Connect with us

Gündem

Sporcu beslenme pazarı 74,2 milyar dolara koşuyor

Published

on

Pandemide giderek artan sağlıklı yaşam bilinci, vücut gelişimini destekleyen sporcu beslenme pazarını dünya çapında hareketlendirdi. 2021’de 47,5 milyar dolara ulaşan pazarın yıllık yaklaşık %8 bileşik büyüme hızıyla 2027’de 74,2 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Koruyucu ve katkı maddesi içermeyen, vegan tüketime uygun olarak geliştirilen %100 bitkisel ürünler, antrenmanın tüm aşamalarında ihtiyaç duyulan bitkisel ekstraktları, vitamin ve mineralleri tek kutuda buluşturuyor.

97 milyar dolarlık küresel spor kulübü endüstrisi uzun süren karantina döneminin ardından faaliyetlerini hızlandırırken, vücut gelişimini destekleyen çok yönlü bitkisel sporcu gıdalarına talep de hareketlendi. 2021’de dünya çapında 47,5 milyar dolara ulaşan sporcu beslenme pazarının yıllık %7,9 bileşik büyüme hızıyla 2027’de 74,2 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Sağlığı, yaşamın en önemli unsuru olarak yeniden tanımlayan pandeminin, sporu da bunun ön koşulu haline getirdiğini belirten SAF Nutrition Kurucu Ortağı Tolga Tunçsav, “Giderek yükselen sağlıklı yaşam bilinci, sporcu gıdalarında temiz içerikli, koruyucu ve katkı maddesi içermeyen, %100 bitkisel karışımları ön plana çıkardı. Antrenmanın tüm aşamalarında ihtiyaç duyulan vitamin, mineral ve besin içerikleriylebitkisel ekstraktları “En iyi sen” sloganıyla piyasaya sunduğumuz Saf Athletics serisinde bir araya getiriyoruz. Zengin protein içerikleri, bitkisel ekstraktlar, süper gıdalar ve minerallerle çok yönlü ve tamamlayıcı içeriğe sahip serimiz, yoğun antrenman döngüsünde vücut gelişimini destekliyor. Sporcular ekstra bir takviyeye gerek kalmadan sağlıklı bir antrenman süreci geçirebiliyor” dedi.

Antrenmanın tüm aşamaları için geliştirildi

Yoğun spor aktivitesi içinde kas ve vücut gelişimine yönelik antrenman programı uygulayanların tamamlayıcı ve zengin protein içeriklerine ihtiyaç duyduklarını söyleyen Tolga Tunçsav, SAF Nutrition ailesinin yeni üyesi Saf Athletics serisi hakkında şu bilgileri verdi: “Bitkisel bazlı gıda üreticisi olarak geliştirdiğimiz yeni serimizle, sporcuları antrenman öncesi ve sonrasındaki iyileşme sürecindesağlıklı ve besleyici bitkisel karışımlarla tanıştırıyoruz. Tümüyle aktif ve yoğun bir antrenman döngüsünü göz önünde bulundurarak formüle ettiğimiz Saf Athletics serisi Pre-Workout, Post-Workout ve Re-Load olmak üzere üç üründen oluşuyor. Herhangi bir katkı maddesi, koruyucu ve ilave şeker bulunmayan, %100 bitkisel serimiz içeriğiyle de çok yönlü bitkisel ürünler kategorisinde farklı bir konumda yer alıyor. Pre-Workout vücudu antrenmana hazırlarken, Post-Workout antrenman sonrasında kas büyümesini hızlandırıyor. Serinin son ürünü Re-Load ise yoğun bir antrenmanın ardından vücudu yenileyerek bir sonraki antrenmana hazırlıyor.”

Sağlıklı yenilenme hareketi

Gücünü bitkilerden alan Saf Athletics serisinde protein kaynağı olarak bezelye ve pirinç proteinlerinin kullandıklarını kaydeden SAF Nutrition Kurucu Ortağı Tolga Tunçsav, “Saf Athletics serisi, bezelye ve pirinç proteini ile tamamlanmış bir aminoasit profili sunarken, zencefil, zerdeçal, enginar,rhodiola rosea ekstraktları, magnezyum, kalsiyum, sodyum, potasyum gibi vitamin ve minerallerle alışılmış protein tozlarından ayrışan bir formülasyona sahip. İçeriğinde koruyucu, katkı maddesi ve yapay aroma vericiler bulunmayan ürünlerimizle sporcular, sağlıklı vücut gelişimi süreci başlatırken, içeriğindeki minerallerle de aynı zamanda kas ve yağ metabolizmasını destekleyebiliyor” diye belirtti.