Connect with us

Tiyatro

Özel Tiyatrolar Kooperatif Birliğinin Temelleri Atıldı

Published

on

TİYATRO KOOPERATİFİ’NİN BU YOLDAKİ İLK İŞ ORTAĞI GÜNEY MARMARA TİYATRO KOOPERATİFİ OLDU!

ilk

İstanbul’daki özel tiyatroların bir araya gelmesiyle kurulan Tiyatro Kooperatifi, yalnızca İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de tiyatroların birleşerek dayanışma gücü oluşturabilmesi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana edindiği bilgi ve deneyimi tüm Türkiye’yle paylaşmaya başlayan Tiyatro Kooperatifi, ülkemizin yedi bölgesinde yedi tiyatro kooperatifinin kurulmasını ve bu kooperatiflerin ‘birlik’ statüsünde birleşmesini hedefliyor. Tiyatro Kooperatifi’nin bu yoldaki ilk iş ortağı, Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi oldu!

Bölgesel tiyatro kooperatifleriyle yol arkadaşlığı yapabilmeyi; sektörel sorunların çözümü için birlikte çalışabilmeyi; iletişim ve iş birliği içinde olabilmeyi; birlikte projeler geliştirebilmeyi amaçlayan Tiyatro Kooperatifi, bu yol arkadaşlığına resmi bir statü kazandırıp ‘Kooperatifler Birliği’ olabilmeyi arzu ediyor. Bu hedef doğrultusunda Türkiye’de kurulan ikinci sosyal kooperatif ise Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi oldu. Ülkemizdeki diğer bölgelerle de sürekli iletişim halinde olduğunu belirten T iyatro Kooperatifi, önümüzdeki aylarda da İzmir Tiyatro Kooperatifi’nin resmen kurulacağının müjdesini şimdiden veriyor.

Güney Marmara Bölgesi’ndeki özel tiyatroların örgütlü yapı olarak bir araya gelmesini hedefleyen Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi kuruluşundan kısa bir süre sonra, Tiyatro Kooperatifi iş birliğiyle ilk etkinliği Bursa Açık Hava Tiyatro Günleri’ni hayata geçirdi. COVID-19 salgını nedeniyle seyircisinden ayrı düşen özel tiyatrolara destek olmak amacıyla düzenlenen Bursa Açık Hava Tiyatro Günleri, Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi ile Bursa Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı ve Tiyatro Kooperatifi iş birliğiyle 21 – 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bilgi için: tiyatrokooperatifi.org

 

Diğer Haberlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz