Connect with us

Genel

İnternette En Çok Aranan Oyun Minecraft!

Published

on

Yeni Kaspersky Safe Kids çalışması, 2020-2021 kış tatili döneminde çocukların nelerle ilgilendiğini ortaya çıkardı. Dünya çapındaki kısıtlamalara rağmen çocuklar kendilerini YouTube içeriği (%21) ve oyunlarla (%15) eğlendirmeye devam ettiler. Bunların en popüleri Minecraft oldu. Ünlü isimlere dair aramalarda ise Donald Trump öne çıktı.

Bu yıl çocuklar sıra dışı bir kış tatili geçirdi. Salgın nedeniyle birçok ülkede sokak festivalleri ve fuarları iptal edildiakraba ziyaretleri kısıtlandı. Kaspersky Safe Kids kullanıcılarının 20 Aralık – 10 Ocak tarihleri arasında talep ettiği anonim arama sorguları, çocukların bu eksikleri nasıl telafi ettiğini ortaya koydu. Gönüllü olarak sağlanan anonim veriler hem cep telefonlarında hem de masaüstlerinde Bing, Google, Mail.ru, Yahoo!, Yandex ve YouTube aracılığıyla yapılan aramaları kapsadı.

Minecraft

Çocukların tatil döneminde internette en çok aradığı oyun Minecraft oldu

Bu dönemde en popüler aramalar YouTube (%21), oyun (%15), çeviri araçları (%11), iletişim platformları (%10) ve müzik (%9) ile ilgiliydi.

YouTube’da çocuklar en sık video oyunları aradı (%37). Farklı oyunlar (%39) oynayan oyun yayıncılarının kanalları ve Minecraft gibi belirli oyunlar (%19) bu aramalarda öne çıktı. YouTube’da en çok talep gören diğer oyunlar Among Us, Brawl Stars ve video hikayelerin oluşturulmasını sağlayan Gacha Life oldu.

YouTube’da en öne çıkan ikinci arama kategorisi (%21) bazı blog yazarları veya kanallarla ilgiliydi. 5-Minute Crafts123 GO! ve Troom Troom gibi kanalların öne çıkması kendi başına bir şeyler üretme eğiliminin çocuklar arasında oldukça popüler hale geldiğini gösteriyor.

En popüler üçüncü YouTube arama konusu müzik oldu. En popüler müzisyenler K-pop gruplarından BlackPink ve BTS, şarkıcılardan Ariana Grande ve Billie Eilish ve rapçi Travis Scott oldu. En popüler şarkılar “Baby Shark”, “Dance Monkey” ve “Savage Love” idi.

Çocuklar müzisyenlerin ve blog yazarlarının yanı sıra diğer ünlü kişilikleri aradılar. 45. ABD Başkanı Donald Trump, aktris Emma Watson ve girişimci Elon Musk gibi isimler çok aranan diğer ünlülerin önüne geçti.

Bu kış bir diğer güçlü ilgi 150’den fazla ülkede aylık 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan TikTok oldu. Bu kış tatili sırasında çocuklar “TikTok karması”, belirli TikTok kullanıcıları ve “TikTok’ta kısıtlı modlar nasıl değiştirilir” araması yaptı. Buna ek olarak “Gülmemeye Çalış” mücadelesi özellikle Almanca aramalarda öne çıktı.

Kaspersky Web İçeriği Analiz Uzmanı Anna Larkina şunları ifade etti: “Kendin yap (DIY) akımının popülaritesi, çocukların hala el yapımı işçiliği sevdiğini gösteriyor. Gacha Life tutkusu, hikaye anlatımı ve çizgi film oluşturma becerilerini kolaylaştırıyor. TikTok çocuklara yaratıcı videolar çekmeleri için ilham verirken, Koreli pop yıldızları video klipleriyle dans hareketlerini öğreterek çocukları cezbediyor. Günümüzde video oyunlarının, YouTube’un ve mesajlaşma uygulamalarının olmadığı bir dünyayı bilmeyen çocuklar, herhangi bir salgına bakmaksızın kendilerini eğlendirmeyi başarıyor. Yetişkinler olarak bizler onlardan bir şeyler öğrenmeliyiz.”

Ebeveynlerin çevrimiçi deneyimi çocukları için faydalı ve güvenli hale getirmelerine yardımcı olmak için Kaspersky şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Çocukların yaratıcılıklarını ve kendilerini ifade etme becerilerini desteklemek için dijital ortamı kullanmaya teşvik edin. Örneğin, harekete dayalı dans oyunları oynamalarını veya birlikte video yarışmalarına katılmanızı önerebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun hesabını gizli hale getirerek güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. TikTok yakın zaman önce ebeveyn kontrolü özelliğini güncelledi.
  • Çocuklarınızın ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinin. Kaspersky Safe Kids, çocuklarınızın zaman harcadığı şeylerle ilgili size düzenli raporlar sağlayabilir. Uygulama, çocuklarınızın çevrimiçi arama etkinliğini analiz eder ve kişisel alanlarına dokunmadan ekran süresini yönetir.

Kaspersky’nin çocukların ilgi alanlarına ilişkin son bulguları hakkında daha fazla bilgiyi Securelist adresinden edinebilirsiniz.