Connect with us

Genel

“Babalar ve Çocukları” İçin Oylama Başladı

Published

on

Mehmet Turgut’un, geçtiğimiz yıl kaybettiği babası ve ustası Ahmet Turgut anısına “Babalar ve Çocukları” temasıyla PhotoCup platformu üzerinden düzenlediği ödüllü fotoğraf kupasında oylama başladı! 825 yarışmacının toplam 1124 fotoğrafla katıldığı kupanın sonuçlarını, fotoğraf severlerin ve fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters ekibinin oyları belirleyecek. Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda, birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçıların yanı sıra en iyi oy veren bir kişi de para ödülü kazanacak. Kupa formatında gerçekleşen ve her turda heyecanın yeniden başladığı yarışmada dileyen herkes, photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından oy verebilir!

Ödüllü Fotoğraf Kupasında Oylama Başladı!

Fotoğrafçılığa, babası Ahmet Turgut’un 1971’de Ankara’da kurduğu Stüdyo Büyük’te adım atan ve üç kuşaktır devam eden aile mesleğini başarıyla sürdüren Mehmet Turgut, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden babası ve ustası anısına kupa formatında ödüllü  bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Bu yıl birincisi düzenlenen ve her yıl aynı tarihte düzenlenerek gelenekselleştirilmesi arzu edilen bu anlamlı fotoğraf kupasının ilk teması ise Mehmet Turgut tarafından “Babalar ve Çocukları” olarak belirlendi. Başvuruları, usta fotoğrafçının ölüm yıldönümü olan 21 Ocak’ta başlayan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası, fotoğraf yarışmalarını bugüne kadar görülmemiş bir formatta düzenleyen PhotoCup üzerinden gerçekleşiyor.

Babalar ve Çocukları

Babalar ve Çocukları

Hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçıların yoğun katılım gösterdiği Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda oylama süreci ise 7 Şubat 2021 Pazar günü başladı. Kupa formatında düzenlenen yarışmada yüklenen fotoğraflar rastgele bir şekilde rakipleriyle eşleşiyor. Eleme usulüyle ilerleyen yarışmada, bir üst tura geçen fotoğraflar yeni eşleşmelerle yeni karşılaşmalar yapıyor ve her turda heyecan yeniden başlıyor. Dileyen herkes, photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından platforma üye olarak oy verebiliyor.

Babalar ve Çocukları

Kazananlara toplam 5.000 TL ödül verilecek olan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda; birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçıların yanı sıra, en iyi oy veren bir kişi de para ödülü kazanacak. Fotoğrafçının kendi seçeceği bir fotoğrafla Mehmet Turgut Özel Ödülü’nü kazanan yarışmacıya ise, Mehmet Turgut’un imzalı 30 adlı kitabı ve baskılı bir fotoğrafı hediye edilecek.

Fotoğraf Yarışmalarını Kupa Formatında Dünyada İlk Kez PhotoCup Düzenliyor

Belirli aralıklarla ve farklı temalarda fotoğraf kupaları düzenleyen PhotoCup, katılımcıların gerek yükledikleri fotoğraflarla gerekse de karşılaşmalarda verdikleri oylarla ödüller kazanabildikleri, dünyanın en heyecanlı fotoğraf şampiyonası. Fotoğrafçı Niko Guido’nun özgün fikrinden doğan PhotoCup’ta; bir kupa için yüklenen fotoğraflar, alışılagelmiş yarışmaların aksine kupa başladığı an rastgele bir şekilde rakipleriyle eşleşiyor ve oylama başlıyor. Hem fotoğraf severlerin hem de önemli eğitmenlerden oluşan PhotoCup Masters’ın oylarıyla karşılaşmaları kazanan fotoğraflar bir üst tura geçiyor, başka bir fotoğrafla yeni bir karşılaşma yapıyor. Her turda yeniden başlayan heyecan günlerce sürerken, en çok oyu alarak tüm turları geçen ve final maçını kazanan fotoğraf şampiyon oluyor. Herkese açık yarışma platformu PhotoCup’ın eğlenceli formatı sayesinde sadece fotoğraf yükleyenler değil oy verenler de yarışma heyecanına katılabiliyor. Katılımcılar, tur atlayacak fotoğraflarda yaptıkları doğru tahminlerle en iyi oy verenler arasında yer alarak ödül kazanma fırsatı da yakalıyor.

Dileyen herkes, photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından platforma üye olabilir; kupalara fotoğraf yükleyerek katılabilir ve oy kullanabilir.

AHMET TURGUT HAKKINDA

Ahmet Turgut; zorun zorunu yaşarken kendi içindeki renklerin ve çeşitliliğin farkında olup sahip olduğu renkleriyle Anadolu’nun Rus Savaşı’nı yaşadığı ve en zorlu mücadelelerin verildiği dönemlerde fotoğrafçılık yaparak ailesinin tüm fertlerine bu mesleği öğreten Mehmet Turgut ile Kurtuluş Savaşı yıllarında geçimini sürdürebilmek için eline fotoğraf makinasını alıp kendi kimliğini kazanan Emine Hanım’ın oğludur. Fotoğrafçılığa baba mesleği olarak başlayan Ahmet Turgut 1960 İhtilali sonrasında, babası Mehmet Turgut ile birlikte çalışmakta olduğu Gaziantep’ten ayrılmak zorunda kalır. Ankara’da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Coğrafya Bölümü’ne kayıt yaptıran Turgut, hiç harçlık almadan fotoğrafçılara rötuş yaparak geçinmeye başlar. 1960-1961 yılları arasında foto ressamlığını öğrenen Ahmet Turgut 3. sınıfta üniversiteyi terk eder ve askerlik görevini 1964-1965 yıllarında Ankara’nın Keskin kazası Müsellim köyünde öğretmen olarak yapar. Fotoğrafhanelerin acele işlerinin rötuşlarını cumartesi, pazar günleri; diğer işlerini ise köyde, gece lambası ışığında çalışmak üzere haftalık alarak 1 haftada 500 filmi rötuşlar. Ahmet Turgut 1971’de Ankara’da, Türkiye’nin en büyük stüdyolarından biri olan dört katlı Stüdyo Büyük’ü açar. Muazzez Abacı, İzzet Altınmeşe gibi ses sanatçılarının gazino afişleri için; yabancı dans topluluklarının gazete ilanları için fotoğraflarını çeker. 1973-1982 yılları arasında Ankara Fotoğraf Sanatkarları Derneği’nin başkanlığını da yapan Ahmet Turgut, 1984’ten sonra Mini Lab Kiss alarak renkli laboratuvarı kurar. Photoshop öğrenen ve bilgisayar da kullanan Ahmet Turgut, 21 Ocak 2020’de hayatını kaybedene kadar fotoğrafçılığa devam eder.