Connect with us

Gündem

Lise Öğrencilerinden Uluslararası Makale Başarısı

Published

on

makale

Hisar Okulları öğrencileri, öğretmenlerinin rehberliğinde hazırladıkları bilimsel çalışmalarla Avrupa’daki öğrenci projelerine özel, ilk hakemli yayında yer aldılar.

makale

Su sesiyle matematik fonksiyonu yazımından, uzaktan eğitimde bağımsız planlama talebine yaratıcı bilimsel projeler

Hisar Okulları lise öğrencilerinin hazırladığı iki bilimsel makale, uluslararası bilimsel bir dergide yayınlanmaya hak kazandı. “Open Schools Journal for Open Science” dergisi; fen, mühendislik ve teknoloji konularında öğrencilerin orijinal makalelerini kabul eden Avrupa’daki ilk hakemli yayın. Makale hazırlığı kapsamında öncelikle rehber öğretmenler Avrupa İnovasyon Akademisi tarafından düzenlenen “Öğrencilerinizle Bilimsel Makale Yayınlamak” adlı uluslararası webinara katılarak eğitim aldılar.

Su sesinden çıkan frekansları kullanarak bilimsel formül yazdı 

12. Sınıf öğrencisi Yağmur A. çocukluğundan beri çaldığı piyano ile matematik ve fizik dallarına olan ilgisini birleştirerek yaratıcı bir projeye imza attı. Seslerin frekansları üzerine çalışan öğrenci, gerçekleştirdiği deney ile bardaklardaki belirli su seviyelerinin çıkarttıkları frekansları kullanarak tüm frekanslara uyarlanabilecek, su seviyesi cinsinden, bir fonksiyon yazdı. Öğrencinin yazdığı formül bir müzik enstrümanı tasarımına yardımcı olacak nitelikte.

Uzaktan eğitim sürecinde öğrenci motivasyonunu inceledi

Lise öğrencilerinin, pandemi döneminde Hisar Okulları’nda uygulanan uzaktan eğitim modeline karşı sergiledikleri tutumu inceleyen 12. Sınıf öğrencisi Lara N. akranlarıyla bir anket çalışması gerçekleştirdi. Öğrencilerin “ödevlerini zamanında tamamlama”, “öğretmenleriyle iletişim”, “okul kaynaklarına erişim” ve diğer “öğrenme etkinliklerini” inceleyen üç çevrimiçi anket sonucunda ortaya çıkan bulgular; lise öğrencilerinin Hisar Okulları’nın uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin olumlu bir tutum içinde olduklarına ve ev çalışmalarını kendilerine önerilen bireysel çalışma saatlerinden bağımsız olarak planlamak istediklerini ortaya koydu.

“Remote Learning During COVID-19 in Hisar School” makalesini EDEN Open Classroom 2020 konferansında sunan Lara’nın sunum videosunu izlemek için tıklayınız. 

Erken yaşta sunulan fırsatların çeşitliliği öğrencileri yaşam yolculuğuna hazırlar 

Hisar Okulları Lise Müdürü Okan Uzelli: “Hisar Okulları anaokulundan lise son sınıfa kadar geçen öğrenim hayatında, çocukların gerçek potansiyelini keşfedip açığa çıkartma amacını taşıyor. İyi eğitimin vazgeçilmezlerinden birinin; öğrencilerin yatkın olduğu alanları erken yaşlarda belirleyerek, onları yaşama hazırlamak için olabildiğince çok fırsat sunmakta gizli olduğuna inanıyoruz. Okulumuzda bulunan Kültür ve Sanat Merkezi, Spor Alanları, İnovasyon Merkezi, Yazma Becerileri Merkezi, Bilgisayar ve Fen Laboratuvarları, Mekatronik Atölyesi, “İdeaLab” atölyeleri, Multimedia Laboratuvarı ve Eureka Araştırma Laboratuvarı ile her öğrencimize kendini geliştirebileceği bilimsel veya sosyal bir alan sunuyoruz.

Mart ayında pandemi ile birlikte zorunla hale gelen uzaktan eğitim sürecine çok hızlı adapte olduk. Öğrencilerin yaratıcılıklarını ve bilimsel düşünme becerilerini besleyen tüm birimleri en kısa sürede bu sürece entegre ettik. Bu sayede öğretimde sürekliliğin yanı sıra, okulumuzda çok önem verdiğimiz, öğrencilerimizin akademik ve sosyal üretkenliğinin devam etmesine sağladık. Aynı zamanda uzaktan eğitim döneminde, tüm akademik ve entelektüel kaynaklarımızı “açık kaynak” formatında eğitim toplumu ile paylaşarak bu zorlu dönemde eğitimde ihtiyaç duyulan dayanışmaya katkı verdik.  Uzaktan eğitimdeki performansımız teknoloji, özverili eğitimciler kadar öğrencilerimizin gönüllü ve istekli işbirliği sayesinde nitelikli ve başarılı bir noktaya erişti. Öğrencilerimizin çalışmaları ve uluslararası dergilerde yayınlanma düzeyindeki makale başarılarında, onlara rehberlik eden Lise Fen Bilimleri Bölümü Fizik öğretmenimiz Erkan Çermik’in de büyük emeği var, hepsini gönülden tebrik ediyor ve bu çalışma ile diğer okullardaki bilime meraklı öğrencilere örnek olmayı umuyoruz” dedi.

“Building an Instrument by Generating a Function” isimli makaleye linkten ulaşabilirsiniz.

“Remote Learning During COVID-19 in Hisar School” isimli makaleye linkten ulaşabilirsiniz.