Connect with us

Bilim Teknoloji

Felipe Pantone ile Kaspersky İş Birliği Yaptı

Published

on

Kaspersky, 28 Ocak’taki Uluslararası Veri Gizliliği Günü için çağdaş sanatçı Felipe Pantone ile iş birliğini açıkladı. Piksel ve gradyanlarla yaptığı çalışmalarla ünlü olan Felipe, kimliğini gizli tutması ve çalışmalarını incelikli bir şekilde ifade etmesiyle ünlü. Sanatçı, bu ortaklık için dijital korumayı görselleştirmeyi amaçlayan fütüristik bir kalkanı temsil eden benzersiz bir parça yarattı. Sanat eserinin yapımıyla ilgili dört dakikalık bir belgesel küresel moda ve stil platformu i-D’de yayınlanıyor.

 Felipe Pantone

Kredi kartı bilgileri, kısa mesajlar ve fotoğraflar gibi kişisel ve hassas veriler dijital dünyamızın içinde dağınık bir şekilde dolaşmaya başladı. Bu kadar büyük miktardaki bilgiyle etkin bir şekilde ilgilenmek zorlaşırken, bu bilgileri koruma altında tutmak adeta yetenek gerektiren bir sanat haline getirdi. Çevrimiçi gizlilik ve veri ihlallerinin kişi veya kuruluşlar üzerindeki etkisi, herkesin bağlı olduğu günümüzde kritik riskler doğuruyor. Bu nedenle kişisel verilerimizi ve çevrimiçi etkileşimlerimizi güvende tutmak, teknolojinin yaşamlarımızda olumlu ve önemli bir rol oynamaya devam etmesini sağlamak adına büyük önem taşıyor.

Küresel siber güvenlik şirketi Kaspersky ve ünlü sanatçı Felipe Pantone, alüminyum ve PMMA’dan yapılmış fütüristik bir altıgenden oluşan sanat eserini ortaklaşa sunarak, verileri korumanın ötesine geçen çevrimiçi gizlilik hakkında farkındalığı artırmayı ve insanların dijital kimliklerini tıpkı kendileri gibi korumayı amaçlıyor.

Felipe Pantone, “Kaspersky için yarattığım W3-Structural K, binalar içindeki yapı ve teknolojiyi vurgulayan yüksek teknolojili mimariden ilham aldı. Eserin şekli, Kaspersky’nin yüksek teknoloji siber güvenlik çalışmalarına referans veren bir koruma kalkanı oluşturuyor” diyor.

Kaspersky ve Felipe Pantone arasındaki iş birliği, inovasyon tutkusu ve sürekli iyileştirme gibi sağlam bir paylaşımlı değerler temeline oturuyor. Sanatçı, içsel benliğini mümkün olan en iyi şekilde ifade etmek için mevcut en son teknolojileri ve malzemeleri kullanıyor. Kaspersky, insanların günümüzün birbirine bağlı dijital dünyasının tüm potansiyelini kullanabilmelerini sağlamak ve geleceği güven altına almak için son teknoloji çözümler geliştiriyor.

Kaspersky Avrupa Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Direktörü Marco Preuss:

Cep telefonlarından dizüstü bilgisayarlara, akıllı saatlere ve akıllı evlere kadar her yerde bulunan verilerimiz, aynı zamanda yanlış ellere düşmekten yalnızca bir tık uzakta. Dijitalleşme dünya çapında artmaya devam ederken birçok hizmet giderek daha fazla veri odaklı hale geliyor. Kullanıcıların kişisel bilgilerinin toplanması tüketici deneyimlerini ve fırsatları zenginleştirmeye yardımcı olurken, toplum olarak kişisel verilerin çevrimiçi ortamlarda paylaşılmasının getireceği risklerin ve tehditlerin farkında olmamız çok önemli. Bu paylaşım yalnızca riskli değil, bazen tehlikeli de olabiliyor. Bu nedenle herkesin hassas bilgilerini güvende tutma bilincine sahip olması, dijital gizlilik ve veri koruma üzerine düşünmesi gerekiyor.

Kaspersky, kişisel verileri korumak için aşağıdaki tavsiyelere uymanızı öneriyor:

  • Çevrimiçi olarak hangi kişisel bilgileri paylaştığınızın bilincinde olun. Kimlik, bilet ve fatura bilgilerinizin fotoğraflarını çevrimiçi ortamda yayınlarken özellikle dikkat edin. Gönderdiğiniz herhangi bir bilginin yanlış ellere geçme riski vardır.
  • Verilerinizin bilginiz olmadan üçüncü şahıslar tarafından ve ötesinde paylaşılma veya depolanma olasılığını en aza indirmek için, kullandığınız tüm sosyal medya hesaplarının ve uygulamalarının izinlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Kişisel verilerinizin kontrolünü ele geçirmek için çevrimiçi hizmetlerinizin gizlilik ayarlarını nasıl değiştireceğinizi keşfetmenize yardımcı olması için Kaspersky’s Privacy Checker’i kullanın.
  • Bankacılık hizmetlerine ve diğer önemli sitelere bağlı birincil e-postanızın güvenliğini sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Belirsiz hizmetlere giriş yapmak istiyorsanız, en iyisi ikincil bir e-posta adresi oluşturmaktır.
  • Güvenli olmayan Wi-Fi ağlarına VPN kullanarak bağlanın.
  • Zayıf veya tekrarlanan parolalar kullanmaktan kaçının. Şifrelerinizin gücünü https://password.kaspersky.com/ adresinde test edin. Her hesaba özel benzersiz parolalar oluşturmak ve güvenliğini sağlamak için Kaspersky Password Manager kullanın.
  • Kaspersky Total Security ve Kaspersky Internet Security‘de bulunan Özel Tarama gibi siber güvenlik çözümlerindeki temel özelliklere erişerek, çevrimiçi satıcılarla reklam hedefleme için kullanılan kişisel verileri paylaşmayı durdurun.

 

Çevrimiçi verilerinizi nasıl koruyacağınız hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Kaspersky’nin önde gelen siber güvenlik uzmanlarının 2021 gizlilik tahminlerini buradan okuyabilirsiniz.