Connect with us

Sanat

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı Adaylar İçin Toplantı Düzenliyor

Published

on

kültür

Türkiye’de kültür ve sanat alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları, inisiyatifleri ve aktivistleri desteklemeyi hedefleyen CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’na başvurular başladı. Program kapsamında özellikle kariyerinin başındaki sanatçılara, yeni kültür oluşumlarına ve büyükşehirler dışında varlık gösteren aktörlere geniş bir yer ayıracak olan hibe programları için ilk açık çağrı, Yerel Projeler Hibe Programı için yapıldı. CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı yetkilileri, 12 Temmuz ve 11 Ağustos’ta adaylar için Zoom üzerinden iki bilgilendirme toplantısı düzenleyerek Yerel Projeler Hibe Programı’nı ve Başvuru Portalı’nı tanıtacak. Kontenjanın sınırlı olduğu Zoom üzerinden gerçekleşecek toplantılara katılmak isteyenlerin,  www.culture-civic.org  adresi üzerinden kayıt yaptırması gerekiyor.

Goethe-Institut Istanbul, Anadolu Kültür, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Institut français Türkiye ve Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye ofisi ortaklığında, Türkiye Hollanda Büyükelçiliği iş birliğiyle gerçekleşen bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, Türkiye’de kültür-sanat alanındaki sivil toplum çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Projenin faaliyetleri, Hibe Programları ve Kapasite Geliştirme Programı olmak üzere birbirini tamamlayan iki ana eksende yürütülecek ve farklı ihtiyaçlara yönelik dört ayrı hibe kategorisinde toplam 14 açık çağrı yapılacak.

kültür

Hibe programları kapsamındaki ilk açık çağrı ise Yerel Projeler Hibe Programı’nın ilk dönemi için yapıldı. Yerel Projeler Hibe Programı’na sergi, çevrimiçi ve matbu yayın, atölye-seminer-sempozyum, konser, performans, tiyatro prodüksiyonu, tüm sanat türlerinde eğitim programları, gazetecilik ve belgeselcilik faaliyetleri, koleksiyon ve arşivcilik faaliyetleri ile film prodüksiyonu projeleriyle başvurulabiliyor. 30 Haziran’da başlayan ilk dönem başvuruları, 30 Ağustos 2021 Pazartesi günü sona erecek. Adaylar programa, Hibe Başvuru Portalı üzerinden başvurabilirken koşullarla ilgili detaylı bilgilere de Başvuru Rehberi’nden ulaşılabiliyor.

Projeleriyle başvuru yapmayı düşünen adaylar için 12 Temmuz 2021 Pazartesi ve 11 Ağustos 2021 Çarşamba günleri saat 15.00’te, Zoom üzerinden çevrimiçi bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek. CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’nın tanıtımıyla başlayacak toplantılarda, Yerel Projeler Hibe Programı’yla ve Başvuru Portalı’nın kullanımıyla ilgili detaylı bilgiler aktarılacak. Toplantı sonunda katılımcılar, sorularını da proje yetkilileriyle paylaşma imkânı bulacak. Kontenjanın sınırlı olduğu toplantılara katılmak isteyenlerin,  www.culture-civic.org adresi üzerinden kayıt yaptırması gerekiyor.

HİBE PROGRAMLARI

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı kapsamında özellikle kariyerinin başındaki sanatçılara, yeni kültür oluşumlarına ve büyükşehirler dışında varlık gösteren aktörlere geniş bir yer ayıracak olan hibe programları, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kültür sanat alanında diyaloğun, iş birliğinin ve iletişimin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. Başvuruda bulunan projeler değerlendirilirken hak temelli faaliyetleri destekleyen; farklı etnik, dinî, dilsel geçmişe sahip aktörleri bir araya getiren; cinsiyet eşitliği, LGBTİ+ hakları, sosyal uyum, insan hakları, ifade özgürlüğü ve çocuk hakları gibi konulara odaklanan faaliyetlere öncelik verilecek. “Yerel Projeler”, “Yapısal Destek”, “Kentler Arası Ağ Geliştirme” ve “Sanatsal Üretim” başlıklı dört farklı kategoride hayata geçirilecek hibe programları sanatçılara, kültür profesyonellerine, kültür kurumlarına finansman sağlayacak.  

YEREL PROJELER HİBE PROGRAMI

Yerel Projeler Hibe Programı, Türkiye’nin daralan sivil alanında hoşgörü, ayrımcılık karşıtlığı, ifade özgürlüğü ve demokratik süreçlerin teşvik edilmesinde kültürel STK’lara, kültür operatörlerine ve aktivistlere fon sağlamayı ve alanın demokratikleşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Diyaloğu teşvik eden ve sosyal sorunları mercek altına alan kültürel projeleri kapsamlı ve esnek bir yapıda uygulamayı hedefleyen program, bu amaçla özellikle resmi olmayan yapıları odağına alacak. Geleneksel finansman kaynaklarına erişimi olmayan veya erişimi zor olan başvuru sahiplerine öncelik tanınacak programa İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki şehirlerden daha fazla katılım ve çeşitlilik için seçim kotası uygulanacak.

Bilgi için: www.culture-civic.org