyasının reel pratiklerine uyum ve adaptasyon, teknik kapasite ve yönetişim becerilerinin geliştirilerek desteklenmesi, disiplinlerarası bilgi birikiminin mentorlukla aktarımı, yazılım takımlarımızın projelerinde deneyim ve performans geliştirme gibi birçok başlık altında bir araya gelerek deneyimlerimizi paylaşacağız. Bu sayede yazılım endüstrisinin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip, uygulama ve beceri yetkinliği yüksek insan gücünün yetiştirilmesine de destek olacağız” ifadeleri kullanıldı. 

“Ulusal rekabetteki işgücü sermayemizi artırıyoruz”

Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerinde büyük gelişmeler yaşandığını ve ülkemizin de bu duruma hızlı uyum sağlaması gerektiğini dile getiren şirketin açıklaması,, “Dünya çapında yaşanan gelişmeler sanayi kuruluşları ve firmaları gerek üretim gerek pazarlama alanlarında bilişim teknolojilerini kullanmaya yönlendiriyor ve ülkemizin yetişmiş personel ihtiyacını artırıyor. Bu yüzden nitelikli bilişim personeli ihtiyacını karşılamaya katkıda bulunmak için yazılım geliştirme metodolojileri, işletim sistemleri, güvenlik, teknik iş terimleri, veri tabanı ve sorgulama yapıları gibi popüler olan konularda teorik ve uygulamalı dersler veriyoruz. Gelişen dünyayla, ulusal rekabetimizde vazgeçemeyeceğimiz en değerli kaynak olan insan sermayesine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz” ifadeleriyle sonlandı.