Connect with us

Sanat

“Sezgi/Sel” Sergisi Kapılarını Açıyor

Published

on

“Sezgi/Sel”

Sanatçı Siret Uyanık’ın “Sezgi/Sel” başlıklı 16. Solo sergisi 29 Ocak’ta kapılarını açıyor.  Sanatçının pandemi sürecinde ürettiği 50’nin üzerinde yağlı boya, akrilik ve karışık teknik eserlerinden oluşan sergi, Ankara’da bulunan GaleriM Sanat Galerisinde görülebilir.

“Sezgi/Sel”  Kapılarını Sanatseverlere Açıyor

sezgi/sel

Sanatçı Siret Uyanık’ın 16. Solo sergisi “Sezgi/Sel” 29 Ocak’ta kapılarını sanatseverlere açıyor. Sanatçının pandemi sürecinde ürettiği 50’nin üzerinde yağlı boya, akrilik ve karışık teknik eserlerinden oluşan sergi, Ankara’da bulunan GaleriM Sanat Galerisinde görülebilir.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Sayın, sergisinin tanıtım yazısında şu ifadeleri kullandı: “Her sanatçının kendine özgü bir anlatım biçemi vardır. Türkiye’nin uluslararası alanda kendisinden söz ettiren sanatçılarından Siret Uyanık da kendine özgü bir anlatım biçemi oluşturabilmiş önemli ressamlardandır. Siret Uyanık, onu bugüne getiren coğrafyanın renkleri ve biçimleriyle, yaşanmış büyük patlamaların insanda yaşamaya devam eden birbirine biat etmeyen duygularını, düşüncelerini ve çatışmalarını da betimlemektedir resimlerinde. Bilindik nesnelerin, bilinmeyen içeriklerini başka içeriklere giydirmekte; içimizdeki yangınlardan çiçekler açtırarak kurtarmaya, hatta sağaltmaya da çalışmaktadır ‘tehlikede olan benlik’leri. Yapıtlarıyla sunduğu bazı yollarda yüründüğünde, uysallaştırılmaya çalışılan kayaların boya içirilerek giderilen susuzluğunda açan kor çiçekleri kaplamaktadır her yeri. Öyle ki, bazı yapıtlarıyla karşılaşıldığında, kordan çiçekler açan özdeşleşme ortamı bahçelerde buluruz kendimizi.”

Siret Uyanık Hakkında

2012 yılında Amerika ́da yayınlanan International Contemporary Masters V (Uluslararası Çağdaş Sanatçılar) kitabında yer alan sanatçı ayrıca Important Artists In The World (Dünyadaki Önemli Sanatçılar) kitabının 2013 basımında yer almıştır. Eserleri  yurtdışında ve yurtiçinde birçok müzelerde, galerilerde sergilenen  ve kataloglara giren  sanatçı, sanat festivalleri ve çalıştaylarda performanslar gerçekleştirdi. Bazı kitapların kapak ve iç resimlerine çizimler yaptı. Çevre konusunda da çalışmalar yapan Siret Uyanık, bu konuda sergiler açmış, Çevre ve Orman Bakanlığı resim yarışmasında ödül almıştır. Hacettepe Üniversitesinde Tekirdağ Kentfor Sempozyumunda, THK Üniversitesi‘nde, Necmettin Erbakan Üniversitesi‘nde Almanya Solingen Müzesi’nde – Selçuk Üniversitesi‘nde ve Doğa Kolejinde sunumlar yapmıştır ve bazı sunumları yayınlanmıştır. Art Terapi projeleri, uluslararası sempozyum proje koordinatörlüğü ve Kültür Bakanlığı işbirliğiyle yapılan projelerinde Küratörlük te yapan Siret Uyanık aynı zamanda GESAM Kültürel Etkinlikler ve Bandrol Başkanıdır.