Connect with us

Genel

37. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Kazananları Belirlendi

Published

on

Aydın Doğan Vakfı, 2019 yılından başlayarak çocuk kitabı ve çizgi roman alanlarında üretimin ulusal düzeyde desteklenmesine katkıda bulunmak amacıyla Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın çalışma alanını genişleterek, ülkemizdeki çizerler için “Çizgi Roman Ödülü” ve “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” veriyor.

aydın

Bu yıl da “Çizgi Roman Ödülü” kazanan sanatçı, önemli akademisyenler ve sanatçılardan oluşan jüri üyeleri tarafından belirlendi. Levent Cantek, Latif Demirci, İlban Ertem, Ersin Karabulut, Piyale Madra ve Başak Ürkmez’in jüri üyeliği yaptığı yarışmada Çizgi Roman Ödülü için kazanan isim “Bütün Ayazların Ortasında” ile Ege Avcı oldu.

“Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” jürisinde ise Ercan Akyol, Ilgım Veryeri Alaca, Gülgün Çarkoğlu, Mustafa Delioğlu, Can Göknil, Tan Oral, Emre Senan ve Başak Ürkmez yer aldı. Yapılan değerlendirme sonucu finale kalan kitaplar arasından iki kitap “Önce Hayal” ile Zeynep Özatalay ve “Sihirbaz Kıvrık Bıyık ve Muhteşem Gösterisi” ile Şeyda Ünal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’ne layık görüldü ve ödülün iki sanatçı arasında paylaştırılmasına karar verildi. Büyük Sevbeni ile Akın Düzakın, Bir Ses ile Çağrı Odabaşı, Dönme Dolap ile Hüseyin Sönmezay, Tohum Saçan Şapkam ile Kübra Teber, Mantarların İsyanı ile Pelin Turgut, Yağmur Adam ve En Güzel Dans ile Uğur Altun ise Başarı Ödülü’ne değer bulundu.

Ödüllerin Ocak 2022’de gerçekleştirilecek olan 37. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödül töreninde takdim edilmesi planlanıyor.