Connect with us

Sanat

SALTOnline’da Pelin Tan ve Barış Doğrusöz Söyleşisi

Published

on

Sanatçı Barış Doğrusöz, SALT Galata’da 2021 yılı boyunca devam eden “Ardışık” programı kapsamında ilk kez sunulan “Güç Odağı” mekânsal video üçlemesi kapsamında sosyolog ve sanat tarihçisi Pelin Tan ile söyleşecek.
SALT Online YouTube kanalında yayınlanacak söyleşi 23 Şubat Salı saat 19.00’da gerçekleşecek.

Sanatçı Barış Doğrusöz’ün, ilk kez Ardışık kapsamında sunulan ve “Suriye Çölü’nün Pompeisi” olarak bilinen Dura-Europos antik kentinin tarihini harabe estetiği, temsiliyet ve sömürgeci söylemin anlatı inşası temelinde inceleyen Güç Odağı sunumu SALT Galata’da devam ediyor. Sunuma eşlik eden ilk programda, sosyolog ve sanat tarihçisi Pelin Tan ile Doğrusöz, “jeontoloji” ve “jeontoiktidar” kavramlarından yola çıkarak istihraca dayalı sömürgeci yapıların yarattığı şiddet peyzajı hakkında söyleşecek. “Sınır hatlarındaki tekno-politik istihraç sürecinin sessiz tanıkları olan arkeolojik eserler ve harabelerin tekrarlayan ve kesintiye uğramış geçmişini görsel olarak nasıl inşa ederiz?” sorusu, sanatçının pratiği üzerinden tartışmaya açılacak.

pelin tan

SALT Online YouTube kanalında yayınlanacak programın dili Türkçe’dir. Güç Odağı video üçlemesi, 28 Mart’a kadar Salı ile Cuma günleri arasında 11.00-17.00 saatlerinde SALT Galata’nın -1 katında görülebilir.

Prof. Dr. Pelin Tan

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi, Boston’da yer alan Center for Arts, Design and Social Research enstitüsünde kıdemli araştırmacı. 2019’da New York’taki Bard College tarafından Keith Haring Sanat ve Aktivizm bursuyla ödüllendirildi. Land, Cultivation and Care (2020) projesinin küratörlüğünü, De-Archiving Dwelling (2019) ve Urgent Pedagogies (2018) projelerinin eş küratörlüğünü üstlendi.