Connect with us

Gündem

SAHA, Slavs and Tatars’la yeni bir işbirliği başlattı

Published

on

SAHA

SAHA, Berlin merkezli Slavs and Tatars studio ve araştırma programına Türkiye’den sanatçı ve küratörlerin katılımını destekleyen bir ortaklık başlattı. SAHA Studio kapsamındaki bu ortaklıkta Arter, İstanbul Tasarım Bienali, SAHA ve SALT gibi kurumların küratörlerinin gösterdiği adaylar arasından Alper Turan’ı davet eden Slavs and Tatars, Ekim-Aralık döneminde ağırladığı küratörün Berlin sanat ortamıyla tanışmasına ve araştırma yapmasına destek oluyor. Turan, Ocak ayında Berlin’de program süresince geliştirdiği araştırmasını sunacak.

SAHA

Teori ile Pratiğin, Söylemin ve Üretimin Benzersiz Birleşimi

Slavs and Tatars, dünyanın pek çok yerinde ve İstanbul Modern ve SALT gibi İstanbul’daki kurumlarda sergi, kitap ve sunum-performanslar üreten, eski Berlin Duvarı’nın doğusu ve Çin Seddi’nin batısı arasında Avrasya olarak bilinen bölgedeki polemik ve yakınlıkları inceleyen bir kolektif. Slavs and Tatars, misafir sanatçı/mentorluk programları için Doğu Avrupa, Kafkaslar ve Orta Asya’dan genç sanatçıları, disiplinlerarası araştırmacıları ve küratörleri Berlin’deki stüdyo ve proje mekanlarına davet ediyor. Misafir sanatçı programı, genç küratör, sanatçı ve araştırmacılara küresel etkileşimli profesyonel bir sanatçı stüdyosunun hem ön plan hem de arka plan operasyonlarına dair kapsamlı bir deneyim sunar. Katılımcılar, araştırmadan üretime, arşivlemeden baskıya kadar Slavs and Tatars’ın farklı faaliyetlerinde işbirlikçi bir ortama dahil olur.

Alper Turan Hakkında

Alper Turan (1993, Ankara) İstanbul ve Berlin’de yaşayan bir küratör ve araştırmacı. Devam eden araştırmaları ve küratoryal pratiği, kolektif kurmaca, kurgusal arşiv inşası, kendileme ve anonimlik gibi kuir stratejiler ve yöntemlere odaklanıyor. 2016-2018 arasında Das Art Project ile birlikte, 13. Sharjah Bienali’nin off-site sergilerinden olan “Genetiği Değiştirilmiş” (2017) dahil olmak üzere dört mekana duyarlı serginin eş küratörlüğünü üstlenmiştir. Turan 2018’de HIV/AIDS üzerine bir sergi projesi olan Pozitif Alan’ın kuratörlüğünü üstlenmiştir. Bu proje aynı zamanda sanat yaptılarının eleştirel okuması ile oto-etnografik okumaları birleştirdiği, Sabancı Üniversitesi’ndeki Kültürel Araştırmalar Master araştırmasının temelini oluşturmuştur.Turan Berlin, Varşova ve İstanbul’da seyahat eden bir araştırma sergisi olan HIVstories’in eş küratörüdür. Turan Independent Curators International’ın New Orleans Curatorial Intensive’ine (2019) ve ARTER Araştırma Programı’na (2019-20) katılmış, ve Berlin Schwules Museum (2018), Collecteurs (2019), Johannesburg Apartheid Müzesi (2019) ile çalışmıştır. 2020’de Turan Hamburg College of Fine Arts’ta (HFBK) sanat kuramı ve tarihi doktorasına başlamıştır.

SAHA Derneği Hakkında 

Bir sivil toplum kuruluşu olarak 2011 yılında kurulan SAHA, çağdaş sanat alanında faaliyet gösteren sanatçı, küratör ve yazarların gelişim ve üretim ortamlarını ve uluslararası ağlarla etkileşimlerini geliştirmeyi hedefliyor. Türkiye’nin çağdaş sanat üretimini ve uluslararası tanınırlığını artırmak amacıyla kâr amacı gütmeyen uluslararası sanat projelerine karşılıksız destek veriyor. SAHA, kurduğu kurumsal ortaklıklarla yurtdışındaki rezidans ve araştırma programlarına Türkiye’den sanatçı ve küratörlerin davet edilmesini sağlarken SAHA Studio’da davetli sanatçı ve küratörlerin araştırma ve üretimine yardımcı oluyor. Türkiye’de görsel sanat üretiminin sürdürülebilirliğini desteklemek adına farklı kentlerdeki güncel sanat bienallerine, bağımsız sanat inisiyatiflerine ve sanat yazarlarına yönelik destek programları geliştiriyor.