Connect with us

Gündem

“Hayatlarımız. Fotoğraflarımız. Dünyamız.”

Published

on

Covid-19 salgını Avrupa’nın dört bir yanındaki insanların günlük yaşamını etkilemeye devam ediyor. İnsanlar fiziksel mekanlarda bir araya daha az geliyor, daha az görüşüyor ama bağlantı kurmak için yeni yollar arıyorlar. Fujifilm, bu farkındalıkla herkese açık olan fotoğraf sergisi printlife@home ile insanların 2020 yılındaki yaşam deneyimlerini fotoğrafın gücüyle ortaya çıkardığı çok özel bir sergi düzenliyor. Dijital bir platform olarak yayına başlayan printlife@home, aralık ayının sonuna kadar Avrupa’nın dört bir yanındaki insanların resimleri ile renklenecek.

Toplumsal sorumluluk bilinciyle iş süreçlerini yöneten Fujifilm, herkese açık olan fotoğraf sergilerini hayata geçirme konusundaki başarılı geçmişi üzerine inşa ettiği printlife@home ile insanların 2020 yılındaki yaşam deneyimlerine odaklanıyor. Fotoğrafın insanları bir araya getirdiğine inanan Fujifilm, dijital bir platform olarak yayına aldığı printlife@home ile aralık ayının sonuna kadar Avrupa’nın dört bir yanındaki insanların resimlerini www.fujifilm-printlife.eu adresine yüklemesini bekliyor.

Fujifilm en iyi fotoğrafları ödüllendiriyor

Fujifilm, katılımcıların sadece günlük yaşamlarında çektikleri fotoğrafları değil, aynı zamanda yaşam alanlarındaki fotoğraflar için yaptıkları düzenlemeleri de paylaşmalarını,böylece de insanların hayat öykülerini birebir yaşamalarını istiyor.

Bu amaçla dijital printlife@home platformu, ister bir akıllı telefonla isterse de bir fotoğraf makinesiyle çekilen tüm fotoğraflara yer açıyor. Herkese açık olan printlife@home etkinliğine Fujifilm, her hafta beş fotoğraf seçerek etkinlik için yapılan en yaratıcı katkıları dahil etmeyi de planlıyor. Haftanın kazananlarına – Fujifilm Shop’larda geçerli 2000 TL, 1500 TL veya 1000 TL’lik bir kupon, 10 çekimlik film içeren bir instax SQUARE SQ1 veya 10 çekimlik film içeren bir instax Mini 11 hediye ediyor.

“Fotoğrafçılık, kim olduğunuzu, neyi temsil ettiğinizi ve nasıl yaşadığınızı göstermenin bir yoludur”

Dijital sergi özelinde açıklamada bulunan Fujifilm Avrupa’da Fotoğraf Görüntülemeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Hiromoto Matsushima, “Yaşadığınız şehir ister Manchester ister Madrid isterse de Mainz olsun, bugün hepimizin yaşadıkları, insanların hep birlikte paylaştıkları en önemli deneyimlerden biri ve fotoğrafın gücü sayesinde de milyonlarca insanın bu süreçte neler yaptığını bizzat göremiyor olsak da anlayabiliyoruz. Bugün içinde yaşadığımız dünyayı düşünecek olursak fotoğrafçılığın ve günlük yaşamlarımızın sergilenmesinin veya birer belgeye dönüştürülmesinin verdiği his, geçmişte hiç olmadığı kadar önemli. Bu fotoğraflar ile hayatlarımızı, ailemizi, dostlarımızı ve sevdiklerimizi kutluyoruz. Fotoğrafçılık, kim olduğunuzu, neyi temsil ettiğinizi ve nasıl yaşadığınızı göstermenin bir yoludur. Kim olursanız, nerede yaşıyor olursanız veya fotoğrafçılık becerinizin seviyesi ne olursa olsun printlife@home etkinliğinin, sizlere ilham vermesini umuyoruz.”

“Haftanın Fotoğrafı’nı seçerek bu yaratıcılığı çeşitli Fujifilm ödülleriyle de ödüllendireceğiz”

Fujifilm Avrupa’da Avrupa Fotoğraf Görüntüleme Bölümü’nde Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür David Honey ise“Her gün milyarlarca fotoğrafın çekildiği ve paylaşıldığı günümüzde hepimiz, önceki nesillerden çok daha fazla sayıda yaşamlarımızın görüntülerine sahibiz. Ama bu görüntülerin birçoğu akıllı telefonlarda kilitlenip kalıyor ve sadece kişisel ağlarımız ile paylaşılabiliyor. Bir sosyal medyada yer alan fotoğraf denizinde görüntüleri tek tek kaydırmak yerine herkese açık bir dijital platform sunarak insanların başkalarının hayatlarını ve deneyimlerini görebilmelerini ve yaşadığımız bu olağandışı ve zorlu zamanlarda başkalarının bu hayatlarını ve dünyalarını daha iyi anlayabilmelerini sağlamayı umuyoruz. Bu proje ayrıca hem fotoğrafları çekme hem de bu fotoğrafları sergileme açısından geliştirilebilecek yaratıcılıkla da ilgili ve platformumuzda girilmesini umduğumuz binlerce fotoğrafı düzenli bir şekilde incelemeyi ve insanların günlük yaşamlarının yanı sıra farklı kültürlere, rollere ve kimliklere de şahit olmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Ayrıca Haftanın Fotoğrafı’nı seçerek bu yaratıcılığı çeşitli Fujifilm ödülleriyle de ödüllendireceğiz.”

Fujifilm, halkın toplu olarak katıldığı fotoğraf sergisi kavramını ilk olarak 2006 yılında Japonya’da başlattı. O günden bu yana da bu sergilerin ardındaki temel prensip hiç değiştirilmeden uygulanmaya devam ediyor: fotoğrafların değerine ilişkin farkındalığı arttırmak ve insanları, fotoğraflarını ellerinde tutmaya teşvik etmek. Günümüzde Fujifilm’in düzenlediği bu fotoğraf sergileri Japonya’daki en büyük sergiler arasında yer alıyor. Bu sergiler dünya çapında da başarıyla düzenleniyor. 2018 yılında Fujifilm dünyanın dört bir yanında 100.000’den fazla fotoğrafı ve 2019 yılında da Londra, Paris ve İstanbul’un ev sahipliği yaptığı sergilerde 30.000’den fazla fotoğrafı başarıyla sergiledi.

Fujifilm hakkında:

Fujifilm Holdings Corporation’ın yüzde 100 iştiraki olan Fujifilm’in temelleri 1934 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da Fuji Photo Film Co. Ltd. adıyla atıldı. Fotoğraf film üretiminde elde ettiği deneyimlerini Ar-Ge yatırımlarıyla daha da ileriye taşıyan Fujifilm, bugün 72 bin 332 çalışanı ve 40 milyar yen sermayesiyle dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri konumunda yer alıyor. Çalışmalarını dünya çapındaki tüm insanların yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olmak hedefiyle yürüten Fujifilm, Türkiye’deki faaliyetlerini 2012 yılından bu yana Fujifilm Dış Ticaret A.Ş. olarak sürdürüyor. Şirket, Türkiye’de medikal sistemler, grafik sistemler, endüstriyel ürünler, dijital kamera ve fotoğraf baskı ürünleri alanında aktif olarak hizmet veriyor. Dünya genelindeki altıncı inovasyon merkezini 2017 yılında İstanbul’da açan Fujifilm Türkiye, faaliyette olduğu alanlardaki tüm ürünleri ise Fujifilm Technology Center’da sergiliyor. Fujifilm’in bu iki merkezi, yakın coğrafyada 50 ülkeye hizmet veriyor.

 

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz