Connect with us

Gündem

Salon Bilgi-Etel Adnan: Yazıyla Bir Ömür

Published

on

etel adnan

7 Temmuz Çarşamba günü saat 19.00’da, Etel Adnan ‘ın Pera Müzesi’ndeki “İmkânsız Eve Dönüş” sergisi kapsamında, filozof Yves Michaud ve Everest Yayınları yayın yönetmeni Saadet Özen, serginin eş küratörü Serhan Ada moderatörlüğünde Etel Adnan ‘ın yazılarını ve yazı ile resim arasında kurduğu ilişkiyi odağına alan bir çevrimiçi sohbet gerçekleştiriyor.
Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek bu söyleşi, Institut français Türkiye tarafından sunulan Salon Bilgi konferans serisinin ikincisi olacak.

Yaşadığı Paris’te, halen yazmaya ve çizmeye devam eden Etel Adnan ’ın, Serhan Ada editörlüğündeki sekiz düz yazı ve denemelerinden oluşan Türkçe derleme kitabı çok yakında Everest Yayınları’ndan okuyucularla buluşacak.

Konuşmacılar hakkında;

Fransız filozof Yves Michaud, Paris’teki École Normale Supérieure ve Sorbonne’da felsefe ve bilim okudu. Araştırmalarında politik şiddet ve empirizm’e yoğunlaşarak,

John Locke ve David Hume‘ün çalışmaları üzerine doktorasını yaptı. 1989 yılından 1997’ye kadar Paris Güzel Sanatlar Okulu’nun direktörlüğünü yaptı. 2000 yılında, Michaud, Fransız hükümetinin bir girişimi olan bilim alanındaki gelişmelerin paylaşılması adına Université de tous les savoirs’ı (Tüm bilimlerin üniversitesi) Jean-Jacques Aillagon ortaklığında kurdu.

Saadet Özen, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 1997’den itibaren yayıncılık hayatının içinde olan Özen editörlük, çevirmenlik ve yazarlık yaptı. Belgesel ve sinema alanında da araştırmacı ve metin yazarlığı çalışmaları yürüttü. Everest Yayınları’nda yayın yönetmeni olarak devam ederken Paris EHESS’te tarih alanında doktora çalışmalarını sürdürüyor.

Yazı, şiir ve çevirileri çeşitli dergi, gazete ve yayınevinde yayımlanan Serhan Ada,

1997-2010 arasında Radikal gazetesinde “İnce/Uzun” başlığıyla şiirle köşe yazısı arasındaki denemelerini paylaştı. Şiir kitapları İlan-ı Şiir ile Üç Fiiller Kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Etel Adnan’ın Arap Kıyameti’ni Fransızcadan, Raffaele Gianghian’ın Hodorçur, Vatanını Arayan Bir Gezginin Seyahati’ni İtalyancadan çevirdi. Everest Yayınları’nda ilk kitabı Geçen Yüzyılın Ortasında – Çocukluk Nesneleri, Kasım 2019’da, ikinci kitabı Dökmeden Sayılan Zaman Ocak 2020’de yayımlandı. “İmkânsız Eve Dönüş” sergisinin eş küratörlüğünü üstlenen Ada, santralistanbul’un kurucu direktörlüğünü yaptı.

24 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çalışıyor; sanat kuramı, kültür politikası üzerine dersler veriyor.

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek etkinliğin dili Fransızcadır; Türkçe simültane çeviri yapılacaktır.

Katılım için kayıt gereklidir.

Kayıt olmak için: https://forms.gle/bm67a7E7HJdqVfQK8