Connect with us

Sanat

Çevrimiçi Yarıyıl Sanat Okulu 25 Ocak’ta Başlıyor

Published

on

İstanbul Modern çocuklara sanatla dolu, eğlenceli ve yaratıcı bir yarıyıl tatil programı hazırladı.  Birleşen Figürler, Kakmalı Maskeler, El Yapımı Kağıda Silüetler, Fotoğraftan Resme, Duvarların Resmi, Baskı Resim, Geo Resimler, Gölgelerle Sanat, Benim Bakışım ve Birleşen Nesneler adlı atölye programları yarıyıl tatilinde çocukları bekliyor

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu 25 Ocak’ta başlıyor

İstanbul Modern, 25 Ocak-12 Şubat tarihleri arasında, okulların yarıyıl tatilinde çocuklara sanat dolu bir program sunuyor. “Çocuklara Çevrimiçi Yarıyıl Sanat Okulu” farklı kavramlara odaklanan on atölye çalışmasını içeriyor. Programa çevrimiçi katılan çocuklar müze uzmanlarıyla birlikte sanat çalışmaları gerçekleştiriyor. Atölye çalışmaları 10.00- 11.00 saatlerinde 4-7 yaş grubu çocuklar ve 11.30-12.30 saatlerinde 8-12 yaş grubu çocuklar için düzenleniyor.

Çocuklar yarıyıl tatilinde sanatla buluşuyor

Atölye çalışmaları, müzenin “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi, “Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar” sergisi, yeni koleksiyon sergisi, “Şimdinin Peşinde” ya da “Sanatçı ve Zamanı” sanal koleksiyon sergisinden gösterimle başlıyor. Çocuklar bu gösterimde, sanat yapıtlarını müze uzmanlarıyla birlikte çözümleyerek sanat tarihinden örneklerin ele alındığı bir sunuma katılıyor. Ardından çocuklar, müze uzmanının canlı olarak paylaşacağı sanat etkinliğini izlerken kendi sanat çalışmalarını yaratıyor. Sanat çalışmalarında her evde kolaylıkla bulunabilen nesne ve malzemeler kullanılıyor.

Program kapsamında düzenlenen atölyelerden beşine kayıt yaptıranlara avantajlı katılım koşulu ve katılım belgesi sunuluyor.
Online kayıt ve bilgi için www.istanbulmodern.org adresine başvurulabilir.

PROGRAM

Birleşen Figürler

25 Ocak, 8 Şubat Pazartesi

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Tarih öncesi çağlardan günümüze insanlar sanat yaparken ilham aldıkları şeyleri neden ve nasıl sadeleştirir? Sanatta sadeleştirme ne demektir? Bir sanatçı kendine özgü bir imgeyi nasıl oluşturur?

Atölye çalışması “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisinde yer alan “Orman II” ve “Ağaç Kadın” adlı sanat çalışmalarının incelenmesiyle başlar. Ardından çocuklar tarih öncesi çağlarda, farklı kıtalarda, birbirine yakın dönemlerde insanlığın ürettiği imgeler arasındaki benzerlik ve farklılıkları yorumlar. Bir ağaç, bir kedi ya da bir insan imgesinin, çağdaş sanatta nasıl farklı biçimde stilize edilebileceğini keşfederler. Programın sanat uygulamasında ise çocuklar, müze uzmanını izlerken farklı ilham kaynaklarını sade bir forma nasıl dönüştürebileceklerinin yöntemlerini araştırır.

Kakmalı Maskeler

26 Ocak, 9 Şubat Salı

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Geleneksel ne demek? Yenilik ne demek? Modern ve çağdaş sanat zanaattan nasıl yararlanır?

Atölye çalışması “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisinde yer alan “Birbirimize İyi Bakalım” ve “Günlerden Bir Gün” adlı sanat çalışmalarının incelenmesiyle başlar. Bu atölye geleneksel üretimler ve bu üretimlerden yola çıkan modern ve çağdaş sanatçılara odaklanır. Kısa bir sanat tarihi sunumunun ardından, müze uzmanını izleyen çocuklar Selma Gürbüz’ün kendine özgü tekniğinden ilham alıp kâğıttan kakmalı maskeler tasarlar.

El Yapımı Kâğıda Silüetler

27 Ocak, 10 Şubat Çarşamba

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Sanatçılar çalışmalarında neden el yapımı malzemeler kullanır? Sanat çalışmasının konusu ile malzemesi arasında nasıl bir ilişki vardır?

Atölye çalışması “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisinde yer alan “Karıncalar” ve “Optik Kadın 4” adlı sanat çalışmalarının incelenmesiyle başlar. Ardından çocuklar müze uzmanını izlerken kendi el yapımı kâğıtlarını oluşturur ve kurumaya bırakırlar. Etkinliğin son adımında silüetler üzerine çalışırlar: Çocuklar Selma Gürbüz’ün yapıtlarındaki imgeleri keşfeder, kendi imgelerini oluştururlar. Etkinlikten sonra Selma Gürbüz gibi çocuklar da kendi imgelerini kuruyan el yapımı kâğıtlarına aktarabilirler.

Fotoğraftan Resme

28 Ocak, 11 Şubat Perşembe

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Görüntü ne demek? Görünen ne demek? Yüzey üzerinde görüntü kaç farklı biçimde oluşabilir? Fotoğraf ve resim arasındaki fark nedir?

Atölye çalışması “Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar” fotoğraf sergisinde yer alan “Kasımpaşa, İstanbul” ve “İstanbul” adlı çalışmalarına odaklanır. Çocuklar atölyede Şakir Eczacıbaşı’nın kendine özgü izlenimci yaklaşımını keşfeder. Ardından program, fotoğrafın icadından bu yana, fotoğraf ve resim sanatı arasında benzerlik ve farklılıklara odaklanan kısa bir sanat tarihi sunumu ile devam eder. Atölyenin uygulama aşamasında müze uzmanını izleyen çocuklar, fotoğrafik görüntüleri boyayarak baskı resimler yapıyor.

Duvarların Resmi

29 Ocak, 12 Şubat Cuma

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Bir şehri farklı bakış açıları ile nasıl resimleyebiliriz? Sokak duvarlarında karşımıza neler çıkar? Duvarlar bize ne anlatır?

Atölye çalışması “Şimdinin Peşinde” koleksiyon sergisinin sanal turundan gösterimle, bu sergide yer alan Burhan Doğançay’ın “Dikenli Afişler” ve Sarah Morris’in “WTC” adlı sanat çalışmalarının incelenmesiyle başlar. Bu atölye geçmişten bugüne sanatçıların yaşadıkları ya da gezip gördükleri yerleri nasıl resimlediklerine dair kısa bir sanat tarihi sunumu ile devam eder. Burhan Doğançay’ın sanat yaşamından ve onun kolaj tekniğinden ilham alan çocuklar, müze uzmanını izleyerek kağıtları buruşturur, yırtar, katlar, yapıştırır ve şehir duvarlarını anlatan resimler yaparlar.

Baskı Resim

1 Şubat Pazartesi

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Baskı resim ne demek? Farklı baskı teknikleri neler? İnsanlar ne zamandan beri baskı tekniklerini kullanıyor? Ne tür nesnelerle baskı yapılabilir? Baskı teknikleri sanatta nasıl kullanılır?

Atölye çalışması “Sanatçı ve Zamanı” sanal turunun gösterimi üzerinden, bu turda yer alan Ekrem Yalçındağ’ın “Kontrastlar” ve Tayfun Erdoğmuş’un “İsimsiz” (Diptik) ve adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Ardından çocuklar sanat tarihinden örneklerin yer aldığı bir sunumu izleyerek baskı resmin tarihi, türleri ve araçları hakkında kısa bilgiler ediniyor. Programın sanat uygulamasında ise çocuklar, müze uzmanının mandal, plastik şişe kapağı, çatal gibi her evde bulunan gündelik nesnelerle yaptığı baskı çalışmasını izlerken kendi sanat üretimlerini gerçekleştiriyor.

Geo Resimler

2 Şubat Salı

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Geometri nasıl ortaya çıkmış? İnsanlar geometrik şekilleri neden tasarlamışlar? Mimarlar ve sanatçılar geometriden nasıl yararlanmışlar?

Atölye çalışması “Sanatçı ve Zamanı” sanal turunun gösterimi üzerinden, bu turda yer alan Adnan Çoker’in “Macenta, Kare” ve “Yarım Küreler II”Seyhun Topuz’un “Kırmızı V”Erdağ Aksel’in “Suzan II” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Ardından çocuklar sanat tarihinden örneklerin ve papirüsler, piramit yapılar, ağaç yaprakları, kozalaklar gibi görsellerin yer aldığı bir sunumu izleyerek geometrinin kültürel ve sanatsal uygulamalarını keşfediyorlar. Programın sanat uygulamasında ise çocuklar, müze uzmanını izlerken farklı geometrik şekiller keserek, bu şekillerle kompozisyonlar oluşturuyor.

Gölgelerle Sanat

3 Şubat Çarşamba

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Gölge nedir? Nasıl oluşur? Heykeltıraşlar gölgeyi nasıl kullanır? Gölgenin resmi olur mu? Işık ve gölge görüntüyü nasıl etkiler?

Atölye çalışması “Sanatçı ve Zamanı” sanal turunun gösterimi üzerinden, bu turda yer alan Olafur Eliasson’un “Your solar nebula” ve “Red emotional globe”Sarkis’in “Masumların Vitrayları” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Ardından çocuklar sanat tarihinden örnekler üzerinden bir sunumu izleyerek heykel, resim, fotoğraf, sinema ve animasyon alanlarında ışık ve gölgenin sanatçılar tarafından nasıl ele alındığını değerlendiriyor. Programın sanat uygulamasında ise çocuklar, müze uzmanının yağlı pişirme kâğıdı ve renkli kartonlarla gölge resimler oluşturmasını izlerken kendi sanat üretimlerini gerçekleştiriyor. Programın son aşamasında çalışmalarının farklı ışıklarda nasıl değiştiğini gözlemliyor.

Benim Bakışım

4 Şubat Perşembe

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Natürmort nedir? Sanatçılar resmini yapacakları nesneleri nasıl seçer? Nesneler bize ne anlatır? Bir nesneyi anlatmanın farklı yolları nelerdir?

Atölye çalışması müzenin yenilenen koleksiyon sergisinden canlı yayın gösterimiyle ele alınan F. Tülin’in “Kirazlı Zamanlar” ve Nusret Nurdan Eren’in “İstanbul” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Ardından çocuklar sanat tarihinden örneklerin yer aldığı bir sunumu izleyerek sanatta natürmort konusunu keşfediyor. Programın sanat uygulamasında ise çocuklar, F. Tülin’den ilham alarak belirledikleri bir nesneyi kendi bakış açılarıyla resimliyor.

Birleşen Nesneler

5 Şubat Cuma

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

Çevrimiçi yarıyıl sanat okulu

4-7 Yaş grubu: 10.00-11.00

8-12 yaş grubu:11.30 -12.30

Heykel nasıl yapılır? Geçmişten günümüze heykel nerde karşımıza çıkar? Heykeltıraşlar hangi malzemeleri kullanır? Nesneleri birleştirerek heykel yapabilir miyiz?

Atölye çalışması müzenin yenilenen koleksiyon sergisinden canlı yayın gösterimiyle ele alınan Kuzgun Acar’in “İsimsiz” ve :mentalKLINIK’in “Double Cherry” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Ardından çocuklar sanat tarihinden örneklerin yer aldığı bir sunumu izleyerek heykel sanatının tarihine dair bilgiler keşfediyor. Programın sanat uygulamasında ise süt kutusu, kâğıt havlu ruloları, pet şişe gibi çeşitli malzemelerden birini seçip, bu malzemeyi birden fazla adette kullanarak bir araya getirip küçük heykeller oluşturuyor.